Ключов общински съветник от ГЕРБ-СДС в София не дочака съветът да заработи и подаде оставка. Това се разбира по заявление в Общинската избирателна комисия на столицата. Любомир Минчев е известен предприемач, съосновател и мажоритарен акционер в „Телелинк Бизнес Сървисис Груп“. Преди Борисов да изненада всички с номинацията на Антон Хекимян за кметската надпревара, Минчев бе спряган за кандидата на ГЕРБ. С ангажиментите му в Столична община беше обяснено оттеглянето му в края на годината от надзорния съвет на ТБС Груп.
На мястото на Минчев в СОС влиза като съветник Румен Стенли Александров, който е следващ в листата. Александров е новият координатор на ГЕРБ в Банкя – верен партиен кадър.
В предизборната кампания Георги Георгиев от ГЕРБ го представи като един от най-успешните българи. А Хекимян обяви, че той ще направи София модерен и умен град. Сега само два месеца след клетвата като общински съветник той подава оставка.
„Дневник“ потърси Минчев да обясни причините за оставката си. Негов сътрудник обеща, че това може да стане, но по-късно.
Кой е Любомир Минчев
Минчев е широко познат в ИТ и бизнес средите. Освен в собствен бизнес, той е сред инвеститорите в стартиращи компании, но не е публичен и рядко говори пред медиите. Подпомогна и старта на INSAIT – първият в Източна Европа Институт за компютърни науки, изкуствен интелект и технологии (INSAIT), създаден от проф. Мартин Вачев в София, Васил Терзиев също е сред първите дарители на института.
Също като Терзиев (45-годишен), Минчев (50-годишен) е завършил Американския университет в България, но са в различни випуски.
„Минчев е известен като лицето зад холдинга „Телелинк“, основан от Спас Русев през 2001 г. Първоначално той е миноритарен акционер, но през 2012 г. изкупува всички акции. Впоследствие през 2017 г. реорганизира дейността на групата, като отделя компании за различните сегменти. Най-голямото дружество от предишния холдинг е „Телелинк бизнес сървисис груп“ („ТБС груп“). Което е бизнес интегратор, софтуерен разработчик и изгражда центрове за данни. То беше листнато на Българската фондова борса през 2020 г. В него Минчев държеше 67%, но през юни продаде част от дела си на фонда CEECAT в по-голяма сделка и в момента държи малко над 52%. Но не участва в управлението на дружеството“, припомня част от професионалната му биография „Капитал“.
Изданието отбелязва още, че
„съпругата на Минчев Мария Опренова беше дългогодишен официален собственик на „Канал 3“ през дружеството „Медийна инвестиционна организация“.
Връзката му със Спас Русев (най-актуалното във визитката на бизнесмена, консултант и колекционер е придобиването на „Булсатком“. Което беше финансирано от собственика на „Виваком“ и предизвика напрежение на телеком пазара. Русев се споменава освен покрай бизнеса на Минчев и покрай т.нар. яхтен скандал с „царски министри“ и разследвания за контрабанда и пране на пари Иван Тодоров-Доктора.
Скандалът избухва, когато в багажника на взривения през април 2003 г. на бул. „Цариградско шосе“ автомобил на Иван Тодоров (той оцелява, но е убит през февруари 2006 г.) са открити снимки. На една от тях в компанията на Доктора са Милен Велчев (тогава финансов министър), Пламен Петров (министър на транспорта) и Мирослав Севлиевски (депутат от НДСВ и лидер на „Новото време“). В историите около изясняване на фактите за снимката става ясно, че срещата е организирана от Спас Русев. Който наел и яхтата в Монако, където гледали състезание от Формула 1.
Там са още партньорът на създадената от Русев фирма „Телелинк“ Любомир Минчев и Петър Петров-Амигоса, съден за пране на пари.
“Яхтеният скандал“ тресе властта няколко седмици. Главният секретар на МВР Бойко Борисов подава оставка, която не се обвързва пряко със снимките, а с доклад на МВР за връзките между политици и организирана престъпност. Но тя не е приета.
„Познавах Иван Тодоров-Доктора, но не бих го причислил към категорията на своите приятели. Сгреших, че го заведох на среща с Бойко Борисов“, казва Русев в тв интервю през 2010 г., той години се опитва да оттърси имиджа си от тази история.
А Любомир Минчев описва връзките си с Русев така: „Не бих нарекъл Спас Русев мой гуру в бизнеса, а по-скоро добър партньор, съмишленик и приятел. Въпреки че е 19 години по-възрастен от мен, и до ден днешен продължаваме да сме близки.“ (цитиран в портрет в Dot.bg)Той казва, че са се запознали, когато Минчев е изпълнителен директор на „Глобал Секюритис“, чийто председател на управителния съвет е Спас Русев.
Твърди, че пътищата им в бизнеса се разделят през 2010 г. Защото Русев е искал да продаде дяловете си в „Телелинк“, а Минчев ги изкупува.
През 2000 г. Минчев представлява компанията (регистрираната във Великобритания фирма „Зодиак ВН“) на бившия тв водещ Кеворк Кеворкян. Когато тя участва в консорциума „Медиa бродкастинг сървисиз“ АД с Modern Times Group (MTG) и Logic Invest Holding за лиценза за третата национална телевизия.
Той е член на борда на директорите на Американската търговска камара в България, на Конфедерацията на работодателите и индустриалците (КРИБ), бивш председател е на „Endeavour България“ (2018-2019), в чийто борд също са заедно с Васил Терзиев.
Още новини четете в секция България