Черният ни дроб е жертва на всички зловредни явления на средата, в която живеем, както и на вредните ни навици. Той е филтърът на нашия организъм и е ключова част от храносмилателната ни система. Отговорен е за почистването на токсините от кръвта, обработката на лекарствени съставки, производството на жлъчка. Също така помага за усвояването на мазнините, съхранението на глюкоза, производството на протеини за съсирването на кръвта и наред с това контролира нивата на холестерол в организма ни.
В обобщение може да кажем, че черният дроб отговаря за отсяването и пречистването на токсини и отпадъчни елементи, които увреждат нашето здраве. Но освен с най-популярната си, детоксикираща функция, той има още около 400 физиологични функции, свързани с всички системи в тялото ни. Голяма част от тях са свързани с обмяната на витамини, минерали и хранителни органични вещества.
И, въпреки че този жизненоважен орган има невероятната способност да се регенерира, това съвсем не означава, че не трябва да се грижим на неговото здраве. За да разберем повече за заболяванията свързани с черния дроб, какви са техните симптоми, как да ги лекуваме и не на последно място, как да се грижим за черния си дроб, екипът на SafeNews разговаря с гастроентеролога д-р Марио Марков от Медицински комплекс „Доверие“.
Цялото интервю със специалиста гледайте във видеото на SafeNews:
Симптоми при проблеми с черен дроб
Има над 100 вида чернодробни заболявания, като някои от тях първоначално се проявяват със симптоми, сходни на настинка, а в последствие прерастват в сериозни. Най- често срещаните симптоми са умора, липса на апетит, замайване, повръщане, болки в ставите, дискомфорт в стомаха, кървене на носа, проявата на нетипични кръвоносни съдове по кожата, сърбеж, немощ, занижено либидо. По-сериозните симптоми мога да включват пожълтяване на кожата и очите (жълтеница), объркване и проблеми с мисленето и концентрацията, подуване в корема, подуване на краката, импотентност, гинекомастия (мъжете натрупват тъкан в областта на гърдите), увеличение на черният дроб (хепатомегалия), тъмна урина, бледи на цвят изпражнения.
Заболявания, които могат да се развият в черния дроб
Автоимунен хепатит
Това състояние кара собствената имунна ситема на тялото да атакува и унищожава здрави клетки на черния дроб. Това може да доведе до цироза и други щети върху този орган.
Атрезия на жлъчните пътища
Това е състояние, при което има аномалии в развитието на жлъчните канали и потокът на жлъчния сок е нарушен. Състоянието възниква още във вътреутробна или бебешка възраст. Ако това заболяване не се лекува, то може да причини наранявания по черния дроб и неговата тъкан, но за щастие има лечения за тази болест.
Цироза
Цирозата е заболяване, при което увредена тъкан замества здрава тъкан. Много заболявания могат да прераснат в цироза. Някои от факторите, които допринасят за появата на тази болест са: дълготрайна злоупотреба с алкохол, хроничен хепатит, както и редки генетични заболявания.
Хемохроматоза
Това състояние предизвиква прекалено натрупване на желязо в тялото. Голямото количество желязо може да увреди черния дроб.
Хепатит А
Вирусният хепатит е вид инфекция, която предизвиква подуване на черния дроб. Различните видове хепатит имат различни букви, които показват какъв е вида според причините и сериозността на заболяването, като буквите са A, B, C, D, E. Хепатит А е по-често разпространен в някои държави, заради липсата на чиста вода и санитарни условия. Повечето хора могат да се възстановят от хепатит А без проблем или дълготрайни последици върху черния дроб.
Хепатит B
Хепатит Б може да причини краткотрайна или дълготрайна инфекция. Най-често този вид хепатит се разпространява след сексуален акт. Въпреки това човек може да хване хепатит и чрез заразена игла, след инжектиране на субстанции в организма. Това състояние може да предизвика сериозни усложнения, като отказ на черния дроб или рак. Съществува ваксина, която може да предотврати тази болест.
Хепатит C
Хепатит C може да бъде остра или хронична инфекция. Най-често той се разпространява чрез контакт с кръв, която е заразена с вируса на хепатит C. Може да се използва същия пример със заразена игла при инжектиране на субстанции или при татуиране. По-рядко той се предава след секс със заразен човек. Това състояние може да доведе до възпаления, които да предизвикат цироза, отказ на черния дроб или рак на черния дроб.
Неалкохолна стеатозна болест на черен дроб
Това е състояние, при което мазнини се натрупват в черния дроб. Прекаленото количество мазнини може да увреди черния дроб, предизвиквайки възпаления. Това заболяване може да причини наранявания или фиброза. Хората, които са с наднормено тегло и/или страдат от диабет, имат предразположение към тази болест.
Лечение на чернодробни заболявания
Лечението на чернодробните заболявания варира в зависимост от вида на заболяването. Въпреки това, ако разгледаме общата картина в момента на лечението, промяната в начина на живот на човека, здравословното хранене и редовното използване на препоръчаните от лекаря лекарства според заболяването са методи за решение.
Например антивирусните лекарства лекуват вирусен хепатит, а кортикостероидите и имуносупресорите – автоимунни заболявания. За много заболявания обаче ключови са промените в начина на живот.
При детокс на черния дроб има две основни правила: ограничаване на алкохола и намаляване на тежките храни, както и тези, които съдържат много захар.
Спирането поне временно на приема на полуфабрикатни храни, колбаси и пържени храни, както и такива с оцветители и консерванти, е много добро решение. Всички те товарят черния дроб. Можем да ги заменим с леки бульони, салати, плодове и зеленчуци. Подходящ начин за детокс на черния дроб е вода с лимонов сок сутрин и поне 2 литра вода на ден.
Движението е изключително важно. Спортът ще помогне на тялото, и в частност, на черния ни дроб, да отдели повече от вредните вещества чрез потта. А и ще ни накара да приемаме повече течности, които, както вече уточнихме, също ще бъдат незаменим помощник при детокс на черния дроб.