Андрей Ковачев, евродепутат от ГЕРБ/ЕНП, в специално интервю за SafeNews представи акцентите от първата сесия на 10-ия мандат на Европейския парламент. Според него най-силният външнополитически сигнал е приетата резолюция за подкрепа на Украйна. За ЕС Украйна е цивилизационен избор, казва Ковачев.
SN: Г-н Ковачев, с най-много гласове и още на първото гласуване вашите колеги ви избраха за един от петимата нови квестори на Европейския парламент. Вие сте и единственият българин в ръководството на Европарламента през този мандат. За четвърти мандат сте в Европейския парламент и за втори – негов квестор. Честито!
Благодаря ви много. Благодаря на вас и на вашите читатели.
SN: Г-н Ковачев, какви предизвикателства ви носи изборът да бъдете квестор?
Това е отговорност. Тя означава, че огромна част от Европейския парламент от почти всички политически формации са гласували не само за мен, но и като представител на България да ръководим заедно с Роберта Мецола и с другите заместник-председатели този мандат на ЕП. Ние отговаряме за административната, за финансовата, за инфраструктурата и за всякаква дейност на ЕП. И разбира се – най-вече законодателната дейност как се организира. Ръководим задачите на Бюрото на ЕП. Няма как да не съм доволен от изключително високия резултат – 559 гласа. Само за сравнение: Роберта Мецола също беше избрана с 563 гласа. Т.е. 4 гласа разлика имам с председателя на Европейския парламент.
SN: Г-н Ковачев, как ще се развие изборът за председател на Европейската комисия? Ще успее ли Урсула фон дер Лайен да се пребори?
Тя се бори днес за всеки глас. Всеки глас е важен. Защото изборът ще бъде много труден. Все пак тя е била 5 години председател на ЕК. Има най-различни желания към нея от националните държави, от партийните централи. И когато си част от изпълнителната власт, явно не всички са доволни. Има доволни, има и недоволни. Продължавам да се надявам, че тя ще успее да събере необходимото мнозинство. Ние за момента нямаме нещо, което да е по-добро. Напротив, ЕС би влязъл в проблемна ситуация, заради която ще трябва да се търси през септември месец друг вариант. Но нека да не спекулираме върху тази тема. Надявам се много тя днес да успее. За дебата с нея тя е подготвила силна реч – изказване. Надявам се в това нейно представяне всеки от политическите семейства да намери себе си, да намери важните теми. И най-важното, да намери аргументация, за да подкрепи Урсула фон дер Лайен.
SN: Г-н Ковачев, какви са вашите предизвикателства и цели през този мандат?
Основните, които са не само мои, но и на Европейската народна партия и на ГЕРБ като част от нея, са да отговорим на ужасните предизвикателства, които са около нас: в Украйна, в Близкия Изток, изборите в САЩ, Китай. Много сериозно предизвикателство е Китай по отношение на икономиката. Важни са и отбраната на ЕС, сигурността на ЕС, конкурентността на ЕС. Това са едни от основните теми, с които ще се занимаваме. И в частност моята тема – разширяването и защитата на правата на българските общности останали по исторически причини извън пределите на Отечеството. Това е постоянна, основна задача в моя мандат.
SN: Г-н Ковачев, кои политики ще продължат и кои ще се ревизират от Европейския парламент? А и от Европейските институции?
Голям акцент е поставен на отбраната и на това нашата отбранителна индустрия да бъде по-конкурентноспособна, по-ефективна и по-бърза. Трябва да можем да произвеждаме достатъчно добри и ефективни системи за военно-въздушна, военно-морска и сухопътна отбрана, които да са на такива цени, за да са конкурентноспособни на тези, произведени в САЩ или някъде другаде по света. ЕС е мирен проект. Ние не искаме война. Но от друга страна не трябва да си заравяме главата в пясъка, че нещата около нас не са добре: няма да спре тази война, да има справедлив мир в Украйна. За съжаление нашето човечество не е взело поука от трите хиляди години история на войни и кръвопролития. Те не са начин на решаване на конфликтите.
