Как Тръмп вече промени света! Това разкрива материал на британската агенция BBC, фокусирайки се върху районите в света, които вече не са същите след появата на Тръмп и намесата му в тях.
Дълго преди Доналд Тръмп да положи клетва като 47-ия президент, глобалното въздействие на втория му мандат вече се усещаше. От Йерусалим до Киев, от Лондон до Отава, изборната му победа и очакването на новия дневен ред на Тръмп промениха изчисленията на световните лидери – с някои далечни последици.
Близкият изток – споразумение за прекратяване на огъня в Газа
Доналд Тръмп оказа влияние върху Близкия изток още преди да седне в Овалния кабинет, за да започне втория си президентски мандат. Той пресече тактиката на забавяне, която министър-председателят на Израел Бенямин Нетаняху, в съюз с ултранационалистическите си коалиционни партньори, използва, за да избегне приемането на споразумението за прекратяване на огъня, което предшественикът на Тръмп Джо Байдън постави на масата за преговори през май миналата година. Американският натиск върху Хамас и други палестински групировки е даденост. При Байдън натискът върху Израел беше лостът, който така и не беше дръпнат. Тръмп започва втория си мандат, претендирайки за заслуга, с разумни основания, за постигането на споразумение за прекратяване на огъня в Газа. Той може да се наслади на малко слава.
Великобритания – таен „мини кабинет“
Този път Тръмп и екипът му са по-различни, по-подготвени, може би с по-агресивен дневен ред, но удоволствието му да държи света в недоумение изглежда не е намаляло. Именно тази несигурност, съпътстваща Тръмп, е толкова шокираща за британския политически истаблишмънт в Уайтхол и Уестминстър. Как Обединеното кралство може да се подготви за нещо, което все още не може да знае? Малка група висши министри се опитва.
Според един от източниците е имало поредица от тайни срещи на „мини-кабинета“, на които министър-председателят сър Киър Стармър, канцлерът Рейчъл Рийвс, министърът на външните работи Дейвид Лами и министърът на бизнеса Джонатан Рейнолдс „са се опитвали да планират това, което може да се случи“. Един от вътрешните източници казва, че не е имало твърде голяма подготовка за множество конкретни сценарии, защото „ще се побъркаш“, опитвайки се да отгатнеш следващите стъпки на Тръмп. Но друг източник казва, че са били подготвени различни документи, които да бъдат представени на по-широкия състав на кабинета. Фокусът е бил върху „търсенето на възможности“, а не върху паниката дали Тръмп може да последва някои от по-необичайните си изявления, като например анексирането на Канада.
Украйна – натиск за споразумение
Завръщането на Тръмп в Белия дом означава нови реалности за Украйна – новият президент на САЩ иска мирно споразумение, а не растяща сметка за американската военна подкрепа. Това е ясно. Първоначалната му хвалба, че може да сложи край на войната за един ден, беше преразгледана от новия му пратеник за Русия и Украйна Кийт Келог. Генерал-лейтенант Келог (в оставка) заяви, че би искал „решение“ в рамките на 100 дни. Ако Тръмп успее да подтикне и двете страни към преговори, Украйна няма да дойде на масата в позиция на сила. В момента Москва контролира една пета от територията на Украйна, включително Кримския полуостров, който е анексиран през 2014 г. Мнозина се опасяват, че президентът Тръмп ще настоява за уреждане на въпроса при условията на Русия.
Президентът Зеленски посочи, че е готов на някои компромиси. Три години след инвазията на Русия той няма голям избор. Но президентът Путин, който печели на бойното поле, макар и бавно и с огромни загуби, може би няма желание да спре сега.
Канада – заплахата от мита засилва сътресенията
Политическата нестабилност в Отава идва в момент, когато Канада е изправена пред редица предизвикателства – не на последно място обещанието на Тръмп да наложи 25% мита върху канадските стоки. Доскоро Джъстин Трюдо изглеждаше решен да се задържи на поста министър-председател, позовавайки се на желанието си да се изправи срещу Пиер Полиевр – неговата идеологическа противоположност – на изборите.
Но шокиращата оставка на ключовия заместник на Трюдо, бившия министър на финансите Кристия Фрийланд, в средата на декември – когато тя се позова на възприетия от него провал да не приема сериозно заплахите на Тръмп – се оказа последната капка. Членовете на собствената партия на Трюдо започнаха да дават публично да се разбере, че вече не подкрепят ръководството му. И с това падна и последното домино. По-рано този месец Трюдо обяви оставката си като министър-председател.
Китай – инвеститорите гледат към търговска война
Икономиката на Китай се възстанови през последните три месеца на миналата година, което позволи на правителството да постигне целта си за растеж от 5% през 2024 г., обяви Пекин в петък. Но това е един от най-бавните темпове на растеж от десетилетия, тъй като втората по големина икономика в света се бори да се отърси от продължителната криза с недвижимите имоти, високия дълг на местните власти и младежката безработица.
Ръководителят на статистическото бюро на страната заяви, че икономическите постижения на Китай през 2024 г. са „трудно извоювани“, след като в края на миналата година правителството стартира множество мерки за стимулиране на икономиката. В миналото Пекин рядко е изпускал целите си за растеж. Експертите в общи линии бяха предвидили този темп на растеж. Според Световната банка по-ниските разходи за заеми и нарастващият износ ще означават, че Китай може да постигне годишен растеж от 4,9 %.
Инвеститорите обаче се подготвят: заплахата от митата на новоизбрания президент Доналд Тръмп върху китайски стоки на стойност 500 млрд. долара е голяма. И това дори не е всичко, което пречи на Китай да постигне целите си за растеж през следващата година.
Източник – BBC/Превод:SafeNews