Гърция избира парламент. Изборите в южната ни съседка днес се провеждат по обикновената пропорционална система. Тя беше приета при управлението на опозиционната в момента лява партия СИРИЗА, според която местата в парламента ще бъдат разпределени в съотношение, което отговаря на броя гласове, получени от всяка политическа сила.
Това означава, че ако се извадят гласовете, които вероятно ще бъдат подадени за партии, които останат под прага от 3 процента, за абсолютно мнозинство и самостоятелно правителство победителят на изборите ще се нуждае от около 46 процента от подадените гласове.
Към момента управляващата партия „Нова демокрация“ води в проучванията. Нагласите на премиера Кириакос Мицотакис са да създаде самостоятелно правителство.
Мицотакис ясно даде да се разбере, че ако не успее да получи мнозинство за самостоятелно правителство, ще се стреми към нови избори. Те най-вероятно ще бъдат на 2 юли и ще се произведат по избирателната система, приета от „Нова демокрация“, но която не можа да влезе в сила за тези избори, защото не събра квалифицирано мнозинство в парламента.
Според тази избирателна система първата политическа сила на изборите ще получи автоматично бонус от 20 депутатски места, ако е получила поне 25 процента от гласовете. След това за всеки 0.5 процентни единици ще получава още едно допълнително място до максимум 50 места бонус.
От своя страна обаче лидерът на СИРИЗА и бивш премиер Алексис Ципрас се обяви за правителство на широкото сътрудничество с ПАСОК, но само в случай че СИРИЗА заеме първото място на изборите. Ципрас изрично подчерта, че няма да прави „кабинет на победените“.
Към момента социолозите в Гърция отреждат второто място да е за СИРИЗА , като дават прогнозен резултат между 25.7 и 31 процента.
Според прогнозите след изборите днес е малка вероятността, която и да е от двете политически формации да успее да състави самостоятелно правителство. Ако „Нова демокрация“ няма категорична победа със сериозна преднина, за да управлява, то малка е вероятността да се върви към коалиционни споразумения.