Красимир Каракачанов, лидер на ВМРО, в специално интервю за SafeNews коментира провокациите от властите в Северна Македония спрямо България. И изразява възмущението си от бездействието на управляващите.
SN: Г-н Каракачанов, поредното изявление на премиера Мицкоски, че гражданите им ще скъсат българските паспорти, щом Северна Македония влезе в ЕС, е и поредната провокация. Ние май свикнахме да не им обръщаме внимание? А тази, която е доста сериозна, си мина и замина без реакции, защо?
Какво означава свикнахме. В последните години българските управляващи въобще не се интересуват от темата с българите в Северна Македония и отношението на управляващите нашата южна съседка към България. Още правителството на Кирил Петков предизвика такова отношение на скопските власти. Когато те видяха, че в България политиците са готови не само на компромиси, но и ги правят, видяха, че България не се интересува от своите сънародници в Северна Македония и не си отстоява интересите, управляващите в Скопие станаха нахални. За да стигнем до подобни изказвания като това, което вие цитирате. Това е поредната изява на г-н Мицкоски. У нас реакцията трае само дни. Това е положението поради хората, които ни управляват. Те не се интересуват да защитят интересите на страната ни, а да получават за едно или друго нещо одобрение и потупване по рамото от едно или друго посолство – от ЕС или САЩ.
SN: Дават ли си сметка нашите политици, че ВМРО-ДПМНЕ гравитира около управляващата сръбска партия на президента Вучич и че от това могат да дойдат сериозни последици за страната ни?
ВМРО-ДПМНЕ отдавна е свързано със сръбските политически кръгове и като начало на икономическа основа, правейки общ бизнес. Така прокарва сръбските интереси, първо икономически, а след това и политически в Северна Македония. Това е факт в момента. В България няма кой да си даде сметка за тези неща, защото българските управляващи от последните години не се интересуват от тези теми. Те смятат, че като повтарят папагалски клишетата, задавани от Брюксел, всичко е наред. Затова и се съгласиха на компромиса, предложен от Макрон. Убеждаваха българското общество, че едва ли не това ще реши всички проблеми.
Когато не настояваме за своите интереси и не настояваме подписани вече договори да се изпълняват, говоря за договора от 2017 г. подписан между България и Северна Македония, нещата се обръщат така, че държавата Северна Македония, желаеща да влезе в ЕС, се държи като ментор на България, подчертава Красимир Каракачанов.
А не обратното, което е логично. Да отбележим, че те не смеят да имат подобно поведение спрямо Гърция. Защото знаят, че гърците, без значение дали леви или десни партии са на власт, реагират остро и категорично. След което има икономически и политически последици за Скопие. Така ще бъде, когато България се е превърнала в село без кучета, вълците влизат и правят каквото си искат.
SN: Защо темата за Северна Македония изпадна от обществения дебат?
Общественият дебат се задава много често от медиите и от институциите. В последните 10 години в нашите институции влизат все по-случайни и неподготвени хора. При положение, че хора, които не говорят добре български, станаха министър-председатели на България. За министри и депутати се назначават хора, които въобще не знаят, какво е това Народно събрание и що за понятие е то – като начален интерес. И тъй като голяма част от медиите ги обслужват пак по същата тази брюкселско-либерална линия, проблемите на обществото се загубват.
SN: Вие от ВМРО, г-н Каракачанов, останахте като че ли единствени да поддържате огъня на този дебат?
Свикнали сме с това. Да си спомним още първите години след 10-ти ноември: беше същата работа. Тогава новите демократи обясняваха, че те не са националисти, шовинисти и всички са за мирно разбирателство и ала-бала. Тогава имаха по-важни неща. Тогава обявилата се за независима Македония със своята антибългарска политика предизвика интереса на обществото. И тогава медиите бяха много по-свободни, говоря за 90-те години на миналия век. И нямаше как, политиците се заеха с въпроса. Разликата от онези политици през 90-те години, сравнени със сегашните е, че все пак тогава имаше леви, десни, комунисти, антикомунисти и по-голямата част от тези хора имаха професионална подготовка. Имаха научни звания, трудове. Имаха доказан принос за обществото. Докато сега България се управлява от световно неизвестни хора, които и те самите не знаят кои са и с какво искат да се занимават. Освен, че искат да станат депутати. Това е резултатът.
SN: Мандатната въртележка продължава. Третият мандат прави консултации, които очевидно не водят до никъде, освен до нагласяване на датата за нови парламентарни избори. Докога ще се въртим в този кръг?
Докогато ни омръзне. Явно българите сме много търпеливи. Виждаме, че реагираме на всички тези простотии около нас с това, че не отиваме да гласуваме. И по този начин възпроизвеждаме едни некадърни хора, които отново и отново се заемат да управляват държавата. Вината не е на този, който яде баницата, а на този, който му я дава. Това е народна поговорка. А ние, стоейки си в къщи, псувайки пред телевизора, не ходейки да гласуваме, даваме баницата на „Възраждане“. Така на практика подкрепяме, макар и с много, много по-малък процент, онези, от които всъщност сме се отвратили.
SN: Предложихте на президента да свика кръгла маса, на която политически партии да се обединят около проблемите и да посочат мерки за тяхното разрешаване. Очевидно тази ваша идея не получи развитие.
