2022 година приключи, а с пристигането на 2023 г. конфликтът в Украйна започна своята втора календарна година. Планът на Владимир Путин не сработи – Русия не успя да плени съседката си за няколко дни, нито седмици, нито месеци, а в момента една от „най-могъщите военни сили“ в света търпи колосални загуби както на войници, така и на бойна техника.
Все още е трудно да се каже дали можем да видим края на конфликта. Но какво ще се случи в следващите 12 календарни месеца според военните специалисти? Ще приключи ли всичко или ще се прехвърли и в 2024 г.?
Офанзива през пролетта
Според Майкъл Кларк, асоцииран директор на Института за стратегически изследвания, Ексетър, Обединеното кралство, ключова роля ще има офанзивата на Русия през пролетта.
„Онези, които се стремят да нахлуят в друга страна навсякъде из големите евразийски степи, в крайна сметка са осъдени да зимуват в нея“, казва той пред BBC и обяснява, че в студа и двете страни ще са принудени да забавят бойните действия, но все пак украинците са по-мотивирани и по-добре оборудвани до продължат с натиска дори и през зимата, дори и само в района на Донбас.
„Наполеон, Хитлер и Сталин трябваше да карат армиите си да се движат в лицето на степната зима, а сега – инвазията му върви по същия път – Владимир Путин окопава силите си за зимата, за да изчака нова руска офанзива през пролетта.“
По думите му за 2023 г. ключов фактор ще бъде съдбата на пролетното настъпление на Русия. Путин призна, че около 50 000 от новомобилизираните войници вече са на фронта, а останалите 250 000 от току-що мобилизираните се обучават за следващата година.
„Няма място за нищо друго освен за още война, докато съдбата на тези нови руски сили не се реши на бойното поле„, на мнение е Кларк. „Кратко и нестабилно прекратяване на огъня е единствената друга перспектива. Путин даде да се разбере, че няма да спре. А Украйна даде да се разбере, че все още се бори за живота си.“
Победа за Украйна
Според Андрей Пионтковски, учен и анализатор, базиран във Вашингтон, до пролетта на 2023 година Украйна ще върне цялата си територия. Той дава два довода, подкрепящи твърдението му: „мотивацията, решителността и смелостта на украинската армия и украинската нация като цяло, което е безпрецедентно в съвременната военна история“ и, че вместо да се опитва да укроти руският диктатор, „Западът най-накрая порасна, за да осъзнае мащаба на историческото предизвикателство, пред което е изправен“.
„Точният момент на неизбежната украинска победа ще се определи от скоростта, с която НАТО може да достави нов променящ играта пакет от военни оръжия за нападение.“
Според него Мелитопол ще стане ключовата бойна точка, украинските сили ще напреднат, ще прекъснат доставките до Крим и така руската капитулация ще бъде официално договорена на технически преговори.
„Силите победителки – Украйна, Обединеното кралство, САЩ – ще оформят нова международна архитектура за сигурност“, казва Пионтковски пред BBC.
Война далеч от края
Далеч не толкова оптимистична е визията за войната на Барбара Занчета от Катедрата по военни изследвания на Кралския колеж в Лондон. Тя е на мнение, че краят на конфликта не се вижда, а войната ще продължи и до края на 2023 г.
„Зимата ще бъде трудна, тъй като руските атаки срещу украинската инфраструктура ще се опитат да сломят морала и издръжливостта на вече разбитото население. Но украинската устойчивост се оказа забележителна. Те ще стоят твърдо. Войната ще се проточва. И проточва“, обяснява тя. По сумите й перспективите за преговори са мрачни, а за потенциално мирно споразумение основните искания на поне едната страна трябва да се променят. „Няма доказателства, че това се е случило или че ще се случи скоро“, допълва Занчета.
„Цената на войната, както материална, така и човешка, може да наруши нивото на ангажираност на руския политически елит. Ключът ще бъде вътре в Русия.“
Според Занчета едниственият начин войната да приключи е да се надигне народът на Русия, както и политическият елит. И въпреки това, това би се случило ако Западът продължи да подкрепя Украйна, въпреки натиска на собствените си народи, които са недоволни от нарастващите икономически трудности.
Пълна загуба за Русия
За Бен Ходжис, бивш командващ генерал на армията на САЩ в Европа, няма друг изход, освен пълна загуба за Русия.
„От историята знаем, че войната е изпитание на волята и изпитание на логистиката. Когато виждам решимостта на украинския народ и войници и бързо подобряващата се логистична ситуация за Украйна, не виждам друг изход освен поражението на Русия.“
Ходжис вярва, че в края на 2023 г. Крим ще бъде напълно възстановен под украинския контрол и суверенитет, въпреки че може да има някакъв вид или споразумение, което позволява на Русия постепенно да прекрати част от военноморското си присъствие в Севастопол може би дори до края на договора (приблизително 2025 г. ), които са съществували преди незаконното анексиране на Крим от Русия.
„Ще бъдат предприети усилия за реконструкция на украинската инфраструктура по крайбрежието на Азовско море, включително важните пристанища Мариупол и Бердянск, а повторното отваряне на Севернокримския канал, който отклонява водата от Днепър към Крим, ще бъде друг важен проект, който ще получи внимание“, допълва той.
Още от същото
„Вместо „как ще свърши“ ето какво всяка страна би искала да постигне в следващата фаза“, казва Дейвид Генделман, военен експерт, базиран в Израел, според който можем да очакваме „още от същото“.
„Само около половината от 300 000 мобилизирани руски войници вече са в зоната на бойните действия. Останалата част, заедно със силите, освободени за действие след изтеглянето на Херсон, дава възможност на руснаците да започнат офанзива“, обяснява той. „Окупацията на регионите Луганск и Донецк ще продължи, но сериозен руски пробив като удар от юг към Павлоград за обкръжаване на украинските сили в Донбас е по-малко вероятен.“
„По-вероятно е продължение на сегашната тактика – бавно раздробяване на украинските сили на тесни направления и бавно настъпление, като в района на Бахмут и Авдиевка, с възможна същата тактика в района на Сватове-Креминна“, допълва Генделман.
„Големият въпрос е колко украински сили са свободни и налични за офанзива в този момент и какъв график има генерал Залужний на бюрото си, в който посочва колко нови резервни бригади и корпуси, които се изграждат, ще бъдат готови след един, два или три месеца от сега, включително жива сила, бронирани превозни средства и тежки оръжия“, казва той.
След като калта замръзне, ще получим отговора на този въпрос. И този отговор ще ни доближи малко до „как ще свърши“.