26 милиарда записа са изложени онлайн при най-голямото досега изтичане на данни.
Дори да сте изключително внимателни онлайн, личната и финансовата ви информация може да бъде разкрита при изтичане на данни. Понякога обаче хакерите събират данни и информация от предишни пробиви и ги обединяват, за да ги използват по-лесно при своите атаки.
Както съобщава Cybernews, точно това се е случило с новата, свръхмасивна „Майка на всички нарушения“ (Mother of all Breaches – MOAB). Която съдържа 26 милиарда записа или 13 терабайта данни, взети от предишни изтичания, нарушения и хакнати бази данни. В разследване заедно с изследователя по киберсигурност Боб Дяченко новинарският канал открил всички тези изложени на риск записи на открита инстанция.
Въпреки че собственикът на всички тези откраднати данни може никога да не бъде идентифициран, изследователите по сигурността на Cybernews смятат, че това може да е хакер, брокер на данни или дори някоя друга служба, която работи с големи количества данни.
Ето всичко, което трябва да знаете за това ново изтичане на данни, и как да проверите дали сте засегнати.
Брандове с най-много изтекли данни
Това са компаниите с най-много изложени на риск данни:
Tencent – 1,5 млрд.
Weibo – 504 милиона
MySpace – 360 милиона
Twitter (Х) – 281 милиона
Wattpad – 271 милиона
NetEase – 261 милиона
Deezer – 258 милиона
LinkedIn – 251 милиона
AdultFriendFinder – 220 милиона
Zynga – 217 милиона
Luxottica – 206 млн.
Evite – 179 милиона
Zing – 164 милиона
Adobe – 153 милиона
MyFitnessPal – 151 млн.
Canva – 143 милиона
JD.com – 142 милиона
Badoo – 127 милиона
Освен данни от всички гореизброени компании, изтичането включва и записи от правителствени организации в САЩ, Бразилия, Германия, Филипините, Турция и няколко други държави.
Какво могат да направят хакерите с всички тези данни?
Въпреки че голяма част от тези данни са по-стари, според изследователите в областта на сигурността, които са ги открили, те все още могат да бъдат използвани по широк спектър от непочтени начини онлайн. Включително за кражба на самоличност, фишинг атаки, целенасочени кибератаки и неоторизиран достъп до лични и чувствителни акаунти на потребителите.
Най-голямата заплаха обаче е свързана с повторното използване на пароли.
Ако използвате повторно една и съща парола в множество сайтове и услуги, след като хакерите получат данните ви за един акаунт, те ще ги използват за достъп до други ваши акаунти. Ето защо задължително трябва да използвате силни, сложни и уникални пароли за всички свои онлайн акаунти. Въпреки че можете да измислите пароли сами, най-добрите мениджъри на пароли могат да направят това вместо вас. И да съхранят всички ваши пароли на сигурно място.
И преди сме ставали свидетели на компилации от множество пробиви (COMB). Но това може би е най-големия, регистриран досега. Например още през 2021 г. Cybernews съобщи за такъв, който е съдържал 3,2 милиарда записа.
Как да проверите дали данните ви са били изложени на риск?
Ако искате да проверите дали вашата лична или финансова информация е била изложена на риск онлайн в резултат на това изтичане, имате късмет. Тъй като Cybernews създаде свой собствен инструмент за проверка на изтичането на данни, за да улесни нещата. По подобен начин популярният сайт за изтичане на данни HaveIBeenPwned също ще разполага с тези записи за търсене скоро.
Трябва да бъдете по-предпазливи, когато проверявате пощенската си кутия, за да избегнете фишинг измами. И да проверявате онлайн акаунтите си за признаци на измама или за нещо друго, което изглежда не на място.
Най-добрият антивирусен софтуер може да ви помогне да се предпазите от зловреден софтуер и други атаки. Но той не може да направи много, когато личните и финансовите ви данни са изложени на риск при бробив или изтичане на данни.
Тъй като сега всеки ден създаваме повече данни, отколкото когато и да било преди, големи изтичания на данни като това вероятно ще стават все по-чести. Въпреки това, ако сте внимателни онлайн и използвате силни и сложни пароли за всеки от акаунтите си, вероятността да станете жертва на киберпрестъпление ще бъде много по-малка.
Източник – Cybernews/Превод:SafeNews
Още новини четете в секция Крими & Темида