Какво всъщност искат пропалестинските протестиращи в колежите по света? Колежански кампуси в цяла Америка бяха разтърсени от безредици, които доведоха до сблъсъци с полицията, затвориха някои класни стаи и привлякоха вниманието на нацията.
Въпреки че голяма част от първоначалния фокус
беше върху антисемитските инциденти и как университетските служители и полицията реагираха на демонстрациите, всичко това повдига фундаментален въпрос: Какво всъщност искат пропалестинските протестиращи?
Специфичните искания на протестиращите варират от училище до училище, но основното искане е университетите да се откажат от компании, свързани с Израел или бизнеси, които печелят от войната му с Хамас. Университетите до голяма степен отказват да отстъпят на това искане и експерти казват, че продажбата може да няма значително въздействие върху самите компании.
Повече от 20 университета в САЩ протестират срещу войната на Израел срещу Газа,
където военната офанзива на Израел уби повече от 34 000 души, а блокадата му причини глад.
„Поискахме Колумбийския университет да изтегли всички инвестиции от компании, които печелят от геноцида над палестинците, или израелски компании, които печелят от потисничеството над палестинците“, каза Алтея, студентка, протестираща в Колумбия, пред CNN.
В Университета на Южна Калифорния десетки бяха арестувани в сряда. Там протестиращите настояват за „пълна амнистия“ за задържаните и да няма „никаква полиция в кампуса“.
В Принстънския университет протестиращите настояват, наред с други изисквания, училището на Бръшляновата лига да прекрати изследванията върху военни оръжия, „използвани за създаване на условия за геноцид“.
В Колумбийския университет, където про-палестинското протестно движение започна миналата седмица, протестиращите настояват за подкрепа за жителите на Харлем с ниски доходи, включително жилища и репарации, според Columbia University Apartheid Divest, студентската група, отговорна за организирането на лагера.
Протестиращите в Колумбия също призовават университетът да „разкрие и прекъсне всички връзки“ с полицията в Ню Йорк.
Студентите също призовават за академичен бойкот
от израелските университети. Протестиращите от Колумбийския университет искат университетът да прекъсне връзките си с училищния център в Тел Авив и програмата за двойна степен с университета в Тел Авив. Протестиращите от Нюйоркския университет използват и центъра на училището в Тел Авив като вик за събиране.
„Няма да ходим никъде, докато исканията ни не бъдат изпълнени“, каза Химани Джеймс, студент в Колумбийския университет, по време на брифинг в сряда.
Джеймс, студент-активист, свързан с коалицията за освобождаване от апартейд на Колумбийския университет, се извини, че е казал на видео, че „ционистите не заслужават да живеят“.
Джеймс призна изявлението в публикация на X , като каза, че е от видео на живо в Instagram през януари.
„Изразих се погрешно в разгара на момента, за което се извинявам.“
Read my statement below: pic.twitter.com/0u6mwycAYS
— Khymani James (@KhymaniJames) April 26, 2024
Чарли Ийтън, асистент по социология в Калифорнийския университет в Мърсед и автор на „Банкерите в Кулата от слонова кост“, каза, че Колумбия „абсолютно“ може да направи избора да се откаже от инвестиции, свързани с Израел.
„Не е неразумна практика училищата да вземат решения за това как да инвестират въз основа не само на максимизиране на възвръщаемостта на инвестициите, но и на принципите на равнопоставеност и справедливост в това, в което инвестират.“
Протестите обаче, не се ограничават само до САЩ, защото студенти по целия свят демонстрират в подкрепа на Газа от избухването на войната на 7 октомври. След лагерите в Колумбия, протестите се разпространиха допълнително в университетите от Франция до Австралия. Ето всичко, което трябва да знаете за студентските протести за Газа извън САЩ:
В Париж, Франция, студенти от университета Сорбона излязоха на улицата. Освен това Палестинският комитет от Sciences Po организира протест, на който студенти разпънаха около 10 палатки в сряда. Въпреки полицейските репресии, протестиращите се събраха отново в четвъртък.
В Австралия студенти от университета в Сидни създадоха пропалестински лагери във вторник и те продължиха да протестират в петък. Освен това студенти от университета в Мелбърн опънаха палатки на южната морава на главния си кампус в четвъртък.
В Италия, Рим, студенти от университета Сапиенца организираха демонстрации, седящи стачки и гладни стачки на 17 и 18 април.
От нощта на 19 април студенти от групата Warwick Stands With Palestine
на Университета на Уоруик окупираха площада на кампуса, разположен в Англия, Обединеното кралство. В Лестър, Англия, в понеделник избухна протест, в който участваха и студенти от Палестинското общество на университета в Лестър.
Миналият месец студенти от университета в Лийдс окупираха сграда на кампус в знак на протест срещу участието на университета в Израел.
Студенти от Сорбоната призовават френското правителство да помогне на палестинците.
Източник: CNN, Al Jazeera /Превод:SafeNews