Кремъл е поел контрола над военната група „Вагнер“ в Африка, след смъртта на Евгений Пригожин, съобщава The Times.
Една от първите индикации какво ще се случи с империята на покойния шеф на „Вагнер“ бе изказване на президента Туадера. Той каза в интервю за The Washington Post, че приблизително 1000 души на Вагнер ще останат в страната.
Туадера потвърди съобщенията, че Юнус-бек Евкуров, заместник-министър на отбраната на Русия, и генерал-майор Андрей Аверянов, началник на военното разузнаване, са посетили Банги. Те са му казали, че „Вагнер“ сега ще се управлява от руското министерство на отбраната.
„Винаги сме сключвали договори с руското правителство“, каза Туадера.
Западът се надяваше да се възползва от несигурността в разкъсаната от война африканска нация след смъртта на Пригожин
Президентът Макрон беше домакин на Туадера в Париж миналата седмица и го умоляваше да изхвърли „Вагнер“ от страната си. А американска частна военна компания предложи да заеме мястото на „музикантите“.
Туадера многозначително добави, че руснаците не са били първият му избор, когато е поискал тяхната помощ, за да изтласка бунтовниците от столицата през 2018 г.
„Ако Съединените щати искаха да изпратят помощ, ние щяхме да я приемем“, каза той. „Но това не означава, че ще бъдат заместител на Русия.“
Русия се имплантира във всеки аспект от живота на ЦАР през последните години. Това е тест за мисията й да разшири външния си отпечатък
Дори марка бира, сварена от един от местните шефове на „Вагнер“, се превърна в популярна напитка в баровете.
Групата е поела контрола върху концесиите за дървен материал златните резерви. Всичко това е на стойност около 1 милиард долара. Тя изтласка Франция, бившата колониална сила, и САЩ от позициите на влияние в страната.
Чарлз Бусел, експерт по ЦАР в мозъчния тръст International Crisis Group, каза, че Западът наскоро се е отказал от стратегията си да критикува Туадера и „Вагнер“.
„Те разбраха едно нещо: не могат да свалят „Вагнер“, без да предложат подобна военна помощ“, каза той. „Те искат да съблазнят Туадера.“
Бусел каза, че американската частна военна компания не е известен играч и той не може да я назове, без да разкрие своите източници. По думите му тя „се контролира от човек, живеещ в САЩ“, който се е срещнал с представители на Централноафриканската република „точно преди“ посещението на руснаците.
Джейниша Пател, анализатор в Института за глобална промяна на Тони Блеър, написа миналия месец, че все пак риск има. Ако заплащането на руските военни не отговаря на щедрите договори на групата „Вагнер“, това „рискува да създаде търсене за други наемнически групи в региона“.
Работата на „Вагнер“ досега изглежда продължава както обикновено
„Вагнер“ и правителствените сили са изтласкали бунтовниците от столицата и основните градове. Боевете обаче продължават в отдалечени райони.
Дмитрий Сити, шефът на „Вагнер“ в ЦАР каза пред руския вестник Pravda този месец:
„Трябва да продължим да работим и да не падаме духом. Надявам се всичко да остане същото.“
Евкуров и Аверянов също посетиха Мали и Буркина Фасо след смъртта на Пригожин. И двете държави се обърнаха към Русия след преврати на територията им. Анализаторите казаха, че тяхното послание е ясно: че „Вагнер“ вече е под контрола на Москва.
В столицата на Мали, Бамако, Евкуров се срещна и със Салифу Моди, втори в командването на новата хунта в Нигер и министър на отбраната. Това предполага, че последната държава от Сахел може също да търси руска подкрепа срещу джихадистите, които са се разпръснали из региона.
„Ще направим всичко възможно, за да ви помогнем“, каза Евкуров на пресконференция в Буркина Фасо, контрастирайки с колоритния бивш шеф на „Вагнер“.
Африканската обиколка на двамата мъже предполага, че военното разузнаване ГРУ на Аверянов печели битката за власт и контрола над „Вагнер“.