Франция е готова за военно разполагане. Френските войски са готови за „най-тежките ангажименти“. Това заяви командващият сухопътните сили на страната. Новината е, че президентът Еманюел Макрон обмисля официално военно разполагане в Украйна въпреки многократните руски заплахи за ответни действия.
В статия, публикувана от френския всекидневник Le Monde, генерал Пиер Шил – началник на сухопътните войски на Франция – заяви, че силите му са „готови“, ако бъдат призовани. И че демонстрацията на френски военни мускули ще „възпре всяка атака срещу Франция“.
NATO Ally Could Command
60,000 Strong Force in Ukraine:
Generalhttps://t.co/35hq4d0lL6— Slavie 🇺🇦🇨🇦🇺🇸 (@Yarochenko) March 25, 2024
Макрон бе начело на зараждащото се предложение на няколко държави от НАТО да обсъдят изпращането на съюзнически сили в Украйна за обучение и консултации. Но не и като бойни части. Балтийските държави Естония, Литва и Латвия, както и Полша, изразиха подкрепа за позицията на Париж. Но големите държави от НАТО като САЩ и Германия са против.
Шил заяви, че Франция може да ангажира дивизия от 20 000 военнослужещи в рамките на 30 дни, която да действа като част от съюзническа коалиция. Той добави, че Париж ще може да командва сили от около 60 000 войници, съставени от френски и други съюзнически войски.
Френската армия се състои от около 121 000 войници, от които 24 000 са резервисти.
„Ако искате мир, подгответе се за война“, пише генералът, цитирайки известна латинска поговорка. „Източниците на кризата се умножават и носят със себе си рискове от разрастване или разширяване“, допълва командирът, макар че не споменава конкретно продължаващата инвазия в Украйна.
Руски официални лица многократно са критикували всеки намек за по-дълбоко участие на НАТО в Украйна. Говорителят на Кремъл Дмитрий Песков заяви в сряда, че „идеята на Макрон за потенциално изпращане на такъв контингент“, „очевидно се възприема по различен начин в различните европейски столици“.
Той добави: „Продължаваме да следим ситуацията отблизо.“
Междувременно ръководителят на Службата за външно разузнаване Сергей Наришкин заяви – без да предоставя доказателства – че разполага с разузнавателна информация за френски план за изпращане на 2000 военнослужещи в Украйна.
„По този начин тя ще се превърне в легитимна приоритетна цел за атаки от страна на руските въоръжени сили“, заяви шефът на разузнаването. „Това означава, че ще я сполети съдбата на всички французи, които някога са идвали в руския свят с меч“.
Плановете за разполагане на френски или други съюзнически военни сили в Украйна все още не са оповестени официално. Германският канцлер Олаф Шолц обаче разкри през февруари, че малък брой френски и британски военнослужещи помагат на украинските войски в насочването на ракети Storm Shadow/SCALP, предоставени от двете натовски държави.
Макрон за пръв път намекна, че войници на НАТО могат да бъдат разположени в Украйна през февруари. Това стана по време на среща на европейските лидери в Париж.
Президентът заяви, че „няма консенсус“ по предложението, макар да добави, че „нищо не е изключено“.
САЩ и Германия се противопоставиха на всяка подобна стъпка.
„Президентът Джо Байдън даде ясно да се разбере, че няма да стъпваме с американски ботуши на украинска и руска земя“, заяви миналата седмица говорителят на Съвета за национална сигурност Джон Кърби.
Интерпретацията на Шолц на срещата на върха в Париж изглеждаше доста различна от тази на Макрон.
„Няма да има сухопътни войски, няма да има войници на украинска земя, изпратени там от европейски държави или държави от НАТО“, заяви той след срещата.
Все пак Париж намери поддръжници и на други места в алианса.
„Присъствието на сили на НАТО в Украйна не е немислимо“, заяви по-рано този месец полският външен министър Радослав Сикорски.
Междувременно балтийските външни министри похвалиха Франция за „нестандартното мислене“.
Европейски дипломатически служител, който разговаря с Newsweek по-рано този месец при условие на анонимност, заяви: „Съмнявам се, че можете да промените сметките на Русия само като изпратите инструктори в Украйна.“
Втори дипломат, който също пожела анонимност, за да говори откровено, се съгласи.
„Западът е парализиран от страх. Досега всички „червени линии“, които сме пресичали, не са донесли Армагедон, от който толкова се страхуваме“.
Източник – Le Monde, Newsweek/Превод:SafeNews