Как да консумирате лютиte чушки, за да са най-полезни и вкусни. И, разбира се, да не изгорите от лютивост!
Шеф готвач Аджай твърди, че лютите чушки трябва да се използват с непокътнати дръжки, за да се осигури добро здраве на червата.
„Независимо дали става дума за червени или зелени люти чушлета, винаги ги използвайте с непокътнато стъбло. Това помага да предпазите червата си от храносмилателни проблеми“, казва той в публикация в Instagram.
Д-р Махеш Гупта, старши консултант по гастроентерология в болница „Дхарамсила Нараяна“ в Делхи, заявява, че лютите чушлета имат противовъзпалителен ефект, който може да бъде от полза за намаляване на възпалението на червата и потенциално облекчаване на състояния като синдрома на раздразнените черва (IBS).
„Техните антимикробни свойства помагат за поддържането на балансиран чревен микробиом, който е от решаващо значение за цялостното здраве на храносмилателната система“, казва д-р Гупта.
През лятото обаче консумацията на люти чушки трябва да бъде балансирана, тъй като прекомерният прием може да доведе до стомашно-чревен дискомфорт.
„Високите дози капсаицин могат да раздразнят лигавицата на стомаха, изостряйки състояния като гастрит или киселинен рефлукс. През лятото, когато нивата на хидратация са критични, диуретичният ефект на чилито може да допринесе за дехидратация, ако не се управлява правилно“, казва д-р Гупта.
Шеф-готвачът и автор Аанал Котак изразява объркване и казва: Въпреки че яденето на цяла люта чушка с дръжката може леко да намали общия прием на капсаицин, този метод не помага за облекчаване на усещането за парене или лошото храносмилане, дължащо се на пикантността.
Капсаицинът, веществото, отговорно за усещането за пикантност, се намира навсякъде около месото и мембраните на чушката, а не само в дръжката.
Всъщност има някои видове чушки, които имат дори повече капсаицин близо до стъблата си. Освен това самото стъбло може да не е твърде люто; то може да внесе горчив вкус в лютото. Ако не харесвате тази горчивина, можете да премахнете стъблото, така че ястието ви да има по-добър вкус, без това да се отрази на неговата лютост.
Обичате пикантна храна, но не можете да понасяте силна лютивост?
Ето какво трябва да направите с една люта чушка. Специалистите предлагат да премахнете семената или да използвате по-малко люти чушки, за да намалите пикантността и да я направите по-добра за червата, ако имате непоносимост към пикантни храни. Преди употреба разтрийте малко чушката, така че семената да се разпръснат. Така се постига равномерно разпределение на пикантността.
Премахването на семената намалява пикантността до 50 %.
Разрязвайте зелените люти чушлета вертикално – така ще отстраните семената отвътре – и след това ги изпържете. Този метод ще намали пикантността. Методът на приготвяне и видът на чушката също играят важна роля при определянето на пикантността и въздействието върху храносмилането. Готвенето на лютите чушки може да разгради част от капсаицина, докато някои сортове люти чушки естествено съдържат по-малко капсаицин и са по-меки за храносмилателната система.
Източник – Indian Express/Превод:SafeNews