Излагация в парламента на Деня на Ботев – Народното събрание не успя да събере кворум, за да стартира извънредното заседание, което бе насрочено за днес в 15:00 часа по искане на ПП-ДБ. „Днес е ден на почит към подвига на Христо Ботев и да не обръщаме всичко това в една голяма говорилня. След изборите ще говорим по всички възможни теми, които вълнуват обществото“.
Това заяви заместник-председателят на НС Росица Кирова относно липсата на кворум на извънредното парламентарно заседание.
Кирова обясни, че през седмицата всички партии са заявили, че имат мероприятия и не могат да пътуват. “Ако бях насрочила извънредно заседание в петък, преди деня за размисъл, щеше да е още по-неразумно и грубо”, каза Кирова относно това защо е избрала днес да бъде извънредното заседание на НС.
А това, че от „Промяната“ поискаха извънредно заседание именно днес, в деня на отдаване на почит към Христо Ботев, бе поредният техен необмислен и позорен ход, смятат от останалите партии.
При първия опит от 240 депутати само 67 се регистрираха. Росица Кирова обяви, че в 15:15 ще направят нов опит за заседаване.
В пленарна зала бяха само представителите на ПП-ДБ, както и служебният премиер Димитър Главчев.
В 15:15 ситуацията не се оказа много по-различна. Регистрираните в зала бяха 69.
SafeNews припомня, че от ПП-ДБ поиска извънредното заседание с цел да бъдат обсъдени две точки в дневния ред.
Първата бе да се обсъди казуса със заплатите в здравеопазването.
SafeNews.bg припомня, че тази седмица експертите в Министерството на здравеопазването предложиха шокираща идея. На фона на почти двойното поскъпване на живота от последните 2-3 години още една година да останат непроменени основните възнаграждения, указани в досега действащия Колективен трудов договор. Това са основна заплата от само 2000 лева за лекар, унизителните 1500 лева за медицинска сестра и 933 лева за санитар. Това съобщи служебният министър на здравеопазването Галя Кондева. Синдикатите реагираха остро, а медици масово заплашиха с протести.
Втората тема бе изслушване на премиера Димитър Главчев за позицията на България относно резолюцията на ООН за Сребреница в Босна и Херцеговина, за който през изминалите дни се разрази огромен скандал в родната политика.
Скандалът стана заради изнесените документи за това, че е наредил на постоянния ни представител в ООН Лъчезара Стоева да гласува от името на България с „въздържал се“, независимо че страната ни е сред вносителите на документа, с който миналия четвъртък бе утвърдена датата 11 юли за „Международен ден в памет на геноцида в Сребреница“.
С резолюция на Общото събрание на ООН от 23 май бе утвърдена датата 11 юли за „Международен ден в памет на геноцида в Сребреница“.
България и всички балкански държави подкрепиха резолюцията, с изключение на Гърция, която се въздържа, и Сърбия, която гласува против. Страната ни бе съинициатор на документа, но в деня на гласуването – миналия четвъртък, 23 май служебният премиер, който е и външен министър Димитър Главчев е изпратил указание до постоянното представителство на България в ООН да се гласува „въздържал се“, поради „напрегнатата обстановка в световен план, както и в Западните Балкани“, а стремежът бил за обективна, равноотдалечена и обедитиелна позиция на Балканите.
Указанието било отхвърлено от Лъчезара Стоева, постоянния представител на България, тъй като това е радикална промяна на позицията на страната до момента, а и страната ни е съавтор на проекторезолюцията.
Според информация на „Сега“ след това Стоева е била посъветвана да отсъства от залата по време на гласуването, което би било „въздържал се“, но без отказ от съавторство на резолюцията. Лъчезара Стоева отказала и дала вот в подкрепа на резолюцията.
По-късно президентът на Сърбия Александър Вучич обяви, че е разочарован от България.
„Надявах се на изненада от страна на България, разкривам ви това за първи път. До последните 5 минути преди началото на заседанието вярвах, че България ще се въздържи“, каза Вучич пред сръбската телевизия Happy.
По повод проекторезолюцията Вучич заявява и че е разговарял интензивно и с Орбан, и с Мицотакис.
От БСП и “Възраждане” предварително заявиха, че няма да присъстват.
Депутатите от БСП обясниха, че няма да присъстват, защото са обидени на председателя на 49-ото НС Росица Кирова заради това, че не е вкарала две допълнителни точки в дневния ред.
Непотвърдена информация бе и тази, че „Възраждане“ и „Има такъв народ“ (ИТН) също няма да присъстват заради ангажираност в предизборната си кампания.
Източник – БГНЕС, Блиц