Циститът е едно от най- често срещаните заболявания на пикочно- половата система при дамите. Статистиките сочат, че всяка втора жена, поне веднъж през живота си, е боледувала от цистит. При 85% от тях, заболяването често се повтаря и става хронично. И макар състоянието да се среща основно при представителките на нежния пол, възможно е то да засегне и мъже.
В своята същност циститът представлява възпалително състояние на лигавицата на пикочния мехур. Заболяването е преди всичко на бактериална основа, като виновник за нея в повечето случаи е ешерихия коли, но също така може да бъде причинен и на вирусна или гъбична основа. И макар и да не носи сериозни заплахи за човешкото здраве, циститът предизвиква продължителен дискомфорт и може значително да възпрепятства нормалното ежедневие.
Важно е да се знае също, че при липса на подходящо лечение дори и леките случаи на цистит могат да прераснат в тежки урологични проблеми. Именно поради тази причина екипът на SafeNews посети Медицински комплекс „Доверие“ където началникът на отделението по урология д-р Явор Семерджиев ни даде изчерпателна информация относно заболяването, неговото лечение, потенциалните усложнения и не на последно място как да се предпазим от тях.
Цялото интервю със специалиста гледайте във видеото на SafeNews:
Причини за появата на цистит
Както вече споменахме най-честата причина за появата на цистит е бактериална инфекция, обикновено от бактериите ешерихия коли. Когато тези бактерии навлязат в уретрата и се придвижат до пикочния мехур, те могат да причинят инфекция. Но има и други фактори, които могат да увеличат риска от развитие на цистит. Настинката е един от тях. Други са повишена сексуална активност. Използване на определени видове противозачатъчни средства, като диафрагми или спермициди. Менопаузата, която може да доведе до промени в пикочните пътища. При мъжете пък до цистит може да доведе и увеличена простата, тъй като състоянието често се свързва със задържане на урина. Използването на уринарен катетър също може да е предпоставка за появата на това заболяване. Не на последно място на застрашените от поява на цистит са и хората страдащи от диабет или други състояния, които отслабват имунната система.
Симптоми
Подобно на причините за възникване на цистит, характерните за състоянието симптоми също могат да бъдат разнообразни. При по-леките случаи те отшумяват бързо, без да се налага специално лечение. Най-често симптоматиката се изразява в честа нужда за уриниране, болки и парене при уриниране, дискомфорт в долната част на корема, отпадналост, потъмняване на урината.
Видове цистит
Острият цистит най-често е причинен от бактериална или вирусна инфекция. При него симптомите се проявяват внезапно и се отличават с висока интензивност. Рискови фактори за развитие на този тип цистит са простуда, лоша лична хигиена, понижени функции на имунната система.
При липса на навременно лечение острият цистит може да се превърне в хроничен. При него симптомите са подобни, но са по-слабо изразени от тези при острия цистит. Повторните им прояви могат да бъдат предизвикани от фактори като понижен имунитет или високи нива на стрес.
Неинфекциозният цистит се среща по-рядко и е свързан с разнообразие от рискови фактори. Такива могат да бъдат усложненията от други заболявания, например камъни в бъбреците, реакция към някои лекарствени продукти, раздразнение, причинено от хигиенни продукти.
Лечение
Лечението се определя в зависимост от вида на цистита и тежестта на симптомите. Ако възникналата инфекция е бактериална, на пациента се предписват антибиотици. А за облекчаване на болките и дискомфорта обикновено се препоръчват висок прием на течности, избягване на храни и напитки със съдържание на захар. Също така трябва да се ограничи консумацията на кафе, цитруси, алкохол и пикантни храни. Понякога благоприятно повлиява и затопляне на долната част на корема.
Важно е да се отбележи, че дори и симптомите да отшумят за няколко дни не трябва да се прекъсва курса на лечение предписан от вашия лекар. Отсъствието на дискомфорт не винаги означава, че инфекцията е напълно излекувана.