Руски боен кораб обстрелва хеликоптер на НАТО. Инцидентът е с разузнавателен самолет на НАТО над Балтийско море и предизвиква нови опасения за ескалация на конфликта.
Според съобщенията корабът е произвел предупредителни изстрели по германски хеликоптер, който е патрулирал над Балтийско море.
Екипажът на руския кораб е стрелял със сигнални боеприпаси, научи Германската агенция по печата в Брюксел.
Според германския вестник „Билд“ предупредителните изстрели са били насочени към разузнавателния самолет на НАТО.
Сигналните боеприпаси се използват по-скоро за предупредителни изстрели, отколкото за нападение, но подобен инцидент е знак за това колко близо са НАТО и Русия до това да се изправят директно една срещу друга.
Той следва драматичната ескалация на руско-украинския конфликт през последните две седмици, като и Великобритания, и САЩ дадоха одобрение на Киев да изстрелва над границата ракети западно производство.
Германският министър на външните работи Аналена Бербок спомена инцидента на среща на НАТО, но не даде повече подробности.
Говорител на германското министерство на отбраната обаче засега не може да потвърди съобщенията за изстрелване на сигнални боеприпаси.
В момента НАТО извършва засилено наблюдение в Балтийско море, за да предотврати хибридни атаки срещу тръбопроводи и кабели за данни от страна на Русия и нейните поддръжници.
От 2022 г. насам, когато Русия нахлу в Украйна, са регистрирани поне три инцидента на възможни саботажи на 40-те телекомуникационни кабела и критични газопроводи, които минават по неговото сравнително плитко морско дъно.
НАТО засилва патрулите, … съюзниците инвестират в иновативни технологии, които могат да помогнат за по-доброто обезпечаване на тези активи – заяви по-рано командир Арло Абрахамсон, говорител на Съюзното морско командване на НАТО.
И все пак лекотата, с която котвата на кораба може да пререже кабел, в съчетание с често коварните морски условия, прави действителното предотвратяване на подобни атаки почти невъзможно.
Стрелбата с предупредителни изстрели днес идва след като бившият руски президент и министър-председател Дмитрий Медведев заяви, че Западът е преминал „всички червени линии“ и сега е „във война с Русия“.
Медведев, близък съюзник на Путин, който сега е заместник-председател на руския Съвет за сигурност, заяви, че всеки украински удар по руска територия със западни оръжия ще бъде посрещнат с отговор.
„Това няма да остане незабелязано… То ще промени правилата за водене на бойните действия – това е доказателство, че НАТО, Вашингтон и другите участници в алианса участват не просто в хибридна война, а във война във всеки смисъл на думата срещу нашата страна. Преговорите са далеч, събития като това могат да отложат тези преговори още повечеЩ, каза той пред саудитската телевизия Ал-Арабия.„Всякакви удари по Русия са категорично неприемливи. Това, което се случи, е пресичане на всички червени линии.
Бившият шеф на MI6 призна, че Великобритания трябва да „приеме факта“, че Кремъл смята, че води война със Запада, а не само с Украйна.
Сър Ричард Диърлав, който ръководеше британската тайна разузнавателна служба в периода 1999-2004 г., заяви пред Sky News тази седмица: „(Полският министър-председател) Доналд Туск определи ситуацията като предвоенна. Мисля, че той греши. Мисля, че това е истинска война.
По-нататък той обоснова изказването си, като се позова на примери за руска хибридна война срещу държави в Европа, включваща саботажни заговори, кибератаки и „много агресивни ходове“.
Междувременно в руско-украинския конфликт армията на Киев регистрира неимоверно висок процент на дезертьори, тъй като руските сили продължават да настъпват на запад.
През първите 10 месеца на тази година прокурорите са образували 60 000 дела срещу войници, за които е установено, че са дезертирали от постовете си – почти два пъти повече от делата, образувани през всички 2022 и 2023 г., взети заедно, съобщава Financial Times.
В стремежа си да спре потока Украйна увеличи усилията си за набиране на войници, като си постави смелата цел да запише още 160 000 души в подкрепа на изтощените от войната фронтови части през следващите три месеца.
Шокиращият процент на дезертьорство беше разкрит в момент, когато силите на Владимир Путин неумолимо навлизат все по-навътре в Украйна, стремейки се да завземат колкото се може повече територии преди предстоящото завръщане на Доналд Тръмп в Белия дом, като и двете страни очакват Вашингтон да настоява за преговори за прекратяване на огъня в началото на следващата година.
Въпреки че редиците им търпят тежки загуби, руската армия напредва с темпове, по-бързи от всеки друг път след първите дни на инвазията през 2022 г., като през ноември завзема територия с площ, равна на половината от тази на Лондон.
Мрачните обстоятелства накараха Дмитрий Кулеба, военният министър на външните работи на Украйна до подаването на оставка през септември, да заяви, че Киев „ще загуби войната“, ако не бъде осъществен сериозен обрат в съдбата.
Инцидентът днес е и последният от редица близки сблъсъци между руски и натовски сили.
През септември руски самолет се доближи опасно близо до американски изтребител, изпратен да ги прихване край бреговете на Аляска.
На 23 септември Северноамериканското командване за въздушно-космическа отбрана (НОРАД) откри и проследи четири руски военни самолета, действащи в зоната за идентификация на въздушната отбрана на Аляска (ADIZ).
Източни – Daily Mail/Превод:SafeNews