Иво Желев, управител на социологическа агенция „ЕСТАТ“ коментира специално пред SafeNews трудната позиция, пред която е изправен ГЕРБ и Борисов за съставяне на правителство. Според него след като ГЕРБ искат отбраната и външните работи, останалото е отворено за пазарлъци, а на тезгяха са цялата икономика и социална сфера като разменна монета.
SN: Г-н Желев, преговорен екип, експертен кабинет, три важни позиции в правителството за ГЕРБ – премиер, външен министър и отбрана, разговори в рамките на една седмица. Това са основните акценти от пресконференцията на ГЕРБ и Бойко Борисов. Доколко и как е реалистично да се осъществят? В какъв вид и с какви партии?
Тези позиции са ясно дефинирани. Не бих казал, че са неочаквани и особено силни. Очевидно е, че Борисов и всеки друг политик не се чувстват особено комфортно в тази ситуация. Това особено важи за ГЕРБ, които хем са победили, хем са в изключително неловката ситуация всички погледи да са отправени към тях. Всички да ги сочат с пръст и да казват: „Ето, нали за това се борихте, това искахте и това постигнахте. Сега трябва да си поемете отговорността.“ Борисов и обкръжението му през цялата предизборна кампания твърдяха, че при голяма разлика Борисов ще стане премиер, поемайки отговорността и ще оглави правителство. Разликата е голяма. Но както с горчивина отбеляза лидерът на ГЕРБ: хем получиха разлика с 10-11%, хем с един депутат са по-малко. Гледах първите коментари, появили се още по време на пресконференцията на ГЕРБ, относно експертното правителство. Хората казват, че то е най-голямото бягство и аморфност в политиката.
Борисов каза твърдо, че няма да е премиер, но не обясни защо.
Каза, че ще има преговорен екип в лицето на Деница Сачева, Рая Азарян и Теменужка Петкова. Това е преговорният екип от тяхната преговорна агония с ПП и ДБ. Моето логично учудване е: защо се номинира този преговорен екип, който не достигна до успех в предишния преговорен процес? Ситуацията на Борисов се усложнява. Натискът от ДПС за правене на правителство, доминирано от ГЕРБ, е доста силен. Борисов системно бяга от пряка коалиция с ДПС. Или поне иска да сподели отговорността с още някоя политическа формация. Имплицитно в изказването му се съдържаше огромно съжаление от намерението на ПП-ДБ да си останат в опозиция. Прокрадваше се и надежда, че по някаква логика тази позиция може да бъде променена. В същото време Борисов казва, че ръцете са протегнати към всички. И сам се оборва като казва: с тези няма да стане, с тези не може, за тези имаме решение и не може с тях, тези са слаби. И разигра някаква парламентарна аритметика. Друго важно, което каза, е, че искат премиер, но той няма да е министър-председател. Каза, че искат отбраната и външните работи. Останалото едва ли не е отворено за преговори. Да не кажа по-лошата дума – за пазарлъци. И се оказа, че на тезгяха са цялата икономика и социална сфера като разменна монета.
SN: Г-н Желев, защо Борисов избра този преговорен екип, който не успя в предходните преговори? Дали това не е целта и сега? Дали няма предварителна договорка за крайния резултат в цялата драматургия?
Не мисля, че Борисов има интерес да се провалят преговорите. И да се отиде на нови избори. На него му е пределно ясно, че там катастрофата ще е още по-голяма. Той го каза съвсем логично. Когато правиш избори 11 пъти, естествено е, че омръзваш на хората. И активността отива все по-надолу и по надолу. Това е спирала от която няма връщане. А няма връщане, защото проблемът е заради качеството на политическия елит. Той не може да се промени за седмица, месец или година дори. Борисов разчита на дамите от преговорния екип. Особено голямо доверие има на Деница Сачева. Опитва се да налага ново, младо и симпатично лице – Рая Назарян. Това са много малки утехи на фона на политическата криза в страната и на ГЕРБ като политически субект. Няма ход. Има чакане на чудо нещата да се наредят по добър начин от само себе си. Което знаем, че рядко се случва.
SN: Г-н Желев, дали в края на другата седмица няма да се изправим пред варианта: експертен кабинет от ГЕРБ, ДПС и ИТН?
Това е най-логичното. ГЕРБ и ДПС имат общо 115 мандата, очевидно им трябва достатъчно силно изразено аритметично мнозинство. Какво решение ще вземат ИТН, не смея да прогнозирам. Повечето партии реално осъзнават тежестта на ситуацията. Тя е трудна за ГЕРБ, но и за останалите партии. Влизане в правителство с лека ръка и приемане на протегнатите ръце на Борисов ще бъдат трудно приети. Никоя партия не споделя ентусиазъм по този въпрос. В навечерието на изборите ми направи впечатление позицията на БСП. Те изведнъж обявиха, че е много важно да има правителство на националното съгласие по определени приоритети. Те направиха заявка и лично Нинова направи заявка, според мен, за участие в такова правителство. Сега след караха на всичко на БСП драмата е много голяма, дадоха заден ход. И казаха, че ще си ближат раните и остават в опозиция.
SN: Г-н Желев, но вчера казаха и че са готови на експертно правителство, според заместник-председателя им Атанас Зафиров. Дори нещо повече: имат и готови експерти. С това не дадоха ли оферти за министри?
Да, да, това е ясно. Но в един момент нещата стават „господин за един ден“ или министър за три месеца. Колкото и стабилно мнозинство да бъде съставено, това правителство ще тръгне с много ниска подкрепа. Точно затова Борисов не се нагърбва да води сам преговорите и да стане премиер. Скоро се навършват 15 години откакто ГЕРБ заля като вълна и взе цялата власт. И много е трудно след толкова много години и толкова случили се неща да излезеш пред хората и да кажеш: “Добър ден скъпи сънародници, пак съм аз и общо взето отново съм си същият.“