„В Добруджа се очакват ниски добиви на царевица и слънчоглед заради липсата на валежи. Изминалата 2023г. също отчете ниски добиви, защото т.нар. валежи със стопанско значение са под нормата. В същото време из полетата могат да бъдат видени стари сухи канали, изоставени сондажи, които са осигурявали преди десетилетия напояването на значителни площи.“ Това написа във фейсбук общинският съветник Карлоос Контрера.
SafeNews публикува целия текст без редакторска намеса.
В Добруджа се очакват ниски добиви на царевица и слънчоглед заради липсата на валежи. Изминалата 2023г. също отчете ниски добиви, защото т.нар. валежи със стопанско значение са под нормата. В същото време из полетата могат да бъдат видени стари сухи канали, изоставени сондажи, които са осигурявали преди десетилетия напояването на значителни площи. Също така прави впечатление, че площите със зеленчуци (особено пипер) са намалели през годините в пъти. Една от причините е липсата на системи за напояване. Особено в региона на Шабла отглежданите площи с т.нар. шабленска капия са редуцирани в пъти.
Като отломки от старо време тук-там стърчат остатъци от инфраструктурата на Напоителни системи. Без мелиорация няма как да има земеделие.
Една от основните политически и управленски задачи е на първо време възстановяване на поливните системи на Напоителни системи, т.е. помпени станции, сондажи, тръбна мрежа, канали. По този начин в рамките на 4-5 години при една последователна инвестиционна програма могат да се увеличат в пъти поливните площи. Говорим за възстановяване на съществуваща и съществувала инфраструктура.
За целта от ВМРО – Българско национално движение напомняме няколко от мерките, които сме предлагали в годините:
Осигуряване по 100 млн. лв. на година за Напоителни системи за основен ремонт и рехабилитация на канали, тръбна мрежа, помпени станции;
Проектиране и изграждане на язовири за поливни нужди;
Почистване и възстановяване експлоатацията на неработещи сондажни кладенци;
Приемане на нова методика за определяне на цените за напояване на декар, за да се гарантира евтин достъп до вода за напояване за земеделските производители;
С тези и други мерки държавата гарантира развитие на земеделския сектор, особено за българското зеленчукопроизводството.
Позицията в този коментар отразява личното мнение на автора и може да се различава от тази на SafeNews