Криза? На прага на учебната година, училищата търсят преподаватели.Традиционно най-голям недостиг има на учители по природни науки, математика и информационни технологии.
В Лесотехническата професионална гимназия в Берковица това лято са търсили петима учители – по български език и литература, английски език, практическо обучение и по философия.
„Притесненията ми бяха за българския език, тъй като в региона се усеща глад за учители с българска филология и български език и литература. В нашия малък град 3-4 училища обявихме свободни учителски места за български език и литература“, заяви директорът на учебното заведение Христина Христова.
Криза? На прага на учебната година, училищата търсят преподаватели
Дни преди началото на учебната година успяват да намерят преподаватели по български език и литература.
„Пенсионерите, тези, които имат възможност ги търсим. Млади хора не се намират, защото специалността е трудна. Слава Богу ние намерихме млад човек за едното място, а за другото пенсионер“, допълни тя.
В област Монтана има свободни около 40 учителски работни места.
„Най- търсени са учителите по български език и литература, по математика и по природни науки. Имаме уверенията от училищата, че имаме кандидати за свободните позиции, което ще гарантира и обезпечаването на образователния процес“, каза началникът на Регионалното управление по образование в Монтана Трайка Трайкова.
„Добре е да има повече желаещи да станат учители, да се връщат към малките градове, защото наистина има липса на млади учители. Аз много от малка обичах математика и исках да стана учител и да предам тази любов и на други ученици“, казва Ивелина Йосифова, кандидат за учител.
SafeNews припомня, че училищата бият тревога за недостиг на учители по три ключови предмета!
„В системата на българското образование има недостиг на учители по биология, математика и химия.“Това заяви председателят на Синдиката на българските учители Янка Такева.
По думите ѝ постоянно се търсят педагози от тези специалности, но и в университетите няма желаещи да ги завършат, защото са трудни и никой не иска да учи толкова много.
Такева отбеляза, че това е причината близо 2500 пенсионери да се върнат обратно в образователната система. Тя подчерта, че това е временно решение.
Средната възраст на педагозите към момента у нас е 52 години, изтъкна Такева.
Тя заяви, че през 2025 година ще се иска ново увеличение на заплатите в системата с поне 15%.
Според нея кадровото обезпечаване в образованието трябва да се планира. Тя посочи като вариант студентите, искащи да следват математика, да бъдат освободени от такси за обучение в университетите. Кадровото обезпечаване трябва да е трайно и стабилно, смята синдикалният лидер.
Източник: NOVA