Kакво се случва, когато пиете кафе на празен стомах?
Независимо дали не сте имали време или просто не сте от хората, които редовно закусват, често се случва да пиете кафе на празен стомах – което вероятно сте чували, че е вредно за червата ви. Но дали наистина е така?
Добрата новина е, че пиенето на кафе на гладно не е вредно по своята същност и обикновено стомахът ви може да се адаптира, за да се предпази.
Но може да предизвика известен дискомфорт, като в този случай вероятно ще искате да промените рутината си.
„Има много ползи, свързани с консумацията на кафе, когато става въпрос за стомашно-чревния тракт“, казва д-р Сунана Сохи, гастроентеролог от Луисвил, Кентъки. „Напитката се очерня заради кофеина, който има, и заради това, че сега е много захаросана, но от медицинска гледна точка се използва от векове.“
При това Сохи обяснява, че кафето си играе с нивата на стомашната киселина по няколко начина.
В резултат на това някои хора могат да се сблъскат с проблеми – а именно диспепсия, която по същество представлява лошо храносмилане – които могат лесно да бъдат решени чрез избягване на кофеина или, може би, като си позволят една чаша заедно с някаква храна.По-специално, кафето само по себе си е киселинна напитка. Освен това, обяснява бостънският гастроентеролог д-р Суприя Рао, „кофеинът стимулира производството на хормона гастрин, който е отговорен за производството на стомашна киселина“. Въпреки че последното съединение помага за стартиране на процеса на храносмилане, то също така повишава киселинността на стомаха.
И накрая, фенолите, които се съдържат в кафето, също допринасят за нивото на киселинност в червата. Но какво точно се случва, когато стомахът е подложен на киселинен поток?
Киселинност в стомаха
„Нивото на рН на кафето е около 5, докато стомашната киселина е с рН около 2, което прави кафето по-киселинно“, отбелязва Рао.
В резултат на това стомахът ни би трябвало да може да се справи с киселините, които пиенето на кафе предизвиква. Всичко обаче зависи от пациента, обяснява Сохи.
„Всичко, което ядете, предизвиква производството на стомашна киселина, но кафето произвежда повече от нея“, каза тя. „Така че, ако се чувствате подути или имате болки в горната част на корема и гадене, след като сте пили кафе на празен стомах, знаете, че имате някакви проблеми с него.“
Рао потвърди това.
„Не е задължително твърде голямата киселинност да е проблем, защото стомахът може да се справи с нея и всъщност в него има много слуз, която го предпазва“, каза тя. „Става дума по-скоро за това, че хранопроводът не е в състояние да издържи на този вид киселинно увреждане. Нищо опасно няма да ви се случи – не е като кафето да причинява язви – но може просто да се почувствате некомфортно.“
Тази теория е доказана като вярна от няколко проучвания, включително едно, публикувано в Library of Medicine. По-конкретно, според проучването кафето може да допринесе за отпускането на долния езофагеален сфинктер, „което позволява на храната да се измъкне в хранопровода и да предизвика киселини“.
Казано по-просто: Пиенето на кафе на празен стомах увеличава производството на стомашна киселина.
По-високите нива на течността не предизвикват проблеми при много хора, но могат да доведат до дискомфорт при някои други. Ако се окаже, че принадлежите към последната група хора, но не можете да се разделите с кофеиновата напитка, опитайте се да я консумирате заедно с някаква храна. „Храната ви дава малко буфер по отношение на киселините“, каза Рао, обяснявайки, че консумирането на храна с кафето ще компенсира нивата на киселинност, като абсорбира част от течността. Рао също така уточни, че пиенето на чаша кафе с мляко или, може би, отдаването на капучино вместо чисто черно кафе, може да помогне за компенсиране на нивата на pH.“Някои хора могат да го понасят добре на празен стомах, но ако разстройва вашия, приемът му с храна може да помогне“, съгласява се Сохи.
Източник – BuzzFeed/Превод:SafeNews