Комисар Лъчезар Колев, началник на „Специализирани полицейски сили“ при СДВР, в специално интервю за SafeNews разказва, защо съставът на Министерството на вътрешните работи застава в защита на министър Калин Стоянов.
SN: Комисар Колев, в отговор на вашия призив служители на МВР излязохте в защита на вашия министър Калин Стоянов. Кое ви подтикна да го направите?
През последните няколко месеца доста от политическите партии започнаха да употребяват Министерството на вътрешните работи за техните си користни цели във връзка с несправяне с така наречения купен вот. Което абсолютно не отговаря на истината. И тази атака срещу министерството вече преля чашата, което даде отражение и върху служителите на МВР. Затова реших да го напиша.
SN: Какъв министър е Калин Стоянов? На какво дължи той вашата подкрепа?
Калин Стоянов първо е от системата. Целият му път е преминал в МВР на различни изпълнителски и ръководни длъжности. Знаете, каква е била последната му длъжност – директор на ГДБОП. Човек, който е от системата. Такъв човек вижда проблемите. Знае, как може да реагира. С неговата лична амбиция достигнахме до ниво, което през последните 20 години не е правено. Т.е. диалог, справяне с проблемите и решаването им. Това е.
SN: Какво се случи през времето, в което той е вътрешен министър?
Мога да говоря от името на Столична дирекция. Не е коректно да говоря от името на други дирекции. Защото и там има резултати, които съм видял. За Столична дирекция на вътрешните работи първо да започнем от материалната база: закупуване на нови автомобили по линия на Пътна полиция, модернизация на сградата на СДВР, модернизация на районните управления в София. В поделението, за което аз отговарям, в него 50 години не е правено абсолютно нищо. Започнахме да го реконструираме, за да се получи приветлива за служителите база. Те са такива дребни, но важни неща.
Отделно са казусите, свързани с кадровата политика. Тоест обявяване на конкурси и подбор на кадри такъв, какъвто трябва да бъде. А не просто да запълним бройката, изрази своето мнение комисар Колев.
Това са все неща, които служителите ги виждат. Хората може и да не ги оценяват. Сега ще излезе, че протестът съм го направил заради него. Не! Заради институцията го направих. Но това, което той полага като грижи, няма как да бъде нещо отрицателно, което политиците се опитват да насаждат.
SN: Калин Стоянов е 14-ият министър. Как се отразява на вашата работа честата им смяна?
За това беше и един от мотивите ми за поста. След рокада на министър, независимо как се казва, започват едни преназначения на ръководни кадри, за което някой ще каже, че е нормално. Да. Така е. Тези постове не са вечни. Но се политизират. Знам, какво се случва: назначават се хора, съставът се демотивира, отиваме към несигурност на обществото. Полицаите почват да неглижират работата си. Повярвайте ми, обществото страда много от това нещо. Казвам ви го съвсем отговорно.
SN: Изразявате недоволство от безпрецедентния опит за употреба на Министерството на вътрешните работи. Както току-що го нарекохте. Но всъщност, как се употребява министерството? Как го усещате във вашата всекидневна работа?
Нормално е това министерство да бъде критикувано. Това е най-общественият орган. Той предлага всички видове дейности, свързани със защитата и правата на гражданите, естествено и с пресичане, и с предотвратяване на всякакъв вид престъпления. Значи, употребява се, защото каквото и да стане в държавата, заради користните цели, които някои искат да прокарат, критикуват министерството, че е виновно за какво ли не. Виновно е за пожарите. Виновно е за взривовете. Виновно е за купения вот. И така нататък. Тази критика се насажда много от медиите през последните години, не само през последните месеци. И вие как мислите, че тези полицейски служители като се приберат вкъщи при семействата си, реагират на такова нещо? Дали мотивацията не пада. Ето, вие също работите в екип. Как мислите? Дали съм прав?
SN: Критикуват ви и сега заради протеста. Заради това, че нямате право на протест. Как бихте отговорили, комисар Колев?
Трябва да кажа, че това не е протест. Моето съобщение е волно изявяване на позиция. Ние имаме право. Не нарушаваме закона. И сме се събрали на мирно събиране. Направено е в 12 часа в обедната почивка. Не е направено в извън работно време. Както се опитаха журналисти да ме питат: защо нямаме заповед на зам.-директора и дали има такава. Няма никакви заповеди. Това е спонтанно мое лично решение. И не сме нарушили закона. Да, изразяваме подкрепа за самото министерство като цяло. Сега ще се опитат да ме политизират. Наблюдавам медиите цяла сутрин. Опитват се да ме изкарат, че съм политически обвързан. Но това няма как да стане.
SN: Съпредседателят на „Продължаваме промяната“ Кирил Петков посочи поименно в коментар, кои полицаи не могат да бъдат министри на вътрешните работи в служебния кабинет.