Не би трябвало да се налага законът на джунглата: който е по-силен, да си вземе каквото иска. А трябва международното право, суверенитетът, териториалната цялост на независимите държави да бъдат спазвани, включително и от тези, които са много силни, подчертава Андрей Ковачев.
И които наистина могат с оръжие да си вземат това, каквото си пожелаят. Но това не е идеалът, към който би трябвало да се стреми нашето човечество. Затова отделям специално място на темата за отбраната, сигурността, намаляването и преодоляването на каналджийството по отношение на мигрантите и незаконно преминаващите през границата. От друга страна европейската, включително и българската индустрия имат нужда от квалифицирана работна ръка. Затова трябва да има легални начини за набавяне на такива кадри, които са необходими било за туристическата индустрия, било за преработвателната, в занаятчийската сфера и навсякъде другаде, където има недостиг от работна ръка. Защото то намалява конкурентността. Основната задача на ЕС и на националните държави би трябвало да е да направят условията такива, че гражданите им да не търсят своето щастие навън, а да намерят кариерното развитие в страните си.
SN: Г-н Ковачев, как ще продължи разширяването на Западните Балкани?
Много се надявам, че ще имаме успех в следващите пет години поне една държава да бъде част от ЕС. Всички смятат, че Черна гора е най-напреднала. Но това зависи от страните кандидатки да покрият критериите. Нашата цел е да помагаме на всички страни кандидати да бъдат по-амбициозни, по-бързи и по-ефективни в реформите и в преодоляването на всичко, което ги е спирало. Особено за бивша Югославия е преодоляването на инерцията от Титова Югославия, която е силно негативно за българските общности, живеещи в Северна Македония и в Сърбия. Разбира се, работим с нашите колеги в Албания, в Косово за подобряване на ситуацията на българите, които живеят там: в Гора, в Пустец, в Мала Преспа.
SN: Г-н Ковачев, известна ви е арогантната позиция на премиера на Северна Македония Християн Мицкоски. Тези дни той дори каза, че по отношение на спазването на правата на човека в България и Македония всичко било в тяхна полза. Като ни водели с 14:0. Как ще се развиват интеграционните процеси на нашата съседка?
Това зависи от самата наша съседка. Много е жалко. Аз имах възможност да коментирам заедно с един от гръцките колеги – Манолис Кефалоянис от „Нова демокрация“ на премиера Кириакос Мицотакис. С него направихме общо изявление, че спазването на международните документи, международните договори, включително и българския Договор за добросъседство и приятелство и двата протокола към него са част от преговорната рамка за членство в ЕС. РСМ е приела да ги спазва. А това, че Християн Мицкоски сега казва, че не му харесва рамката, не му харесва договорът, иска предоговаряне, за вътрешно политически тези е легитимно за печелене на изборите. Но той няма право да не спазва договорите, по които РСМ е страна.
SN: Г-н Ковачев, защо Европейският парламент отхвърли предложение за обсъждане на опита за убийство на Доналд Тръмп и нарастващото политическо насилие, а гласува декларация в подкрепа на Украйна?
Декларацията е по наша инициатива и аз съм един от инициаторите й. Това е един от основните ни приоритети. Защото има някои изказвания, че в новия мандат ЕП няма да има такава голяма подкрепа за жертвата, за Украйна. Затова искаме да покажем, че това не е така. Напротив, продължава да бъде огромна подкрепата за Украйна срещу агресията на Руската Федерация. Заявявали сме го многократно на всякакви възможни места: за ЕС е цивилизационен избор да бъде на страната на жертвата, а не на страната на агресора. И да помага с всичко възможно жертвата да възстанови своята териториална цялост и суверенитет. Щастлив съм, че гласуването показа много ясно: и новият 10-ти мандат на ЕП е със сериозна подкрепа за Украйна.
SN: А що се отнася до Тръмп и политическото насилие?
Всякакви други теми със сигурност от септември нататък всички политически групи ще могат да ги вкарват в дневния ред на ЕП. Изключително важният акцент, най-големият ни външнополитически сигнал, който даваме е резолюцията за Украйна. И никакво размиване не искаме да допуснем. Тази сесия сега е за избиране на ръководството на парламента, за избиране на ръководството на ЕК. И за най-важния външнополитически сигнал: продължаващата подкрепа за Украйна.