Бъкингамският дворец заяви, че си сътрудничи с независимо проучване, изследващо връзката между британската монархия и търговията с роби през 17-ти и 18-ти век. Дворецът съобщи, че крал Чарлз III приема въпроса „много сериозно“.
Изследването се извършва от Университета на Манчестър с исторически кралски дворци, а Бъкингамският дворец предоставя на изследователите пълен достъп до кралските архиви и кралската колекция.
Проучването, докторантски проект на историка Камила де Конинг, се очаква да приключи през 2026 г.
И кралят, и принцът на Уелс по-рано изразиха личната си скръб от страданието, причинено от търговията с роби. Говорейки по време на пътуване до Руанда миналата година, кралят каза, че не може да опише „дълбочината на личната си скръб“ от страданието, причинено от търговията с роби.
При посещение в Ямайка миналата пролет принц Уилям каза, че робството е отвратително, „никога не е трябвало да се случва“ и „завинаги петни нашата история“.
Кралят иска да изпърни обещанието си да задълбочи разбирането си за въздействието на робството с „енергия и решителност“ след възкачването си на трона, каза говорител на Бъкингамския дворец. „Това е въпрос, който Негово Величество приема много сериозно. Като се има предвид сложността на проблемите, е важно те да бъдат проучени възможно най-задълбочено.“
Изявление на дворецът беше публикувано в отговор на материал на The Guardian, който описва невиждан досега документ, показващ прехвърлянето на акции от 1689 г. в Кралската африканска компания за търговия с роби от Едуард Колстън – търговец на роби и заместник-управител на компанията – на крал Уилям III.
Кралят също каза, че всяка страна от Британската общност трябва да вземе собствено решение дали да е конституционна монархия или република
Монархът заяви, че е наясно, че корените на организацията на Британската общност „се простират дълбоко в най-болезнения период от нашата история“ и допълни, че признаването на грешките от миналото е „разговор, чието време е дошло“.
В момента има 14 кралства на Британската общност в допълнение към Обединеното кралство, където кралят е техен държавен глава.
Съобщението на двореца дойде, когато кралят взе участие в вековна Великденска традиция, известна като Велики четвъртък, за първи път, откакто стана монарх.
Докторантката Де Конинг каза, че „кралските особи често се пренебрегват, когато става въпрос за влияние“.
„Изглежда, че те просто подпечатват укази, но всъщност са много ангажирани като дипломатически играчи“, заяви тя пред World at One на BBC Radio 4. „Надявам се да променя тази перспектива и да видите, че има много повече връзки между колониалистите и монарха, отколкото някога са били разследвани или някога са били забелязани, така че можем да обърнем това наоколо.“
Д-р Едмънд Смит, който ръководи проекта на г-жа де Конинг, каза, че короната „често е била оставяна извън дискусиите“ относно трансатлантическата търговия с роби, наричайки изследването „важна дупка, която трябва да бъде запълнена чрез изследването“.
„Как кралското домакинство може да приеме това изследване е нещо, което можем само да се надяваме да видим развитие през следващите години“, добави той.
Докторантското изследване е съ-спонсорирано от Historic Royal Palaces (HRP), който управлява няколко обекта. То започна през октомври, един месец след като кралят дойде на трона.
Той ще разгледа степента на всички инвестиции от други компании за търговия с роби.