Кирил Петков като какъв го дава това? Като управляващ държавата ли? Като какъв? Утре ще излезе някой друг от политическите ръководители и лидери на партии и ще започне да казва: кой къде да бъде назначаван на ръководни постове. Аз не мога да го разбера. Това си е решение на тези, които изпълняват властта – досегашният премиер и новият премиер. Новият премиер решава кой да бъде назначен. Значи, Кирил Петков може да му казва, кой трябва да е, а ние не може да си изразяваме позициите? Така ли? Не мога да разбера, къде е логиката.
SN: Вие реагирахте, преди да чуете въпроса ми, комисар Колев. Което означава, че явно съм настъпила мазол. Как във вашите среди и сред вашите служители се посреща такъв откровен политически натиск към служебен премиер?
Повярвайте ми, много усилия полагам. Мога да говоря само за поделението, за което отговарям. То е от 550 служители. Много трудно е. Трябва да говоря с всеки един колега, който виждам в ежедневната ми работа. Защото има хора, които изпълняват определени задачи. И трябва да им казвам, че всичко е наред. Да не се притесняват. Че това е популизъм. Търси се някаква сензация, да не се притесняват, да си изпълняват задълженията. Но при повечето полицаи виждам недоверие в очите им не към мен, а към политическата обстановка.
Когато има такива напрежения и смени на личности, няма значение как се казва човекът и който и да е той, това създава много голямо напрежение, заяви комисар Колев.
Защото в годините при други служебни министри се получи голяма чистка. Министерството е обезверено. Казвам ви го съвсем отговорно. Не знам, кой сега ще застане с името си да ги говори тези неща и да ви каже, че е така. Но най-вероятно ще има служители, които ще кажат, че е имало репресии върху служителите. Повярвайте ми. Така е.
SN: Комисар Колев, как работите в тази несигурна политическа обстановка? Как се отразява тя на работата на МВР? И на вашето поделение?
Благодаря ви за въпроса. Може да прозвучи малко смешно, но все още вярвам, че полицейската професия е призвание. Че има морал в нея. Макар че в днешно време моралът не се приема за даденост, а за отрицателно качество. И все още вярвам, че човек трябва да изпълнява задълженията си в помощ на обществото. Защото това е нашата работа. Да, имаме проблеми. Да, имаме и сред нас много неправомерни действия, за които естествено се взима отношение. Но като цяло полицаите полагат много грижи. А министерството гледа да осигури в помощ на служителите материалната база. Тя е важна, защото няма как да се реагира адекватно, ако няма с какво да се реагира. Качеството на състава също е важно. Набляга се много на обучението. И да ви кажа: тази професия е моят избор. Още от малък – нали имаше една игра „стражари и апаши“. Винаги съм бил „стражар“.
SN: Но как работите в тази несигурна политическа ситуация?
Това се чудя и аз. Обаче все още съм събрал смелост. Все още имам вътрешна мотивация. Благодаря на колегите до мен. На екипа си. Защото съм бил началник на районно. Началник на отдел съм бил в друго подразделение. На други звена съм бил ръководител. Започнал съм от най-ниското ниво – от сержантските длъжности. Преминал съм през всички места. Видял съм, къде има плюсове, къде има минуси. И на всеки екип, който съм имал възможност да ръководя, предавам опита си. За да може екипът да бъде по-здрав. Повярвайте ми, да видите усмихнатите лица на полицаите в поделението или на което и да е мероприятие, и при реализация на пресичане и предотвратяване на престъпление, това е голям подарък. Тези, които искат да бъдат служители и са полицаи, ще ме разберат, какво искам да говоря.
SN: Ще бъде ли чут вашият глас, комисар Колев?
Важното е да бъде чут от служителите. От обществото се чува. Но обществото е разнородно. А дали ще се чуе идеята да се спре политизирането на това министерство, за това можете да ме питате след половин година. Тогава ще видим, дали има някаква промяна. Защото един процес на съживяване и на мотивация на състава не става за два дни. Надявам се да няма разрушаване. Защото в момента точно това става. Разрушава се министерството с тези атаки. Ние нямаме ли други проблеми? Виждате, че с тези пожари държавата изгоря. Ние се занимаваме само с МВР и със съответния министър. Това ли е проблемът на държавата? Не мога да разбера, какво се случва.
SN: Ако бъде сменен Калин Стоянов като министър, как ще продължите?
Е, как? Продължаваме. Казва се: „Ляв мигач и пълна газ“. В смисъл, че задълженията трябва да си ги изпълняваме. Въпросът е при рокада да не се започнат т.н. политическите репресии. Тогава вече може да се използва тази дума, ако започнат: „Ти там, а ти – там“. Защото е хубаво човек да се разбира с новия екип на работа, но нали тук говорим за служебна власт, а не за редовна. По нашето законодателство редовната власт е със срок от 4 години и тогава се прави екип. Какъв екип може да се направи за три месеца. Затова тази смяна е безсмислена. Казвам го, защото ако не си говорим с открити карти, не можем да постигнем това, което искаме.