За съжаление не се получи. Това беше разумна идея според мен, но след като президентът не реагира, тя бе стопирана. Много хора я подкрепиха, но президентът – не. Виждаме, че с неговата полупасивност по отношение на партиите, които управляват, се получава едно след друго ограничение и на неговите правомощия. Не мога да вляза в главата на президента и да му казвам какво да прави. Дали той се е предал или ще се бори, ще видим тепърва.
SN: Отиваме към нови парламентарни избори. Но как?
Първо зависи кога през октомври ще бъдат. За тези избори има два варианта: или национално отговорните политически формации да се консолидират без да си играят на леви и десни, на евроатлантици и русофили. И да поставят българските въпроси пред обществото. Ако не го направят, ще видим още по-слабо гласуване и пак същите негодни хора ще продължават да ни управляват.
SN: Г-н Каракачанов, във ВМРО обмисляте ли такава консолидация и с кои партии?
Разбира се. Ние го предлагахме още преди изборите на 9-ти юни. Тогава като че ли не бяха узрели партиите, към които се обърнахме. В края на краищата, ако животът не те научи какво да правиш, няма кой да го направи.
SN: Какви са рисковете 51-вият парламент да повтори 50-ия? И докога ще продължи така?
Докато българина излезе от летаргията, в която се намира в момента. Когато излезе от нея и реши да промени ситуацията. Ние чакаме Путин да дойде да ни оправя. Или Тръмп да ни оправя. Или чакаме Урсула фон дер Лайен да дойде да ни оправя. Защото горе-долу това правим. Едните чакат Путин да спечели войната. Другите чакат Байдън да спечели войната. Третите смятат, че Европа ще продължи да ни храни, а НАТО да ни пази. Това е трагедията в нашата политическа действителност. Чакаме някой друг. Само че този друг има своите интереси. ЕС им своите огромни икономически интереси. САЩ имат своите интереси. Руснаците пък имат своите интереси. Тече огромен геополитически сблъсък в света. Ние обаче чакаме друг да ни свърши работата. Само ще си чакаме.
Няма да дойдат нито американците, нито руснаците, а ще дойдат десетки и хиляди нелегални емигранти от Близкия Изток – араби, африканци, предупреждава Красимир Каракачанов.
След последните действия на Израел по отношение на Ливан конфликтът там става глобален. Помним, че когато бяха разбити арабските държави с т.н. арабска пролет, Европа беше заляна от емигранти. Първо Ирак, след това Либия, след това Сирия, Йемен и т.н. Нито руснаците, нито американците ще ни свършат нашата си работа, а нелегалните емигранти идват, за да ги храним и отглеждаме. Ако продължаваме да чакаме и това ще дочакаме.
SN: Светът е залят с конфликти, г-н Каракачанов, а България с пожари. Според вас как се справят властите?
Зле се справят. Защото нямат необходимата техника. Разчитат само на Божията помощ да няма пожари или да валят дъждове. Разчитат само на пожарната служба и доброволците или армията. Само че за пореден път са неподготвени. България разполага с два хеликоптера. Не са се погрижили за необходимото оборудване и да ползваме и другите хеликоптери или транспортните самолети „Спартан“ за гасене на пожарите. Подарихме на Украйна БТР -ите. Въпреки че още през миналата година предупреждавах, че те могат да ни бъдат необходими именно при пожари и бедствия. Тогава с овчи възторг всички ръкопляскаха, че си подаряваме БТР-ите. Сега се вижда, че нямаме техника за гасенето на пожари.
Не се справят нашите управляващи и само се оправдават, заключава Красимир Каракачанов.
Преди 2-3 дни гледах министъра на вътрешните работи да казва, че не знаели, какво има в гръмналите складове в Елин Пелин. А къде е служба КОС, която е под шапката на това министерство?! Да си прочетат закона и инструкциите. Там е записано много ясно, че във всички складове, в които се съхраняват не само материали свързани с военната индустрия, но и такива със специално предназначение, трябва да има постоянен контрол. И много ясно да бъде описано съдържанието на това имущество.
SN: Забелязвате ли нещо да се е променило към по-добро в държавата от времето, когато вие бяхте вицепремиер и министър на отбраната?
Нека това сравнение да го направят другите. Аз достатъчно съм се изказвал и по темите, свързани с отбраната и със сигурността. Няма смисъл сега да си права някаква автореклама. Нека хората да се произнесат и те да си направят сравнението.
SN: На финала да ви попитам, утре е Илинден по стар стил. Празник, който със сигурност ще мине като обикновен ден.
Разбира се, че ще мине като обикновен ден. Защото както виждате българското правителство не зачита националните празници и националните дни. Ще има пак, разбира се, някакво мероприятие, на което пак ще се появи някой от Народното събрание или някой министър. И това ще бъде. Понеже в началото започнахме с отношенията със Северна Македония, задавам въпроса: защо това правителство не постави въпроса пред Скопие за съвместно честване на Илинден? Нещо, което е записано в Договора за приятелство и взаимно сътрудничество, който е от 1 август 2017 г. Да кажат нашите управляващи. Защото те са не само некадърни хора, но и хора лишени от чувство за национална принадлежност и национално достойнство. Затова са и бедите, които ни се случват. Хора, които не уважават собствения си народ и неговите интереси, очакваме да решават нашите икономически, здравословни, образователни, и всякакви други проблеми. Няма как да стане.
SN: Благодаря ви за това интервю, г-н Каракачанов.