„Не можем да продължаваме да бъдем дестинация за нископлатена ръка. 418 000 българи работят на минимална работна заплата, като 10% от всички заети лица са работещи бедни.“ Това каза министърът на труда и социалната политика в оставка Иванка Шалапатова.
„Министерство на труда и социалната политика изпълни директивата, която важи за целия Европейски съюз. Става дума за нивото на минималните работни заплати и колективното трудово договаряне. Държавата трябва да гарантира, че минималната оценка за труда на хората гарантира не само положения от тях труд, но и възможността за нормален живот“, поясни тя.
Министър Шалапатова каза още, че МТСП гарантира диалога между синдикатите и работодателските организации. Според нея в момента текат дискусии за критериите, по които да се определя минималната работна заплата.
Не можем да продължаваме да бъдем дестинация за нископлатена ръка
„Нашето министерство категорично не застава зад позицията за замразяване на минималната работна заплата. Напротив – ние настояваме през социалния диалог синдикатите и работодателите да не взимат само единия критерии – 50% от средната брутна заплата, но да се отчете и производителността на труда“, уточни тя.
Министър Шалапатова каза още, че към момента у нас има над 200 000 места, за които няма работна ръка.
„Само през миналата година са издадени 25 000 разрешителни за работа на чужденци у нас спрямо 10 000 разрешителни през 2022 година“.
Относно месечната подкрепа за родителите на деца с увреждания социалният министър заяви, че там не е имало промяна през последните шест години.
„Не гледам на този разход като на социален разход, а като на инвестиция“, подчерта тя.
Шалапатова все още не знае дали ще остане министър в кабинета „Габриел“, но и никой не я е информирал за обратното.
Източник: bTV
За още актуални новини: Последвайте ни в Google News
Още новини четете в категория България.