Колко богати ще станем след влизането в Шенген? Ето какво обеща министърът на финансите Асен Василев на среща с делегация от водещи американски компании, в която участва и посланикът на САЩ в България Кенет Мертен.
Влизането на България в Шенген автоматично би довело до икономически ръст от 3 на сто
То ще премахне съществуващите в момента пречки пред развитието на търговията заради логистични затруднения на границата. Това каза министърът на финансите Асен Василев, съобщава финансовото министерство.
Членовете на делегацията са представители на компании в сферата на отбраната, здравеопазването, киберсигурността, енергетиката, строителството и телекомуникациите и др.
„Българското правителство си е поставило като основни цели приемането на страната ни в Шенгенското пространство. Такива цели са и влизането в еврозоната и Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР)“, заяви Асен Василев.
Министърът съобщи, че страната ни ще участва в изграждането на инфраструктурния коридор Север – Юг
Той ще свързва Средиземноморието със Северна Европа, Молдова и Украйна от Гърция през България и Румъния. Според министър Василев този проект е ключов за свързаността в Югоизточна Европа и в него ще бъдат инвестирани над 6 млрд. евро.
Пълноправното ни членство в еврозоната и ОИСР ще допринесe за икономическото развитие и благосъстояние на страната ни, категоричен е Асен Василев
Той увери, че българските институции правят всичко възможно това да се случи. Министърът обясни, че очаква тези процеси да доведат до икономически ръст и видимост на държавата ни. Както и до пълно включване на България в европейската институционална рамка. Според прогнозите му резултатите от това биха могли да бъдат съизмерими с ръста на БВП от 6-8 на сто на година.Както и с увеличението на преките чуждестранни инвестиции, което се случи в периода 2004-2007 г. след приемането ни в НАТО и ЕС.
Финансовият министър запозна американския бизнес с конкурентните предимства на страната ни като инвестиционна дестинация. Той изрази надеждата си съвсем скоро техни представителства да отворят офиси у нас. Василев подчерта, че страната ни поддържа нисък държавен дълг от 22 на сто от БВП – вторият най-нисък в ЕС. Тя поддържа и дефицит в рамките на 3 процента, предаде БТА.
По думите му 10-процентният плосък данък и стабилната данъчна перспектива правят страната ни конкурентна за инвестиции
Освен това разполагаме със собствена енергийна инфраструктура, която осигурява ниски стойности на енергоносителите. България се нарежда на водещите места в ЕС по ръст на износа и на индустриалното производство.
Развитието на редица индустриални сектори е значимо предимство за развиването на бизнес тук, увери финансовият министър.
Той посочи също, че заплатите в страната ни отбелязват бърз ръст. Василев предупреди, че България е привлекателно и предвидимо място за инвестиции.А това предлага много предимства. но евтината работа ръка не е сред тях.
Още новини четете в секция България.