Кандидат-депутатката Светлана Табакова е разследвана от Европрокуратурата за корупция. Петата във варненската листа на „ДПС – Ново начало“ Светлана Табакова е сред четиримата с повдигнати обвинения от Европейската прокуратура по казуса с рибарското пристанище „Карантината. Разследването е за измама при получаване на европейско финансиране. На мушката на институцията на Лаура Кьовеши са още герберите Иван Портних и Стоян Пасев (съответно бивш кмет и областен управител на Варна), както и Анатоли Георгиев, в момента началник отдел „Експлоатационна годност на пристанищата“. За обвиненията преди дни съобщи Европрокуратурата, но специално Портних отрече да е обвинен. В същината на казуса е спор имало ли е рибарско пристанище по-рано, след като парите са взети от Европа за ремонт на съществуващо.
Предявяването на обвинението срещу Светлана Табакова е станало преди 24 септември, тъй като след това тя вече се е ползвала с имунитет като кандидат за народен представител. Табакова, Георгиев и Пасев са обжалвали постановленията за привличането им като обвиняеми, както и паричните гаранции, които са им били наложени като мярка за неотклонение, но те са били потвърдени.
В момента Табакова е директор „Икономика, финанси и лицензии“ в „Пристанище ТЕЦ Езерово“.
Дружеството е на бившия транспортен министър и близък до Делян Пеевски Данаил Папазов. Докато Пеевски и Ахмед Доган бяха в добри отношения, почетният председател на ДПС освен чрез топлоцентралата, развиваше бизнес и през тази фирма. До 2018 г. Табакова e работила в Изпълнителна агенция „Морска администрация“, където е отговаряла за европейските проекти. Тя и Георгиев са били привлечени като обвиняеми, защото са участвали в изготвянето на доклад и издаването на документ, удостоверяващ, че порт „Карантината“ съществува.
Трима души от България са дадени на съд за измами със субсидии за производство на пластмасови изделия, съобщи междувременно днес Европрокуратурата.
Разследването показало, че тримата са се сговорили да подадат невярна информация, за да получат финансова подкрепа за проект за закупуване на автоматизирани производствени линии за пластмасови стоки. Общата сума била 196 000 евро, като съфинансирането от Европейския земеделски фонд за развитие на селските райони било до 85%. За да се възползва от еврофондовете, бенефициентът трябвало да представи оферти за закупуване на оборудването от три различни фирми. Според доказателствата, една от офертите е фалшифицирана с помощта на съучастник, работещ във фирма, която уж е подала оферта. Проверката показала, че управителите на тази фирма не са разрешили офертата, нито са знаели, че тя е представена. Фалшивият документ е подаден пред управляващия орган Държавен фонд „Земеделие“.
Източник – Дневник