Кърлежите отново плъзват из София. За това сигнализира общинският съветник от ВМРО Карлос Контрера. Той ще пусне сигнал до кмета Васил Терзиев. През това време SafeNews научи, че множество стопани вече са открили кърлежи по домашните си животни.
Ето я пълната позиция на Контрера без редакторска намеса:
Поради по-топлото време и последните по-влажни дни кърлежите плъпнаха из софийските паркове, градинки и междублокови пространства. Още преди месец в работна среща предупредих направление „Опазване на околната среда“ в Столична община, че тази година популацията на кърлежи ще се активизира по-рано и съответно по-рано трябва да се започне с пръскането.
Днес внасям сигнал до кмета на София с настояване незабавно да бъдат взети мерки и да започнат обработките срещу кърлежи в зелените площи.
Ето и част от мотивите към сигнала ми:
„През последната седмица в приемната ми като общински съветник постъпиха множество сигнали от граждани, живущи и работещи в различни столични райони, че са били ухапани от кърлежи, както и че са станали свидетели на активиране на популацията от кърлежи, които пролазват в зелените площи, по алеи и тротоари. Конкретно бях сигнализиран за случаи в район „Кремиковци“ – кв. Ботунец, район Панчарево, район „Овча Купел“, район „Възраждане, район „Слатина“, район „Красна поляна“, район „Подуяне“, район „Люлин“.
През настоящата година предвид по-високите температури, по-мекото време се създадоха условия за развитие на популацията на кърлежи значително по-рано от м. април. Вече са регистрирани случаи на ухапани граждани, както и на домашни любимци (кучета), които са извеждани на разходки. Считам, че постъпващите сигнали показват, че е наложително незабавно да започне обработката срещу кърлежи, за да се избегнат инциденти, включително разпространяване на заразни болести, пренасяни от кръвосмучещите.
Както е добре известно обработката срещу кърлежи (дезинсекцията) е най-подходяща, когато кърлежите още са в корените на ниската тревна растителност, а ларвите им още не са се излюпили
Всяко забавяне на обработката (понякога е въпрос на дни или седмица) води до намаляване на ефективността на препаратите, защото когато тревата прорастне или кърлежите започнат свободно движение, спада възможността да бъдат засегнати от активното вещество в препаратите.“
Още новини четете в категория България
За още актуални новини: Последвайте ни в Google News