Красимир Дачев, собственик на „Свилоза“, в ексклузивно интервю за SafeNews коментира ситуацията след взрива и пожара в свищовския завод за целулоза. Според него няма замърсяване и човешки жертви.
SN: Г-н Дачев, как коментирате ситуацията около „Свилоза“?
Нищо необичайно не се е случило. В система, каквато е този комплекс „Свилоза“, където са работили над 23-25 000 души, когато правиш трансформации, когато подобряваш стари технологии, там е религия безопасността на труда. Още не сме открили, каква е причината, имаме някакви догадки. Засега се изслушват работниците, доклади се четат от началниците и т.н. Помня, че предишният път, когато беше станала такава авария, човекът, който беше немарлив, 36 пъти беше инструктиран. Не един път, не два. И е работил повече от 10 години. Много често има човешка немарливост. Много често в България хората правят така: като върви извън сградата, хвърля си фаса, където иска. А 2000 дка е комплексът. Много трудно е, когато търсиш инженери и ти трябват летци, а пазарът ти предоставя само каруцари. Колкото и да ги възпитаваш, трябва да има развитие. И най-важното: трябва да има самосъзнание. В България самосъзнанието на всички нива отсъства.
За щастие тук, в „Свилоза“, няма големи поразии. Беше преекспонирано с човешките жертви. Най-голямата човешка жертва беше пожарникар, който се спъна, падна по лице и го закараха в болницата. Нямаше такива страхотии, твърди Красимир Дачев.
Но журналистите обичат да хиперболизират, като чуят за кръв и за взрив. Особено сега са чувствителни много с всички тези пожари, взривове. Но навсякъде в основата на всички тези големи, индустриални, промишлени аварии, които се случиха и в миналото във военните складове, и къде ли не, навсякъде в основата е човешка грешка. И безхаберие.
В България няма отношение към процеса на труда, казва Красимир Дачев.
Тъй като аз идвам от космически изследвания, спомням си думите на акад. Сергей Корольов, който на първите хора, които е взел в бюрото си, е казвал: „Тук с всяка отделна бурмичка трябва да говорите на вие. Защото тази бурмичка, утре ако не е завита добре, колкото трябва, в Космоса тя ще направи беля. Многомилионният труд, пари и т.н. отиват на вятъра само заради една малка бурмичка.“ Затова хората трябва да имат такова съзнание – няма значение къде работят. Но в България на всички нива, както виждате, от най-високите етажи на властта до най-ниските долу е така. Хората нямат, първо, себеуважение. И второ, респект към незнанието, респект към потенциалните проблеми. Това е моят коментар.
SN: Да разбирам ли, че изключвате вероятността от саботаж?
За мен лично го изключвам, разбира се. Защото това е технология, методика, която работи 51 години. Ние подобряваме нещата, но тук е заради снабдяването от склада и вкарването в производството. И някъде е възникнала искра. Досещате се, че тази искра много трудно може да дойде от небето.
SN: Г-н Дачев, какво е замърсяването в резултат на тази авария в „Свилоза“?
Няма замърсяване. Няма какво да има. Запалили са се на втория етаж чували с материали. Които преди месец фирма е трябвало да ги вземе, за да ги рециклира. Тя не ги е взела един месец. Те са се натрупали и са се запалили. Нищо драматично няма. Не се стига до такива кризи със замърсявания и глупости на търкалета. За тук всичко е хиперболизирано. Няма такъв проблем.
SN: Т.е. няма жертви, няма замърсяване?
Няма. Не. Не. Не.
SN: Казахте, че щетите са в малки размери. Имате ли представа горе-долу в какви?
Сега се прави оценка. Защото нямаме право да влезем. Първо трябва да влязат пожарните специалисти, после – застрахователите, най-накрая влизаме ние да пишем протоколи за щети. Това е процедура. Трябва да я изкараме. Това е нещо отработено. Там не можеш да влезеш ей така. Даже онзи ден идваха при мен банкери, аз не ги вкарах в производството. Обикаляхме наоколо, само защото те не са инструктирани. И даже като идват гости, пак не ги вкарвам в производството. Обикаляме наоколо. Има правила, които спазваме желязно. Няма проблеми за това нещо. Когато работиш, когато се развиваш, това е неизбежна част от процеса. Ако го бяхме затворили, нямаше да има никакви такива. Както няма такива проблеми в „Плама“, няма в „Химко“, няма проблеми – да продължавам ли? Защото са затворени. Това е.