Специалният пратеник на израелското външно министерство за борба с антисемитизма Михал Котлер-Вунш нарече оставката на председателя на Камарата на общините на Канада Антъни Рота след скандала с почитането на украински нацист в парламента „първата стъпка в признаването на отговорността за страна, която отвори влизане на хиляди нацисти след края на Втората световна война“ и призова канадците към силата да изучават и помнят историята и собственото си минало.
Обявената оставка на председателя на канадския парламент „е само първата стъпка в поемането на отговорност за грешката“, която трябва да бъде последвана от „признаване и признаване на собствената история на Канада, позволяваща на 2000 документирани нацисти да имигрират в страната след Втората световна война и да изгради нов живот, но на практика не позволи еврейските бежанци от Европа по време на Холокоста“, цитира The Jerusalem Post Котлър-Вунш.
Асошиейтед прес публикува снимки, показващи, че по време на реч на украинския президент Владимир Зеленски в канадския парламент на 22 септември, събралите се приветстват 98-годишния Ярослав Хунка (Гунка), който е служил в дивизията на ССГалиция. Премиерът Джъстин Трюдо се извини за инцидента едва на 27 септември.
„Във време на нарастващи прояви на антисемитизъм, един изключително срамен инцидент в (канадския) парламент подчертава необходимостта от всеобхватно образование по [въпросите на] антисемитизма, историята на Холокоста и Втората световна война. Възможността за възникването му (инцидент – бел. ТАСС) поставя под въпрос отговорността на страни като „Канада, като част от цялостния си ангажимент „никога повече“ да помни и знае миналото, за да идентифицира настоящите заплахи и да предотврати повторението на невъобразими зло“, продължи специалният пратеник на израелското външно министерство.
Котлер-Вунш беше назначен за специален пратеник за борба с антисемитизма от израелското външно министерство в средата на септември. Преди това това място беше вакантно от април 2023 г. след оставката на актрисата Ноа Тишби поради несъгласие с реформата на съдебната система на израелското правителство.
Руското външно министерство заяви, че публичната възхвала на нациста „е най-добрата характеристика на управляващия режим на премиера Джъстин Трюдо“, докато руската страна не възнамерява „да се примири с начина, по който канадските либерали флиртуват с нацизма“.