Влиянието на пържената храна върху мозъка и тялото е карцерогенно. При пържене и печене на храни възниква реакцията на Майлард – това е взаимодействието на захарта с аминокиселини, пептиди и протеини. Образува се химическото вещество акриламид, което се счита за канцероген от Международната агенция за изследване на рака, обясни специалистът.
Според експерта акриламидът влияе негативно на хормоналните нива и стомашно-чревния тракт, а също така допринася за появата на рак. Поради тези влияния човек напълнява, получава различни кожни проблеми, косопад и много други здравословни проблеми.
Лекарят посочва, че препържените храни са наситени с вещество, което причинява клетъчна мутация и влияе негативно на предаването на нервните импулси.
Поради това координацията и паметта се влошават и рискът от психични разстройства, включително болестта на Алцхаймер, се увеличава.
„Колкото по-ниска е температурата на готвене, толкова по-малка коричка се образува върху храната и следователно е по-малко количеството акриламид в нея.“, предупреждава д-р Косенкова.
За да се намали консумацията на акриламид, диетологът препоръчва да се премине към алтернативни методи на готвене – варене, задушаване, както и да се храните балансирано, като не забравяте да включите в диетата си месото, билките и плодовете.
За тези, които са загрижени за фигурата си, основната опасност от пържената храна се крие в прекомерното съдържание на мазнини.
Но излишните мазнини са вредни не само за фигурата, но и за здравето. Излишъкът от мазнини в тялото може да доведе до сериозни проблеми, включително лошо храносмилане, атеросклероза и съдови заболявания, сърдечни проблеми и дори риск от развитие на рак.
Повечето видове масла, използвани за пържене, образуват опасни за здравето съединения – канцерогени. Това е основната вреда от пържените храни, тъй като тяхното присъствие в тялото е пряк път към рака. Те могат да попаднат в тялото не само с храната, но и по време на етапа на готвене, когато неволно вдишваме изпаренията, отделящи се над тигана.
Канцерогени има не само в прегрятото олио, но и в хрупкавата коричка на картофи, понички и други нишестени храни, които са били пържени в растително масло дълго време. „Лидерът“ по отношение на съдържанието на канцероген е храна, която е изгорена или пържена до образуване на тъмна коричка.
Как да се намали вредата от пържените храни?
Най-добрият начин да защитите тялото си от вредата, причинена от пържените храни, е да не ги ядете изобщо. Но отказът от тях се оказва труден за повечето хора. Има няколко начина, които по време на прехода към здравословна диета ще ви помогнат да сведете до минимум вредата от толкова любими, но толкова нездравословните хрупкави корички на пържената храна.
Ако пържите, трябва да има малко масло в тигана. Грил тиган или тиган с керамично покритие е идеален за целта.
Не пържете храните, докато станат хрупкави.
Намалете времето за готвене в тиган: по този начин ще предотвратите прегряването на маслото, което означава, че ще се предпазите от канцерогените и свободните радикали, които са основната вреда от всичко пържено.
За пържене избирайте масла с висока температура на горене и не ги прегрявайте. Не използвайте повторно използваното масло. При дълбоко пържене сменяйте маслото след всяка нова порция храна.
Източник: Actualno.bg