Красив град в Турция е новият хит за българите! Заради скъпотията Одрин стана демоде.
След като търговците в Одрин и региона на Турска Тракия надуха цените на стоките по пазарите там, много българи се преориентираха към други съседни региони в Турция.
Те започнаха да съчетават шопинга с разглеждане на някои любопитни туристически забележителности.
През последните години местни и чуждестранни туристи идваха в Чанаккале предимно през летните месеци, за да прекарат ваканциите си в залива Сарос или по плажовете на островите Гьокчеада и Бозджаада.
За разлика от Одрин, който е до границата с България в турския дял на Тракия, Чанаккале се намира от другата страна на Мраморно море, откъм Мала Азия.
В Чанаккале и района вече е възможно да се видят туристи в града през всички сезони.
Особено туристите от България добавят оживление в града предимно през уикендите, съобщава региоталния ежедневник Чанаккале гюндем, цитиран от Марица.
Чанаккале, със своето море, историческа текстура и природни красоти и протокът Дарданели, продължава да бъде център на вниманието на местни и чуждестранни туристи през последните години.
Особено през летните месеци в града има наплив от туристи.
През последните години е възможно да видите местни и чуждестранни туристи в Чанаккале през есента и зимата.
Много туристи от съседните страни и предимно българи идват в града за почивка и пазаруване през почивните и празнични дни. Това предизвиква усмивка на лицата на търговците и хотелиерите.
Стана обичайна гледка, туристи от България да се редят на опашки пред обменни бюра за валута в Чанаккале.
В много магазини в града все по-често се чува българска реч.
Туристите едновременно допринасят за икономиката на града и региона и рекламират местата, които посещават, когато се върнат в страната си с много споделяния в социалните мрежи.
Междувременно тази седмица турските медии съобщиха, че продължават усилията от турска страна, за съкращаване на времето за чакане на ГКПП Капъкуле/Капитан Андреево с мерките, предприети на граничния изход от Турция към България, който е най-използваната входна и изходна точка за Турция и най-натоварената граница на Европейския съюз.
В този контекст, се съобщава, че броят на пунктовете за паспортен контрол при влизане и излизане от Турция е удвоен, в следствие на което времето за изчакване намаля до 5 минути.
С увеличаването на броя на гишетата, от две на 4, пътниците пътуващи с автобус вече преминават много по-бързо на паспортния контрол на граничния пункт Капъкуле.
Докато времето за изчакване на пътниците в автобус беше 15 минути преди, това време намаля до 5-7 минути след увеличаване на капацитета.
Средно 2500 автобуса влизат и 2500 автобуса излизат от граничния портал Капъкуле годишно, показва граничната статистика на ГКПП-то.
Източник: Марица