Култов коментар на Буруджиева: „Отдолу не искат, отгоре не могат“. Според политоложката Татяна Буруджиева думата на 2024 е „зор“. Това обяви тя в интервю пред журналиста Цветан Фиков в коментар на отминаващата високосна година.
„От гледна точка на държавата събитието на годината е Шенген“, смята политоложката. Ако трябва да говорим от гледна точка на политическия процес, това е новата хронична болест – не гласувам, продължи тя. Това беше болест, а от тази година е хронична.
Според нея от двата избора през 2024 година се променят партиите, като едни са се разцепили, а други се мъчат да си изберат лидери, така че да могат да се закрепят. Ще е интересно особено при разцепването на партиите и коалициите дали това ще е нова тенденция.
„Дали сме по-близо до редовно правителство, както се казваше едно време за надстройката „отдолу не искат, отгоре не могат“, това е положението. Това, от една страна, е революционно, защото на хората абсолютно им е омръзнало, а от друга страна нямаме достатъчно мъдри и разбиращи за какво се намират в политиката хора“, допълни доц. Буруджиева.
Буруджиева отбеляза, че за разлика от някои други сфери на човешки взаимоотношения в политиката хапче за смелост няма.
„Няма хапчета, които да подобрят в политиката ситуацията на немощ. Надявам се, че завършваме годината в едно очакване, което само по себе си е добро. Политиката по принцип е свят на мечти. Ако не мечтаеш, че нещо по-хубаво и по-добро ще дойде със следващата година и то ще бъде като резултат от това за кого си гласувал, просто няма смисъл“, уточни политологът.
Според нея, ако успеем да имаме по един избор на година, вместо по два или три, това ще е добра стъпка.
По Буруджиева цял свят е в очакване какво ще донесе като политика встъпването на Тръмп в Белия дом.
„Ние не чакаме, както останалите обаче какво това ще донесе като отношение и политики, ние чакаме просто на „Орлов мост“ да посрещнем поредния победител с хляб и сол. Мандатът на Тръмп не би трябвало да бъде такъв фактор, в какъвто го превръщат в България, а именно факторът „кой точно ще е големият ни брат“ или „кой точно ще е бащицата“, защити тезата си Буруджиева.
Източник: ПИК