Иван Таков, председател на БСП-София и групата на БСП в СОС, в специално интервю за SafeNews представя работата на Транспортната комисия, която ръководи, по парливите за софиянци проблеми. Що се отнася до ситуацията в БСП, той очаква в следващите дни да се реши казусът с легитимността на ръководството на партията.
SN: Г-н Таков, вие сте председател на транспортната комисия в Столичния общински съвет. ВАС спря окончателно новата организация на движението в центъра на София. Но решение за отмяна няма. Да не би от екипа на кмета Терзиев да са решили да игнорират съда?
За момента от това, което виждам, решението на съда се игнорира. Нека да върнем малко назад, това напрежение не е от последната сесия, а от април месец. И аз два път събирам, даже единият път беше на извънредно заседание, Комисията на транспорт през май месец. На първото разгледахме казуса с бул. „Патриарх Евтимий“, ул.„Фритьоф Нансен“ и бул. „Витоша“ с новата организация на движение. То беше на 22 април. И тогава бяхме поканили хора от инициативния комитет, който вече бяха направили, и хора от различните велоклубове и велоеволюции, за да намерим адекватно решение за всички страни. Направихме го с идеята да не се създава допълнително напрежение.
Беше изначално ясно и имахме информация от Центъра за градска мобилност, че освен велоалеите и буслентата е абсолютно излишна, припомня Иван Таков.
Тъй като там няма закъснение на градския транспорт. И още тогава предупредихме и дори изискахме от Дирекция транспорт заедно с двете страни – едната от страна на живущите, която протестира тази организация, и от велоклубовете, които искат да си остане велоалеята. Ние нямаме нищо против велоалеите, напротив, винаги сме подкрепяли тяхното удължаване и разширяване. Но, разбира се, това да не пречи на останалата част от трафика, на транспорта и на хората. Беше намерено решение да има двупосочна велоалея от лявата страна. Буслентата се разбрахме, че е излишна, а двупоксочното движение на „Фритьов Нансен“ само допълнително ще натовари трафика. И видяхме, че всички обещания, които имахме за там и от зам.-кмета по транспорта тогава Павлов, че докато не се намери адекватно решение, нищо няма да се прави.
Директно бяхме излъгани. Бяха излъгани и гражданите, и общинските съветници. И точно няколко дни през Великденските празници беше извършена набързо новата организация на движение, подчертава Иван Таков.
Вече го знаем и от съда, но ние още тогава бяхме сигурни, че тази организация е незаконна. Видяхме целия ефект, който се получи оттам нататък. В момента на практика имаме изразходени, заедно с маркировката и преасфалтирането, около 1 000 000 лв. Това са пари на столичани, за които някой трябва да носи отговорност. Защото ако решението на съда е окончателно, някой трябва да върне и старата организация на движение. Което означава и допълнителни средства, които ще се изразходват.
SN: Старата организация дали ще се върне и кога?
За мен вече трябваше да се е върнала, тъй като имаше предписание и на Пътна полиция към СДВР да бъде възстановена старата организация на движението. Не мога да кажа кога, тъй като това е от правомощията на кмета и зам.-кмета, защото те въвеждат нови или временни организации или отменят такива. А след като има решение на съда, то не се коментира и не трябва да се мисли, дали трябва да го изпълнят. Решенията на съда просто се изпълняват, защото са задължителни за всички български граждани. Затова няколко пъти казвам, че законите на страната важат за всички, включително и за управляващите от ПП-ДБ, „Спаси София“ и за кмета Терзиев.
SN: Преди няколко седмици общинските съветници поискахте цялата документация и плана за организация на проекта. Получихте ли я?
Поискахме цялата документация още на извънредната сесия през май месец. Но в нейната цялост и пълнота все още не сме я получили. Каквото и да получим оттук нататък, това решение не само не е целесъобразно, но, и както се оказа, е незаконосъобразно. Дали ще получим допълнителна документация е без значение. Старата организация на движение трябва да бъде върната.
SN: А какво се случи с Доклада за обновяване на градския транспорт в София? То ще струва 1 млрд. лв. и предвижда да се закупят 500 превозни средства. В това число автобуси, тролейбуси и трамваи. Но се търси финансиране.
Да. Това беше едно от положителните неща, за което се преборихме и в комисия, и в Общинския съвет. Наистина това е сериозно обновяване на надземния градски транспорт, което е изключително необходимо. Най-вече в частта на трамвайния транспорт и на тролейбусите, защото голяма част от трамваите са на по 30-40 години. Такава модернизация е изключително необходима. Всичко това е във връзка с идеята градския транспорт да стане по-удобен, по-редовен и да се ползва повече. А това ще доведе до намаляване на трафика, задръстванията и по-малко използване на автомобили, което е и крайната ни цел.
SN: Но пари няма, г-н Таков?
Пари има и тази програма е, както казахте, шест годишна, за един милиард финансиране. Ще бъде използван и част от бюджета на СОС, заемни средства пред ЕИБ могат да бъдат търсени и, разбира се, за електротранспорта и автобусите, предвиждани да се закупят, могат да се използват и европрограми. Това се е случвало и досега. Отново ще търсим и оттам финансиране. Затова мисля, че финансирането може би ще бъде осигурена със сигурност, защото това е едно от най-важните неща, които трябва да се случи в сектор Градски транспорт в Общината през следващите няколко години.
