Постоянен арест за Румен Гайтански – Вълка. СГС наложи най-тежката мярка за неотклонение „задържане под стража“ на Румен Гайтански – Вълка. Според съда има достатъчно събрани доказателства по делото, сред тях – множество свидетелски показания.
Съдът уточни, че на този етап става въпрос за работно обвинение и става въпрос за престъпна дейност с особено висока обществена опасност.
От прокуратурата посочиха, че в хода на разследването са анализирани договори между дружествата, за да се установи разходването на кредита с оглед наличието на данни за предоставяне пред банката на фиктивна обезпеченост. Според държавното обвинение Гайтански умишлено е склонил Стоян Мавродиев да извърши престъпление, като част от парите от кредита са използвани изплащане на дивиденти на Гайтански в размер от 46 млн. лв., а над 26 млн. лв. били използвани от дружеството „Кристална вода“ за изплащане на задължения на ТЕЦ „Варна“. От прокуратурата добавиха, че съществува реална опасност Румен Гайтански да се укрие и да извърши друго престъпление. Събрани са достатъчно доказателства за виновността на Гайтански, добави обвинението.
Пред съда Румен Гайтански каза, че иска да бъде разпитан, не е престъпник и няма намерение да се укрива.
Решението за мярката за неотклонение „задържане под стража“ беше взето бързо, като прокуратурата заяви, че има достатъчно данни Румен Гайтански да е извършил длъжностно присвояване в съучастие с Иван Георгиев и Стоян Мавродиев.
Днес от прокуратурата добавиха като обвинение документна измама и умишлено склоняване Мавродиев да подпише спорния кредит от 150 милиона лева, който се коментира през последните дни.
Защитата му твърди, че обвинението е сбъркано.
По време на заседанието стана интересен и парадоксалния факт, че денят преди Гайтански да бъде задържан за 72 часа, след като доброволно се предаде, той отново е направил опит да отиде и да бъде разпитан от Антикорупционната комисия, но е бил върнат за следващия ден.
Адвокатът му Красимир Донков заяви, че след брифинга на Софийска градска прокуратура по случая от 15 август той и клиентът му са отишли, за да бъде разпитан Гайтански от разследващите, но е бил върнат за 15:00 часа на следващия ден, когато се е и явил. „За пръв път ми се случи да бъда върнат с клиента ми от разследващия“, каза Донков.
Кога, как и по какъв начин Гайтански е подбудил Стоян Мавродиев не посочват от прокуратурата, каза адвокат Красимир Донков. Според него това е така, защото няма доказателства.
Гайтански пристигна в съда с белезници и маска.
Другите заподозрени за заема са бившият директор на ББР Стоян Мавродиев, за когото няма информация къде се намира, и представителят на фирмата, усвоила кредита – Иван Георгиев. Той е на свобода срещу 50 хиляди лева.
В съдебната зала адвокатът обърна внимание на тази разлика в третирането на обвиняемите. Освен това цитира и думите на своя клиент, че „не разбира в какво е обвинен и няма доказателства да е подбуждал Стоян Мавродиев да извърши такова длъжностно присвояване“.
Нещо повече, в последната си дума, с която поиска по-лека мярка за неотклонение, самият Гайтански каза, че не познава Мавродиев, въпреки че по делото има свидетели, които твърдят обратното.
В крайна сметка тежестта на обвинението стана причина и съдът на наложи най-тежката мярка за неотклонение.
Обжалването на мярката за неотклонение ще е следващата седмица.
По-рано днес прокурор от Софийска градска прокуратура (СГП) внесе искане за постоянен арест на Румен Гайтански – Вълка.
SafeNews припомня, че днес бе денят, в който Софийски градски съд (СГС) решава остава ли Румен Гайтански-Вълка в ареста.
Той се предаде на властите в края на миналата седмица, след като беше обявен за издирване.
Румен Гайтански се разследва за присвояване на необезпечен кредит за 150 милиона лева заедно с бившия изпълнителен директор на Българската банка за развитие Стоян Мавродиев и адвокат Иван Георгиев.
На него му беше определена гаранция от 50 хил.лв. Съдът трябва да реши дали има опасност да се укрие и дали да го остави в ареста. Най-вероятно ще има още трима обвиняеми за кредитната афера на Румен Гайтански- Вълка. Анализът на събраните до момента доказателства сочи, че е възможно на Гайтански да бъде повдигнато обвинение и за документни престъпления.
Проследява се и паричния поток след получаването на кредита. Разследващите имат данни, че над 1 милион евро са вложени в закупуването на луксозна яхта, която се е ползвала основно в Средиземно море и Егейските острови. Регистрите сочат, че яхтата редовно е акостирала на остров Миконос, а по нашето крайбрежие е влизала само в южното Черноморие.