Законът Магнитски е федерален закон на САЩ, приет от Конгреса на САЩ през ноември-декември 2012 година и подписан от президента на САЩ, Барак Обама на 14 декември 2012 година.
Това е официален законодателен акт, отменящ действието на Поправката на Джаксън-Ваник, предложена от конгресмените Хенри Мартин Джаксън и Чарлс Албърт Ваник, през 1974 година към Закона за търговията на САЩ, ограничиващ търговията със страните, възпиращи емиграцията на гражданите си и нарушаващи други човешки права.
Законът е предимно известен с въвеждането на персонални санкции по отношение на лицата, отговорни за нарушаване на правата на човека и на принципите на върховенството на закона в Русия.
Първоначалното му действие е насочено срещу лицата, изредени в т.н. списък „Магнитски“ от 2010 година, подозирани в участие към смъртта на руския адвокат и данъчен счетоводител Сергей Магнитски. Той умира в болницата на следствието в Москва, през 2009 година.
Персоналните санкции включват визови ограничения и забрана за влизане в САЩ, както и блокиране на финансови активи в банки на САЩ. По-късно списъкът на санкционираните лица е допълван няколко пъти.
От 2016 година законът в санкционната му част се прилага не само срещу Русия, но и в световен мащаб, като упълномощава правителството на Съединените щати да налага санкции на всеки гражданин, когото смята за нарушител на човешките права, да замрази активите му и да му забрани влизането в САЩ. Санкции вече могат да бъдат наложени на търговски дружества и други организации. Разширен е не само обхватът на санкционираните, но и спектърът от санкции.
Кой е Магнитски?
Сергей Магнитски е роден през 1972 година в Одеса. Първоначално той работи като финансов ревизор в Москва. Сред клиентите му е и фирмата „Hermitage Capital Management“ на американския предприемач с британски паспорт Уилям Браудър, който от края на 1990-те години е сред най-големите инвеститори в тогавашна Русия. Браудър изпада в немилост пред местната власт и получава забрана за влизане в страната. Определят го като „враг номер 1 на Путиновата държава“. Заради съмнения за укриване на данъци, през 2007 година неговата фирма е претърсена.
Адвокатът Сергей Магнитски се заема със защитата му и по време на работата си попада на не малка корупционна схема. Открива отклонение на 5,4 милиарда рубли от страна на руската данъчна полиция.
През 2008 година самият Магнитски е задържан по обвинение в укриване на данъци. Прекарва почти една година в следствения арест, където здравословното му състояние сериозно се влошава. Умира в болницата на ареста на 37 години. Официалната причината за неговата смърт е сърдечна недостатъчност, но семейството му не я приема за достоверна.
През месец август 2019 година Европейският съд за човешките права постанови, че по време на задържането си Магнитски не е получил необходимата медицинска помощ. Посочва се, че обстоятелствата около неговата смърт не са били коректно проучени.
Съвсем скоро след смъртта на Магнитски американският сенатор Бенджамин Кардин подема инициатива за налагане на санкции срещу отговорните за кончината на руския адвокат. В края на 2012 година, когато президент е Барак Обама, американският Конгрес гласува т.н. закон „Магнитски“. Мярката предвижда замразяване на банкови сметки и налагане на забрани за влизане в САЩ. Първоначално, в списъка със санкционираните лица фигурират няколко малко на брой неизвестни служители от системата на правосъдието в Русия, които имат отношение за смъртта на Магнитски, според американските власти.
Заради общественият интерес, в Русия се провежда разследване по случая и официално се обявява, че Магнитски е починал от естествена смърт. Случаят бива прекратен за по-натаъшно разследване. През 2013 година Магнитски е задочно осъден за укриване на данъци. На два пъти е бил осъден и бизнесменът Браудър, по същото обвинение.
В отговор на закона „Магнитски“, Русия приема през 2012 година ответен закон, забраняващ на американски граждани по списък, да влизат в Русия, заради обвинения в нарушаване на човешките права или за действия срещу руски граждани в чужбина.
Министерството на финансите на САЩ публикува на уебсайта си актуализиран списък със санкционирани лица по силата на закона „Магнитски“, съобщи БТА.
Освен това финансовите институции и други лица, които осъществяват определени сделки или дейности със санкционираните физически и юридически лица, могат сами по себе си да бъдат изложени на санкции или да попаднат под действието на друга наказателна процедура. Забраните включват даряването или предоставянето на парични средства, стоки или услуги от, на или в полза на санкционирано лице или получаването на дарение или под друга форма на парични средства, стоки или услуги от такова лице.
Въз основа на Глобалния закон „Магнитски“ за отговорност при нарушаване на правата на човека на 20 декември 2017 година е издаден Указ 13818, с който се потвърждава, че нарушенията на правата на човека и корупцията с източник изцяло или в значителна степен извън Съединените щати са достигнали такъв мащаб и тежест, че застрашават стабилността на международните политически и икономически системи.
Службата за контрол на чуждестранните активи на Министерството на финансите на САЩ посочи санкции, по обвинения за корупция, срещу 6 български бизнесмени, на 2 юни 2021 година.