Кои са най-търсените професии на пазара у нас? В търсенето на работна сила при среднистите строителните работници вече изместват машинните оператори. При висшистите има по-голямо търсене на учители, отколкото на здравни работници.
Това пише в анализ на Института за пазарна икономика по данни от последното проучване на Агенцията по заетостта.
Недостигът на строители е почти 23 хиляди души
Голям ръст има и при строителните техници – от 1,2 хиляди на 5,1 хиляди души. Също – при търсенето на шивачи – до 9,7 хиляди души. Прави впечатление обаче, че постепенно намалява декларираният недостиг на готвачи, сервитьори и бармани.
Работодателите заявяват недостиг на 6,5 хиляди учители
Затрудненията при наемането на нови работници се задълбочават, като през 2024 г. такива срещат 66,7% от работодателите, които имат намерение да наемат нови работници на фона на 64% година по-рано.
Водеща причина за това остават недостатъчната квалификация, образование и умения на наличните кандидати 43%, а все по-голяма тежест има общата липса на лица в трудоспособна възраст.
16% от работодателите казват, че кадри няма като цяло, а други 12% посочват, че липсват кандидати конкретно за длъжностите.
SafeNews припомня: Българският бизнес пред колапс! Близо 20 000 компании готвят голяма секира
Предстои масово уволняване на служители. За сравнение, през 2023 г. дружествата, решени да се освободят от служители, са били 12 600.
Това показват данните от проучване на Агенцията по заетостта за потребностите от работна сила.
В документа най-широко са представени фирмите, опериращи в дейностите търговия, транспорт и хотелиерство и ресторантьорство с дял от 37,2%, следват работодателите в държавно управление, образование, хуманно здравеопазване и социални дейности с дял от 15,0% и на трето място е индустрията.
Източник: 24 часа