Парламентът прие решаващи промени в Закона за вероизповеданията, с което пресече :опита за разкол“, за който предупреди патриарх Даниил.
Новината бе съобщена най-напред от лидера на „Възраждане“, внесли въпросния законопроект за промените, Костадин Костадинов.
Ето какво съобщи той в своя Фейсбук профил:
Току що Народното събрание прие на първо четене законопроекта на Възраждане за промени в Закона за вероизповеданията. Против беше само ДПС на Пеевски. ППДБ, които обясняваха месеци наред как никога няма да гласуват с Възраждане, подкрепиха Възраждане:) Това е третият закон на Възраждане, който ППДБ подкрепиха от вчера насам:)
Опитът за църковен разкол, организиран от отиващата си администрация на Байдън, беше задушен от Възраждане в зародиш. Следващата седмица законът ни ще бъде приет и на второ четене.
Голям екшън се разигра в пленарна зала по време на изслушването на служебния премиер Димитър Главчев по въпроса с регистрацията на старостилната църква.
Повод за вдигане на напрежението стана скандалното поведение и двукратно изказване на депутата от ППДБ Атанас Славов, който от трибуната на парламента, открито защити разколниците. Славов направи същото и по време на дебатите във вторник в Комисията по конституционни и правни въпроси. Нещо повече – Славов обвини Българската православна църква – Българска патриаршия, в монопол във вярата.
В залата настана смут, след като Славов заяви, че в Европа имало редица църкви, които били държавни и в това нямало никакъв проблем. Освен това за него нямало проблем да има две или повече църкви с едно и също име.
Това пък ядоса Костадин Костадинов, който го нарече предател, а преди това го апострофираше яростно от място.
„Значи, когато от ППДБ вкарват закон за Борислав Сарафов, за един човек, няма проблем, а когато става въпрос за Патриарх Даниил, има проблем. Предатели“, разкрещя се Костадинов.
Служебният министър-председател Димитър Главчев увери народните представители на изслушването за старостилната църква, че българското правителство застава зад единството на Българската православна църква.
Той изрази одобрение на промените в Закона за вероизповеданията, които утвърждават статута на БПЦ. Поводът за изслушването му в парламента беше решението на Върховния касационен съд за вписване в регистъра на вероизповеданията на Българска православна старостилна църква:
„Позицията на Министерски съвет е константа. Българската православна църква е една и неделима. Като нейното единство е от особена важност за обществото ни при съобразяване на принципи на правовата държава и разделението на властите. Решението на въпроса с двете български православни черкви е от компетенциите на Народното събрание. Приветствам усилията на народните представители в тази насока, на Народното събрание и вярвам, че със собствени сили може да подобрим законодателната уредба и да не допускаме разединение в Българската православна църква“.
Служебният министър на правосъдието Мария Павлова обясни, че на 27 декември м.г. Агенцията по вписванията е отказала на Българската православна старостилна църква вписване в регистъра на вероизповеданията заради непредставени документи.
Директорът на Дирекция „Вероизповедания“ към МС Георги Кръстев не изключи, че вписването на новата църква ще накърни интересите на БПЦ, включително икономически:
„При всички случаи, ако бъде регистрирана такава религиозна институция, ще се направи опит да се навлезе в територията на Българската православна църква, дори икономически“.