България трябва да приоритизира реформата на службите си за сигурност и да отстрани подкрепяните от Москва агенти, ако се надява на успех в амбициозните си планове за изкореняване на организираната престъпност и корупцията, смята Кирил Петков.
Брюкселското издание „Политико“ пише, че в интервю в централата на своята партия в София „43-годишният лидер на „Продължаваме промяната“, която сформира антикорупционен съюз с „Демократична България“, е казал, „че разузнавателните служби отчаяно се нуждаят от реформа“.
Авторът Антоанета Руси отбелязва, че „в хаотичните, често изпълнени с насилие, години след падането на комунизма, агенти от апарата за държавна сигурност на България изиграха огромна роля в създаването на могъща мафия – занимаваща се с изнудване, търговия с наркотици и оръжия – която все още има всепроникваща власт в националната политика и съдебната система. Много от станалите известни апаратчици от Държавна сигурност и мафиоти имаха тесни връзки с Москва“.
Мисля, че има заложени рискове в нашите служби за сигурност, каза Петков. „Искаме да ги реформираме.“
Целта е част от план от седем точки, включващ пътна карта за съдебна и конституционна реформа, който партията на Петков представи на дясноцентристката партия ГЕРБ на бившия премиер Бойко Борисов в петък, която е партньор на антикорупционния алианс в сегашното правителство, встъпило в длъжност на 6 юни, отбелязва „Политико“.
За да се реформират разузнавателните служби, Петков заяви, че първата стъпка е да се промени законът за това кой подписва назначаването на началниците на отделните служби за сигурност. В момента задължението е на президента, понастоящем Румен Радев, който се смята за промосковски настроен. Петков иска то да е в ръцете на парламента. Правителството планира да уволни назначените от Радев, който има двусмислено отношение към мястото на България в НАТО и е враждебен към въоръжаването на Украйна, се отбелязва в статията.
Втората стъпка, продължи Петков, ще бъде проверка на всички служители в апарата за сигурност за провеждане на „тестове за почтеност и етичност“.
„Ако можем да направим и двете неща, голяма част от влиянието на Русия ще бъде намалено“, добави той. Москва използва „корупцията, за да маневрира във външната си политика“, каза Петков. „Когато влязохме в битката с корупцията, не знаехме, че ще се борим директно с Москва, но се оказа, че това е една и съща битка.“
Радев реагира с възмущение на идеята, че разузнавателните служби се нуждаят от промяна, като каза, че те вече са „сериозно реформирани“ и обвини партията на Петков, че се поддава на чужд натиск – имайки предвид САЩ и ЕС, посочва „Политико“.