Има много голяма вероятност след падането на режима на Башар Асад, Сирия да се раздели на три отделни области. На това мнение е доц. Мира Майер – експерт по въпросите на Близкия изток.
Тя обаче не се ангажира с детайли и не посочи дали тези области ще бъдат федеративна, конфедеративна или някаква друга организация.
Специалистът изрази опасения, че Сирия би могла да стане втора Либия. Доц. Майер посочи, че Башар Асад е управлявал около 65% от територията на старата Сирия, която той наследил от баща си. Други 25% от тази територия – на североизток се управляват от сирийските кюрди. Те запазили някакъв вид неутралитет с Башар Асад през това време, тоест те не са се отцепили от Сирия, но били независими и се управляват по различен начин.
„Остава някакъв процент от тези територии и това е провинцията Идлиб. Тя събра 3 милиона сирийци, които са разселени от различни места на страната. Това беше царството на Хаят Тахрир ал Шам“, допълни експертът по въпросите на Близкия изток.
Доц. Майер разказа още няколко интересни факти:
Тази групировка започна първоначално като джихадистка, за да бъде определяна днес като прагматичен ислямизъм. Лидерът управлява с някакво временно правителство, което се оказва изключително успешно. От 27 ноември поведението на групировката е на една добре организирана армия. Те сами са си произвели дронове. Дронове освен в Алепо обаче не бяха използвани нито в Хама, нито в Хомс, нито в Дамаск. Според резолюцията, за която пледират сирийските имигранти в чужбина, би трябвало да имаме един преходен период между 6 и 18 месеца, в които всичките тези части, включително бастионът на Башар Асад, който не е пипнат и това е крайбрежието на Средиземно море – Латакия и Туртус, където са руските бази, трябва да се обособят.
Според експерта, след края на управлението на династията Асад най-големият печеливш е сирийският народ.
Източник: БНТ