Калина Андролова занули БГ медиите заради „БОТАШ“: „И журналистКите са трансфер на управленческата корупция в национален ефир“. Коментаторката Калина Андролова публикува ударен анализ за поведението на българските медии по отношение на прословутия договор с турската БОТАШ.
SafeNews припомня, че още през юли 2024 г. стана ясно, че „Булгаргаз“ е спрял да плаща таксите по договора с турската компания „Боташ“. Споразумението с турската компания е със срок от 13 години и е сключено без клауза за предоговаряне. То дава възможност на България да използва терминали на „Боташ“ за доставката на до 1,5 млрд. куб. метра газ на година.
SafeNews публикува целия текст на Калина Андролова без редакторска намеса:
Тези журналистКи не разбраха за какво става дума. Не коментираме трасето, което се урежда през БОТАШ! Чудесно, някой си урежда газово трасе! Коментираме България какво печели. А България е свалила гащите и си е дала националния задник за ОБЩО ползване. При това си ПЛАЩА за начукването. И още по-лошо, България отваря вратата за пълна зависимост от Турция, с която имаме обща страдалческа история. Щял ли договора с БОТАШ да стане златна кокошка, пита водещата. Единствената кокошка, неподготвена за въпросите, които задава, е тази в студиото. Добре че Куюмджиев все пак й каза, но тя надали въобще разбра: даваме възможност на БОТАШ да се конкурира с обществения ни доставчик, даваме възможност за изземване на пазара. Превръщаме се в територия. И журналистКите са трансфер на управленческата корупция в национален ефир. ПОСРЕДСТВЕНОСТТА е най-добрата цензура. Глупави въпроси, нагласени констатации, липса на всякакъв смисъл от медиите, освен за шаренийка и лично самочувствие. Да притискат управленската немощ? Забравете! Тъкмо обратното, ще пускат балони на погребението на държавата. Трагедия българска.
Позицията в този коментар отразява личното мнение на автора и може да се различава от тази на SafeNews
SafeNews припомня също, че преди дни стана известно, че за целия срок на договора „Булгаргаз“ ще трябва да плати 2,34 млрд. долара.
„Булгаргаз“ е изпрати до турската страна проект за предоговаряне на споразумението, в което се предлага намаляване на количествата капацитет, за намаляване на таксата, за разделянето ѝ на постоянна и променлива – постоянни разходи, които да бъдат плащани, и други, които да бъдат заплащани само при ползване на услугата. От българската компания посочват, че настъпилите пазарни промени, не позволяват споразумението да бъде използвано.
На среща през октомври в Анкара от „Боташ“ са отхвърлили българските предложения, включително и алтернативни такива като „Булгаргаз“ да се откаже от част от услугите и размерът на дневната такса да се определя като процент от пазарния индекс TTF.
В отговора си служебният енергиен министър съобщи, че „Булгаргаз“ е подписал Писмо за ангажимент с швейцарска правна кантора. Тя трябва да послужи като арбитър в преговорите между „Булгаргаз“ и „Боташ“.
Енергийният министър Владимир Малинов отбелязва в отговора си, че турската компания към момента изпълнява всички свои задължения по споразумението, въпреки че „Булгаргаз“ не е плащал от юли 2024г. до момента. Министърът заяви, че според „Булгаргаз“ договорът с „Боташ“ не трябва да бъде прекратяван, а да продължи да се изпълнява при различни параметри. От дружеството посочват, че рискът от спиране на споразумението, предвид спирането на транзита на руски газ към държави в Централна Европа, би лишил „Булгаргаз“ от възможността да се възползва от споразумението в критичен за газовия пазар в региона и в Европа момент.