SN: Ще продължи ли сагата и със смяната на директорите на общинските дружества?
Надявам се вече да вървим уверено към конкурси и да се спре със спекулациите. Защото някои хора си изкараха цяла предизборна кампания на гърба на тези дружества. И изведнъж решиха да излязат като едни матросовци и да бранят същите тези дружества, които на всичкото отгоре на балансовите комисии не освободиха от отговорност. А изведнъж им се стори много добър вариант тези дружества така да работят. На нас ние ясно, че целта беше да не заработи Общинския съвет. Част от цялата случила се истерия беше, за да остане статуквото такова, каквото е било през последните 10 години в общинските дружества. Въпреки всичко СОС прави нужната крачка, за да има и конкурси през следващите два-три месеца. Дано да се изберат най-добрите управленци за тези структуроопределящи дружества. Дано да спрат и спекулациите и да се намери баланс в СОС, за да може да започне да работи нормално.
От изборите вече са минали 9-10 месеца, а до момента София не е мръднала една крачка напред. И това е така въпреки всичките предизборни обещания, заявки, намерения и т.н. Не виждаме нищо позитивно да се случва в града, подчертава Иван Таков.
Напротив. Имаме една капиталова програма, гласувана за 2024 г. от около 620-630 млн. лв. На последната сесия на СОС от юни месец разбрах, че от тази сума едва 70 млн. лв. са изразходени по предназначение. Това е изключително притеснително. Аз предвидих, когато се гледаше бюджета, че това ще е поредната загубена година за града и столичани. На практика предложения от кмета бюджет много приличаше на старите бюджети на ГЕРБ, които те никога не реализираха в тяхната цялост.
SN: Сложен изглежда балансът в СОС отстрани. И е чудно как работите?
Много трудно работим. Не спирам да повтарям, че политика на инат не се прави. Няма ясно изразено мнозинство в СОС и затова трябва да се търси баланс. И трябва тези, които държат да са управляващи, те да търсят най-вече баланса и да се съобразяват с мнението и на опозицията. Като не го правят, виждаме, че нещата не вървят добре и не работят. Самата администрация също работи на много ниски обороти и не се справя добре. Затова повтарям, че всички заявки за ново начало, прозрачност, промяна останаха празни приказки.
SN: Г-н Таков, ще ви задам и няколко политически въпроса. Укротиха ли се страстите около ръководството на БСП-София?
В момента няма напрежение в БСП-София. Както и преди да се случи тази неуставна и нелегитимна отчетно-изборна кампания, наложена насилствено на градската организация. В момента БСП-София работи с много добро темпо. Готвим се за изборите. Имаме ясно начертан плен и програма за провеждане на Районните конференции и за Градската конференция. Мога да кажа, че при нас нещата изглеждат много добре и сме готови и за парламентарните избори, разбира се. Нашата цел е да вдигнем резултата и вече сме показали, че можем да го направим отново. И не само в София, но и в цялата страна този път.
SN: Как БСП тръгва към избори, след като все още не е решила юридическото състояние на ръководството си?
Сигурен съм, че съществуващият в момента казус ще бъде решен в идните дни. Остава обаче изключително неприятното усещане от факта, че бившият председател всячески саботира и поставя под въпрос участието на БСП в парламентарните избори. Въобще не можем да говорим за лидерско поведение. Но да се случва от бивш председател, бил начело на партията 8 години, според мен е абсолютно недопустимо. Затова казвам, че тази срамна страница от историята на БСП с Корнелия Нинова трябва да бъде затворена завинаги.
SN: Корнелия Нинова в интервю обвини наследниците на червените фамилии, че смятат високите постове в партията за принадлежащи им по право. Вие сте един от тях. Чувствате ли се червен барон, г-н Таков?
Не, разбира се. И не съм един от тях, тъй като аз 20 години имам упорита работа в партията. За разлика от Корнелия Нинова аз съм минал през цялата партийна стълбица – от секретар на основна партийна организация до председател на Градския съвет на партията. И това не е станало за два дни. Нейното пристигане в партията веднага беше съпътствано от моментално издигане в ранг на зам.- министър. А след това и депутат. Аз нито съм бил депутат, нито зам.-министър. И нека, ако твърди така, да си прегледа малко историята и да погледне назад. Големият проблем при Корнелия Нинова е, че тя не е социалист. През 2016 г. когато беше предложена за председател на партията, ясно заявих на всичките мои другари тогава, които имаха надежда в нея, че човек, който не е социалист, няма място начело на тази партия. И мисля, че се оказах абсолютно прав. Времето го показа.
SN: Г-н Таков, от дрязгите, разделенията, изключванията не се ли стеснява все повече влиянието и възможностите на БСП?
О, да. Това наблюдаваме през последните години. И то най-вече през последните 4 години. Всичките изключвания, наказания, отчетно-изборни игри за овладяване на отделни общински и областни партийни организации доведоха до този резултат, че Корнелия Нинова пое партия с един милион гласа, а 8 години по-късно, когато си тръгна, я остави на 150 000 гласа. Ето, това беше ефектът „Нинова“ върху БСП.