Китайски учени публикуваха дългоочаквано проучване, което предполага, че животни, податливи на COVID-19, са били продавани на пазара в Ухан, където за първи път се е появил новият коронавирус.
Неговите автори обаче, сред които Жорж Гао, бивш ръководител на Китайския център за контрол на заболяванията (CDC), казват, че все още не могат да изключат, че
хора, а не животни, са донесли вируса на пазара
От началото на пандемията някои учени твърдят, че вирусът вероятно е прескочил от животно, което се продава на пазара за морски дарове на едро в Ухан, известен като междинен вид, към хората, с което е започнала пандемията.
Проучването, публикувано в списанието Nature, използва проби, взети от пазара през 2020 г., за да потвърди наличието на миещо куче, което се смята за възможен междинен вид за неговата чувствителност към вируса. Това противоречи на предишна версия на изследването, публикувана през 2022 г., в която не се споменава намирането на ДНК на миещи мечки.
Резултатите обаче не са димящото оръжие за произхода на COVID-19, на което много хора може би са се надявали. Авторите пишат, че „дори животните да са били заразени, нашето проучване не изключва предаването от човек на животно“, добавяйки: „Остава възможно пазарът да е действал като усилвател на предаването поради големия брой посетители всеки ден, причинявайки много от първоначално идентифицираните инфекциозни клъстери в ранните етапи на епидемията.“
Те заключават:
„Досега произходът на SARS-CoV-2 и ролята на пазара в произхода и разпространението на SARS-CoV-2 остават неясни“
Проучването анализира 1380 тампона, взети от пазара, и установи, че голям брой проби съдържат генетичен материал, съответстващ на миещото куче, което е местно в Източна Азия.
Анализ на същите данни от група международни учени, публикуван миналия месец, също заключи, че животното е имало голямо присъствие сред пробите.
Последните открития предполагат, че тампони, взети от части на пазара, където се продават диви животни, са по-склонни да дадат положителен резултат за вируса, според Александър Критс-Кристоф, бивш постдокторантски изследовател и компютърен биолог в университета Джон Хопкинс.
Въпреки това китайските учени пишат, че въз основа на наличните данни проучването не може да докаже, че миещите мечки са заразени или че са междинен гостоприемник на вируса, а само че са присъствали.
Те също така предполагат, че вирусът може да е навлязъл на пазара на опаковки за замразени храни, теория, която много учени смятат за малко вероятна, но която е насърчавана от Китай.