Какво се знае за въоръжения конфликт в Еквадор. Властите на Еквадор въведоха режим на „вътрешен въоръжен конфликт“ в страната поради влошаването на ситуацията със сигурността след бягството от затвора на лидера на престъпната групировка Los Choneros. Избухнаха бунтове в затворите на страната и започнаха вълнения в цялата страна. По последни данни най-малко 13 души вече са станали жертва на размириците.
Какво стана
На 7 януари Главната прокуратура на страната съобщи за бунтове, избухнали в еквадорските пенитенциарни институции. Това се случи след бягството от затвора в град Гуаякил на лидера на престъпната групировка Los Choneros Адолфо Масиас, по прякор Фито. Местонахождението му остава неизвестно. През август 2023 г., малко преди смъртта си, кандидатът за президент на Еквадор Фернандо Вилависенсио заяви заплахи от Фито.
На 10 януари стана известно, че друг лидер на престъпната група, шефът на Los Lobos Фабрисио Колон Пико, успя да избяга. Той беше един от 39-те затворници, които избягаха от ареста в затвора Риобамба. Лос Лобос пое отговорност за убийството на кандидата за президент Фернандо Вилависенсио.
На 9 януари въоръжени хора нахлуха в студиото на телевизионния канал TC Televisión в Гуаякил и взеха водещите за заложници на живо. Участниците в нападението са задържани, а заложниците освободени. Телевизионният канал Ecuavisa и списание Vistazo евакуираха служителите си след инцидента.
Според актуализирана информация, бандите в момента държат най-малко 139 души в затворите „Азуай № 1“, „Каняр № 2“, „Напо № 1“, „Тунгурахуа № 1“ и „Котопакси № .1”. Първоначално беше съобщено само за 10 надзиратели, държани в затвора от бандити.
Действия на властите
Президентът на Еквадор Даниел Нобоа обяви извънредно положение в страната, за да въведе ред в затворите. Според него правителството „няма да преговаря с терористите“ и „няма да се успокои, докато не върне мира на еквадорците“. След като Нобоа обяви режим на „вътрешен въоръжен конфликт“.
Нобоа нареди мобилизирането на въоръжените сили и националната полиция, „за да се гарантира защитата на суверенитета и териториалната цялост срещу организираната транснационална престъпност, терористичните организации и воюващите недържавни актьори“.
Държавният глава разпореди неутрализирането на 22 престъпни групи. Въоръжените сили на Еквадор нарекоха престъпни банди законни военни цели, а парламентът обеща на силите за сигурност амнистия за евентуална злоупотреба с власт.
В Гуаякил пътищата бяха блокирани и станцията беше спряна. Жителите на града бяха призовани да не напускат домовете си.
Военна техника беше разположена в центъра на столицата на републиката, след като бяха регистрирани случаи на грабежи в централните райони на Кито. Засилени са мерките за сигурност на летището в града.
Всички учебни заведения в страната преминаха на дистанционно обучение.
Онези, които нападнаха телевизионно студио в Гуаякил, ще бъдат обвинени в тероризъм.
Световна реакция
Страните от континента изразиха подкрепа за властите на републиката и засилиха мерките за сигурност.
Аржентина изрази готовност да изпрати сили за сигурност в помощ на Еквадор.
Перу засили граничната сигурност и обяви извънредно положение в северните райони на страната.
Бразилия изрази загриженост за ситуацията.
Президентът на Боливия призова страните от региона да обединят усилията си за борба с наркотрафика.
Еквадор също увери подкрепата на генералния секретар на ОАД.
Китайските дипломатически мисии преустановиха работа в страната.
Руското посолство препоръча „да се въздържат от пътуване през територията на Еквадор и като цяло от посещение на тази страна в момента“.
Еквадор преживя рязък ръст на престъпността през последните години. През юли 2023 г. властите обявиха извънредно положение във всички затвори в страната за 60 дни поради едновременни бунтове. На 10 август в републиката беше обявено общо извънредно положение заради убийството на кандидата за президент Фернандо Вилависенсио
Източник: TАСС, превод: SafeNews
Още новини четете в секция Свят.