ИТН и БСП със спешно искане до Конституционния съд за президента Радев. Двете партийни групи са подписали искане до Конституционния съд за връщане на стария текст в Конституцията, който да възстанови правомощието на президента да назначава служебното правителство. Това обяви в интервю по БНР народният представител от левицата Борислав Гуцанов.
Искането цели възстановяване на стария текст в Конституцията, който според тях би върнал стабилността в политическата система на България. Народният представител Борислав Гуцанов от БСП заяви в интервю по БНР, че промените в основния закон, въведени от „Продължаваме промяната – Демократична България“ (ПП-ДБ), са довели до настоящата политическа криза.
„Няма как да се проведат следващи избори по същите правила. Служебният кабинет е този, който трябва да следи за честността на вота. А дали това е служебен кабинет или е политически?“, попита риторично Гуцанов. „Точно във връщането на Конституцията е проблемът, но тази, приета преди 33 години, а не това недоносче, което ни вкара за втори път и в конституционна криза, и в разпад на държавността“, каза Гуцанов.
Според него, не отива точно на ПП-ДБ да издига „санитарен кордон“, защото именно те са в основата на конституционната криза“, заяви още Гуцанов.
По думите му въведената „домова книга“ с кандидати за служебен премиер прави така, че „за някои партии и този кабинет е редовен“.
Социалистът съобщи още, че заедно с ИТН са се подписали и под искане до КС за касиране на вота, но не уточни подробности.
И тук обаче излиза проблемът с липсата на 10 подписа от народни представители. Двете групи обаче заедно имат 38 народни представители, а за сезиране са необходими 48. Гуцанов не коментира откъде ще наберат липсващите 10 подписа.
Въпреки съюза между БСП и ИТН, двете формации разполагат само с 38 народни представители – на 10 подписа по-малко от необходимите 48 за сезиране на Конституционния съд. Гуцанов не посочи откъде ще наберат липсващите гласове, но допълни, че БСП и ИТН също са внесли искане за касиране на последните избори.
„Възраждане“ също не успя да събере достатъчно подписи.
Той допълни още, че именно ПП-ДБ стоят в основата на конституционната криза, в която изпадна държавата заради промените, наложени от формацията в основния закон.
„Възраждане“ също се опита да внесе жалба до Конституционния съд за оспорване на изборните резултати, но не успя да събере необходимите подписи. Въпреки че седем депутати от БСП, подкрепящи лидера Корнелия Нинова, се подписаха в тяхна подкрепа, на партията на Костадин Костадинов не достигнаха още три подписа.
От „Възраждане“ изразиха разочарование, като отбелязаха, че ГЕРБ, ДПС, ПП-ДБ и ИТН не са предприели конкретни действия по темата, въпреки публичните си изказвания за необходимост от честен вот. „Политическите партии използват темата за изборната прозрачност единствено за политически PR,“ коментираха от формацията в своя официална позиция.
Тези политически събития подчертават разединението в парламента и липсата на единен подход към въпросите за конституционната реформа и изборната система.
Източник – БНР