Китай влага нови над 100 млрд. долара в „Един пояс, един път“.
Китайският президент Си обяви новото финансиране за над 100 милиарда долара за инициативата.
Нови над 100 млрд. долара в „Един пояс, един път“
Президентът Си Дзинпин обяви новината днес на срещата на върха, посветена на десетата годишнина на мащабния инфраструктурен проект.
Инициативата е основен стълб в стремежа на Си да разшири влиянието на Китай в чужбина. Пекин заяви, че вече е сключил договори за над 2 трилиона долара по целия свят.
Поддръжниците му приветстват факта, че ще донесе ресурси и икономически растеж на страните от глобалния Юг.
Критики
Инициативата обаче е и критикувана за това, че натоварва бедните страни с огромни дългове.
Си обяви, че ключовите кредитори на „Един пос, един път“ – Китайската банка за развитие и Експортно-импортната банка – ще предложат допълнителни заеми в размер на 100 млрд. долара. Двете ще създадат възможности за финансиране на проекти по BRI в размер на 350 млрд. юана (47,9 млрд. долара). Допълнителни 80 млрд. юана ще бъдат вкарани в официалната кредитна институция на проекта – фонда „Пътят на коприната“.
„Един пояс, един път“
На форума тази седмица присъстват представители на 130 държави. Това е третата голяма среща на върха от този вид, на която Пекин е домакин от стартирането на проекта през 2013 г.
Chinese President Xi Jinping is holding a dinner, and President Putin is the first to enter the welcome banquet. pic.twitter.com/D9lR9JTpQF
— Domenico Marcello (@DomenicoMarcel7) October 18, 2023
Критиците отдавна изтъкват непрозрачното ценообразуване на проектите по BRI, изграждани от китайски компании. Държави като Малайзия и Мианмар предоговарят сделките, за да намалят разходите.
Според съвместен доклад на Световната банка и други институции от тази година Пекин е бил принуден да отпусне милиарди долари под формата на спасителни заеми на страните от BRI. Това се е наложило за да може те да удължат срока на заемите си и да останат платежоспособни.
А този месец Китай заяви, че участниците в BRI дължат над 300 млрд. долара на Китайската банка за износ и внос (Export-Import Bank of China).
Инициативата също така привлече вниманието за огромния си въглероден отпечатък. А също и влошаването на околната среда, причинено от мащабните инфраструктурни проекти.
Разработването на мегапристанища, тръбопроводи, железопътни линии и магистрали може да направи непостижими Парижките цели за климата. Това предупредиха през 2019 г. изследователи от Китай, Съединените щати и Великобритания.