Китайското външно министерство реагира остро на срещата в Калифорния между тайванския лидер Цай Ингвен и председателя на Камарата на представителите на САЩ Кевин Маккарти.
Пекин го определя като акт на съглашателство и заяви, че ще брани суверенитета си, съобщи Синхуа.
„Китай се обявява твърдо против и категорично осъжда подобни действия. В отговор на дълбоко погрешните съглашателски действия между САЩ и Тайван Китай ще вземе енергични мерки за гарантиране на суверенитета и териториалната си цялост“, заяви говорител на ведомството, цитиран от официалната държавна осведомителна агенция.
Китайският парламент посочи, че действията на Маккарти „са в сериозен разрез с поетия от САЩ ангажимент пред Китай по тайванския въпрос“.
Становище по срещата Цай-Маккарти изрази и китайското министерство на отбраната. То заяви, че китайската армия ще остане в състояние на повишена готовност след срещата и призова САЩ да спазват официалния политически ангажимент, който са поели пред Пекин по тайванския въпрос.
Срещата Маккарти-Ингвен
На общата пресконференция след срещата Цай благодари на американския Конгрес, че е подкрепил Тайван, когато демокрацията е била застрашена. Тя заяви, че в разговора с Маккарти и присъствалите на него конгресмени от Демократическата и Републиканската партия е цитирала думите на бившия президент на САЩ Роналд Рейгън „за да запазим мира, трябва да бъдем силни“, и посочи, че тези думи напълно съвпадат и с нейните разбирания.
„Приятелството между народите на Тайван и Америка е от огромно значение за свободния свят. Изключително важно е да съхраним икономическата свобода, мира и регионалната стабилност“, каза Маккарти, който заемайки поста председател на камарата, на практика се явява човек номер три в американската властова йерархия. „Ще спазим нашите задължения и отново потвърждаваме ангажимента си към нашите общи ценности, около които са обединени всички американци.“
На пресконференция в Брюксел американският държавен секретар Антъни Блинкън заяви, че Цай преминава само „транзитно“ през САЩ, и добави, че в подобни „частни“ и „неофициални“ спирки на американска земя не бива да се търси промяна в политиката на Вашингтон.
„Пекин не бива да използва това транзитно преминаване през територията на САЩ като оправдание за каквито и да било действия за нагнетяване на напрежение или за нови опити за промяна на статуквото в региона“, каза Блинкън.
Китай нееднократно е предупреждавал срещата Цай-Маккарти да не се провежда, въпреки че според някои анализатори реакцията на Пекин този път е по-умерена, отколкото при визитата на Пелоси.
Китай смята демократично управлявания Тайван за своя територия, позиция, на която Тайпе категорично се противопоставя. През 1979 г. Вашингтон установява дипломатически отношения с Пекин и с това признава правителството там за легитимното правителство на Китай, а не това в Тайван, каквато е дотогава американската политика.