Кьовеши разследва двама министри и депутат по аферата „Чирен“. Ексминистърът на енергетиката в кабинета на Гълъб Донев Росен Христов, сегашният Владимир Малинов, депутатът от ППДБ Андрей Цеков и негови бизнес партньори от „Главболгарстрой“ са замесени в грандиозната афера с разширението на газохранилището „Чирен“, научи „Филтър“ от източници, запознати с разследването.
През август МВР и ДАНС влязоха в държавната „Булгартрансгаз“ и частната „Главболгарстрой“ по дело на Европейската прокуратура за кражба на пари от проекта. Иззеха документи. След това са разпитвани и свидетели.
Скоро се очакват обвинения и ще стане политически скандал твърдят запознати с материалите, които хората на Лаура Кьовеши у нас разнищват. Сигналът до тях беше изпратен от Българския енергиен и минен форум, а Европейската прокуратура откри доказателства за престъпления. Проектът за разширението на „Чирен“ е финансиран с пари на „Булгартрансгаз“, но и с европейски, а щетата е за близо 100 милиона лева. Подземното газохранилище до село Чирен е построено през 1974 г., а през 2021 г. е обявено за обект от национално значение. През 2022 г. в края на кабинета с премиер Кирил Петков е взето решението за разширението му.
Правителството му падна след вот на недоверие на 2 август 2022 г., но 10 дни по-късно „Булгартрансгаз“ обявява обществената поръчка. Печели един консорциум, който се отказва, а след това е сключен договор с друг – „Ю Джи Ес Дрилинг Чирен“. Компаниите, които участват в консорциума, са три. Най-малък дял има „Газ Проджект Дивелопмънт“ – 16%. Останалите 84% са поделени между две фирми – „Главболгарстрой“ и „Главболгарстрой Интернешънъл“.
На последната изпълнителен директор и член на борда е бил настоящият депутат от ПП Андрей Цеков. Публична тайна е, че той не е скъсал контакти със собствениците на огромната фирма и работи за интересите им в новото си амплоа.
Той беше и регионален министър в правителството на сглобката
когато аферата „Чирен“ беше покривана, въпреки че сигнали за нея са пращани до тогавашния финансов министър Асен Василев. Цеков беше и кандидатура на ПП-ДБ за председател на парламента, но събра скромна подкрепа. Нито една от фирмите в консорциума за разширението на газохранилището няма опит в сондажите, каквито трябва да се правят там, показва вътрешен одиторски доклад в „Булгартрансгаз“.
Това не пречи на държавната компания да сключи договор за 222 милиона лева на 5 април 2023 година и бързо да започне изпълнението. Изпълнителен директор на „Булгартрансгаз“ по това време е настоящият енергиен министър Владимир Малинов, който е един от малкото висши чиновници, оцелели в политическата буря от последните 4 години при всички правителства.
Министър към датата на договора е Росен Христов, известен като Катамарана
Консорциумът на „Главболгарстрой“ започва работа още при служебното правителство на Румен Радев. Тогава изпълнителят на проекта променя договора със знанието на държавниците и започва да сондира вертикално вместо хоризонтално. Първият метод е два пъти по-евтин от втория, какъвто е заложен в цената на договора. Разплатени са 178 милиона лева с консорциума на „Главболгарстрой“.
Вместо да вземат мерки, всички по държавната верига бездействат
Одиторът е уволнен, но се свързва с Българския енергиен и минен форум. Заедно сигнализират първо българските институции. Това се случва през януари и февруари 2024 г. Изпратили са сигнал и до Кьовеши, която се задейства.
Освен че са спестени близо 100 милиона от промяната в метода на сондиране, дейностите са опасни и за газохранилището, защото го компрометират, категорични са експерти в този бранш. В резултат на вертикалните сондажи може да се получи фонтан от запалимия газ и да загинат хора. Европейската прокуратура влезе в „Булгартрансгаз“ и в „Главболгарстрой“ през август, а два месеца по-късно държавата прекрати договора с консорциума. Въпреки това обаче още има неуредени сметки. „Булгартрансгаз“ има право да претендира за неустойки за 26 милиона лева в съда, но не го е направила.
Тандемът Владимир Малинов – Росен Христов се разпада с „Боташ”
Замесените в аферата „Чирен“ Владимир Малинов и Росен Христов имат още една пресечна точка в енергетиката. Това е договорът на „Булгаргаз“ с турската компания „Боташ“ за доставка на природен газ. За разлика от „Чирен“, където и двамата са действали заедно, при „Боташ“ са на различни позиции. Договорът беше подписан при служебното правителство на Румен Радев на 3 януари 2023 година.
По същото време стартира и процедурата по разширението на „Чирен“. С подписите за „Боташ“ България се задължава да плаща на турската компания по 1 милион лева на месец, без значение дали има доставки или не. Това беше една от причините за промените в Конституцията, които лишиха Радев от възможността сам да назначава служебните си кабинети.
Заради неизгодния договор в 50-ото народно събрание имаше временна анкетна комисия, чийто доклад беше внесен в родната прокуратура, защото няма европейско финансиране. Договорът е подписан от Деница Златева като шеф на „Булгаргаз“, но в присъствието на Росен Христов и турската му колежка като министри на енергетиката.
По това време Владимир Малинов е директор на „Булгартрансгаз“. Като министър на енергетиката в кабинета на Димитър Главчев, Малинов вече е критик на споразумението с „Боташ“ и дори преговаря за намаляване на цената с решение на Народното събрание, което се зае и с този казус. Атаката срещу договора започна още от Николай Денков, а много партии в парламента го подкрепиха. Преговорите за намаляване на цената засега са без резултат.
Автор: Александър Методиев, filternews
Позицията в този коментар отразява личното мнение на автора и може да се различава от тази на SafeNews