ЕП реши остава ли Фон Дер Лайен на поста. ЕП подкрепи кандидатурата ѝ за втори мандат начело на ЕК. Около 719 евродепутати се събраха за тайното гласуване на първото заседание на Европейския парламент (ЕП) в Страсбург, Франция, след изборите през юни.
В Х бяха публикувани сцени на победа и облекчение за Фон дер Лайен, която бе преизбрана с по-голямо мнозинство от предишния път (401 гласа „за“ срещу 383 гласа през 2019 г. и само 284 гласа „против“ вместо 327 гласа тогава).
Германката се нуждаеше от минимум 361 гласа от общо 720 евродепутати.
От гласувалите 707 души 284 отхвърлиха кандидатаката, а 15 се въздържаха, заедно със седем разпилени гласа.
The scenes of victory and relief for von der Leyen as she gets reelected with a higher majority than last time.
(401 votes in favor versus 383 in 2019, and only 284 against instead of 327 back then) https://t.co/6WJXM6jYsx pic.twitter.com/9aYtKRbWY3
— Hans von der Burchard (@vonderburchard) July 18, 2024
За да остане начело на ЕК още пет години, тя трябваше да убеди 27-те държавни и правителствени ръководители от ЕС да я номинират за още един мандат.
Войната на Русия срещу Украйна и въпросът за сигурността на Европа определят политиката ѝ от 2022-а година насам.
Фон дер Лайен представи днес пред Европейския парламент в Страсбург политическата си програма за следващите пет години, ако днес бъде преизбрана за втори мандат.
„За първи път от десетилетия свободата ни е застрашена. Длъжни сме да защитим Европа, необходим ни е европейски отбранителен съюз. Трябва да създадем единен отбранителен пазар, каза тя. „Борбата с корупцията и върховенството на закона ще бъдат сърцевината на нашата работа. Спазването на законността ще остане задължително за получаване на средства от ЕС“, добави в словото си Фон дер Лайен.
Преди гласуването фон дер Лайен произнесе реч пред членовете на ЕП, в която ги помоли за „доверие“, за да могат заедно да продължат да защитават Европа, която повече от всякога трябва да се съсредоточи върху „просперитета и конкурентоспособността“.
Като заяви, че е „дълбоко загрижена“ за популистките и националистическите тенденции на континента и по света, тя заяви, че е „убедена, че силна Европа може да се справи с предизвикателството“.
„Ето защо днес се обръщам към вас с молба за доверие, защото и аз като вас дойдох в Европейския парламент, за да направя света по-добро място.“
Фон дер Лайен, която заема поста през последните пет години, вярва, че „версията на Европа след края на Втората световна война, с всичките ѝ несъвършенства и неравенства, все още е най-добрата в историята“ и обещава, че никога няма да „седи безучастно и да гледа как тя се разкъсва отвътре или отвън“ и никога няма да приеме „демагози и екстремисти да разрушават Европа“.
В директно послание към унгарския премиер Виктор Орбан, без да го назовава поименно, Фон дер Лайен заяви, че „Русия води война на изтощение и разчита, че някои в Европа и Съединените щати ще омекнат“, когато „някои в Европа се присъединяват“ към това мнение.
„Така наречената мирна мисия на един европейски лидер в Москва и Пекин не беше нищо повече или по-малко от мисия на умиротворяване, обикновена мисия на умиротворяване“, изтъкна тя под силните аплодисменти на няколко скамейки и дюдюканията на консервативното крило. „Два дни след тази мисия самолетите на Путин насочиха ракетите си към детска болница в Киев“ – нападение, което „не беше грешка, а смразяващо послание от Кремъл към всички нас. И Европа трябва да отговори, подчерта тя. „Трябва да бъдем еднакво ясни: никой не иска мир повече от народа на Украйна, справедлив и траен мир, и Европа ще подкрепя Украйна толкова дълго, колкото трябва – това е нашето послание.“ „Бъдещето на нашия просперитет трябва да бъде създадено в Европа.“
При представянето на политическата си програма Фон дер Лайен обеща повече „просперитет“ и защита на гражданите, „изпълнение на демокрацията“ и укрепване на „Европа, която прилага справедливо своите споразумения, която спазва Пакта за околната среда, с иновации и технологичен напредък“.
За да постигне това, председателят на Европейската комисия обещава да се съсредоточи върху „икономическото разширяване“ на ЕС, задълбочаването на единния пазар, по-голяма подкрепа за малките и средните предприятия и обединение на капиталовите пазари, за да може „Европа отново да бъде дом на възможностите и иновациите“ и да престане да бъде зависима от САЩ и други държави в ключови сектори като енергетиката.
Кандидатът от Европейската народна партия (ЕНП) предлага също така създаването на нов Европейски фонд за конкурентоспособност, който да „финансира проекти, насърчаващи конкурентоспособността и иновациите“, особено тези, насочени към енергийния преход.
„Бъдещето на нашия просперитет трябва да бъде „Произведено в Европа“.“ „Искам да бъда ясна: ще продължим нашия път на растеж, който сега е съсредоточен върху изпълнението и инвестициите, за да може да бъде постигнат на място“, подчерта тя. И за тази цел тя обещава да представи „през първите 100 дни“ на новата Комисия „ново Споразумение за чиста промишленост, за да се насочат инвестициите и да се ускори планирането“.
В деня, в който предупреди за „смразяващо послание“ от Путин, фон дер Лайен беше преизбрана с по-голяма лекота, отколкото през 2019 г, пише CNN.
Преди пет години, при първото си гласуване в Европейския парламент, фон дер Лайен беше избрана само с девет гласа повече от негативните и имаше опасения, че този път няма да успее да осигури необходимия минимум, за да избегне това, което анализаторите предричаха, че ще бъде „политическа и институционална криза“ в ЕС. В крайна сметка обаче тя си осигури разлика от 40 гласа над минималния праг. Ако не беше надхвърлила 361 гласа, Европейският съвет щеше да разполага с един месец, за да представи алтернатива, което щеше да означава, че новата Европейска комисия щеше да встъпи в длъжност едва в началото на 2025 г., а не на 1 ноември, както щеше да се случи сега.
Преди началото на гласуването парламентарната група “Левицата” предложи вотът да бъде отложен за есента заради вчерашното решение на Съда на ЕС, свързано с договорите за доставка на ваксини против Ковид. Предложение бе отхвърлено от пленарната зала.
Ето какво написа българският евродепутат от ПП-ДБ Христо Петров – Ицо Хазарта преди вота:
Източник – CNN/Превод:SafeNews