Китай е склонен да насърчава сътрудничеството със САЩ. Целта е да бъдат преодолени различията и да бъде даден съвместен отговор на глобалните предизвикателства. Това каза китайският президент Си Цзинпин, цитиран от Ройтерс.
Дали САЩ и Китай ще намерят правилния път на разбирателството е от ключово значение за света. Това се казва в писмо на китайския лидер. То бе прочетено на годишната вечеря на базирания в Ню Йорк Национален комитет по американско-китайските отношения.
Си отправя призив за по-стабилни двустранни отношения. Според него те трябва да бъдат базирани на няколко принципа. Взаимното уважение, мирното съвместно съществуване и „печеля-печелиш“ са сред тях.
Ключва визита
Очаква се ключовото посещение на китайския външен министър Ван И във Вашингтон по-късно тази седмица.
Ван И ще бъде в САЩ от утре до събота. Той ще се срещне с американския президент Джо Байдън.
Няколко високопоставени американски представители, сред които държавният секретар на САЩ Антъни Блинкън, се срещнаха с китайски представители в Пекин това лято.
Отношенията с Русия
Основен фактор за световната стабилност са руско-китайските отношения. Това заяви в ексклузивно интервю за Китайската медийна група руският президент Владимир Путин. Путин заяви, че е убеден че отношенията между Китай и Русия отиват “в правилна посока, отговарящи на интересите на двата народа”.
Според Путин между Китай и Русия има активно сътрудничество в областта на енергетиката.
„Подписахме споразумение за изграждане на газопроводи в Далечния изток, проучваме възможностите и за друг през Монголия. В процес на съвместно изграждане са и два атомни енергоблока. Има добра перспектива за сътрудничество в автомобилостроенето, корабостроенето, самолетостроенето и други области“, подчерта той. „Очакваме до края на годината стокообменът ни да надвиши 200 милиарда долара“, каза още Путин, цитиран от Радио Китай, пише “24 часа”.
Руският президент коментира и инициативата “Един пояс, един път”. Според него „тя дойде в подходящ момент и има положителен напредък, защото има за цел да обедини усилията на всички страни в името на общото развитие“
„Инициативата цели мобилизиране на всички сили за общо развитие. Нашата визия за Евразийския икономически съюз съвпада напълно с тази на „Един пояс, един път“. Да, има някои, които смятат, че тя е опит на Китай да завладее други страни, но виждаме, че това не е така. Виждаме желание за сътрудничество. Нашите собствени идеи за развитието на Евразийския икономически съюз, например изграждането на Голяма Евразия, са напълно съвместими с китайската инициатива „Един пояс, един път“. Държавите от Евразийския икономически съюз се възползваха от сътрудничеството в рамките на „Един пояс, един път“ с общи инвестиции от 24 милиарда долара. Това не е ли добре? Всяка страна осъществява сътрудничество в двустранни или многостранни рамки по свой избор, преследвайки собствените си интереси и избягвайки собствените си недостатъци. Никой нищо не налага“, посочи Владимир Путин.