Путин готви голямо „шоу“ за украинските войници в Курск. Това е извънредната новина, която дойде от Русия.
Руският президент подготвя своите полкове за оборудване със съвсем „пресни“ бронирани камиони, които изпраща директно на фронтовата линия.
Безпилотна рота на украинската морска пехота, която защитава 250-километровия украински залив в западната руска Курска област, е свалила от строя 22 руски машини миналия месец. Последните загуби са нанесени по време на престрелка в петък.
„Три руски БМД-2 от въздушнодесантните сили атакуваха позициите ни и отново бяха спрени от мини, които бяха поставени от моята рота“, съобщава Кригсфоршър, оператор на дрон от тази рота на морската пехота. „След това те бяха унищожени от артилерията и дроновете от първо лице.“
Взривените БМД представляват само малка част от руските отломки, които украинските войски са разпръснали из Курск, откакто силни украински сили нахлуха в Курск в началото на август.
Според едно близко преброяване руските полкове и бригади в Курск са загубили 364 единици тежка техника – предимно танкове, бойни машини на пехотата и камиони – в периода между 6 август и 26 ноември. Украинските загуби са по-леки: 319 унищожени, изоставени и пленени превозни средства и друга техника, повечето от които са загубени през първите седмици на украинското нахлуване в Курск.
Нападателите обикновено понасят по-големи загуби от защитниците, така че когато украинците преминаха от нападение към отбрана в Курск и руснаците контраатакуваха, съотношението на загубите се наклони в полза на Украйна.
Съотношението се наклони още повече през октомври и ноември, след като руският президент Владимир Путин нареди на силите си да елиминират украинските сили и руските контраатаки се ускориха.
Най-лошото предстои, тъй като руснаците се стремят да обявят победа в Курск малко след встъпването в длъжност на новоизбрания президент на САЩ Доналд Тръмп на 20 януари, което е сигнал за нова и потенциално хаотична ера в отношенията на САЩ с настоящите им съюзници.
Петъчните атаки бяха „само загрявка преди шоуто“, предупреди Кригсфоршер. Предстоящите атаки може да изглеждат много по-различно от предишните, тъй като руснаците се борят да заменят стотиците превозни средства, които са загубили в Курск. Кригсфоршер прогнозира, че ще има по-малко гъсенични и повече колесни превозни средства, тъй като руските заводи бързат с подмяната на техниката. Това може да означава по-малко танкове, бойни машини БМП и БМД и бронирани влекачи МТ-ЛБ. Това може да означава повече бронирани камиони „Тигър“ и „Тайфун“. Колесните бойни машини БТР-82 вече пристигат на фронтовата линия в по-голям брой.
Преминаването към камиони не би трябвало да е изненада.
През 33-те месеца, откакто разшири войната си срещу Украйна, Русия е загубила над 19 000 единици тежка техника – най-вече танкове и други верижни бронирани машини. Кремъл компенсира загубите, като увеличи производството на нови превозни средства и същевременно извади хиляди по-стари превозни средства от дългосрочно съхранение. Но запасите от по-стари превозни средства са на изчерпване. А чуждестранните санкции се отразяват негативно на новото производство. Руските заводи се адаптираха, като преминаха към по-опростени конструкции на автомобили – и ги опростиха още повече.
„Решаването на тези проблеми сега се разглежда от военното ръководство като едно от приоритетните направления за повишаване на бойната готовност и намаляване на бойните загуби на войските“, обясни наскоро едно руско военно списание.
Сложните гъсенични превозни средства са изключени. Опростените колесни превозни средства са налице.
Лошата новина за 20 000 украински защитници на Курската позиция е, че 50 000 или 60 000 руски и севернокорейски войници около позицията няма да изчерпят превозните си средства.
Добрата новина е, че новите руски автомобили са по-малко способни от старите, които заменят. Една от причините, поради които новият камион „Тигър“ тежи само осем тона – половината от теглото на старото БМП-2 – е, че „Тигър“ има една трета от бронята на БМП-2. Също толкова притеснително за руските войски, атакуващи в Курск, е, че гъсеничното БМП-2 е много по-подвижно в мръсотия, кал и сняг от всеки камион. Камионите ще трябва да се придържат към малкото пътища, водещи към укреплението, което прави движението им предвидимо за украинските оператори на безпилотни самолети и артилерийски оръдия. С разрастването на руската контраофанзива в Курск могат да нараснат и руските загуби. Това не означава, че руснаците няма да спечелят битката за Курск. Означава обаче, че независимо дали ще спечелят или не, те вероятно ще претърпят катастрофални загуби занапред.
Източник – Forbes/Превод:SafeNews