„Седми и осми блок на АЕЦ „Козлодуй” могат да се финансират и от социален фонд – чрез закупуване на акции от спестявания на гражданите, като във Великобритания. Ще предложим сходна идея на правителството. Хората ще печелят от самото начало – този фонд ще влиза в микса на финансиране. Трябва да започне да плаща акции на инвеститорите от самото начало и проектът да се изплати за 15 години.“ Това каза енергийният експерт Иван Хиновски.
„Пети и Шести блок на АЕЦ „Козлодуй” са с изплатени инвестиционни разходи, същото ще се случи и със седми и осми. 10-15 години трае изплащането на кредита. След десет години ни чака много евтина електроенергия. Новите ядрени мощности създават условия за по-голяма енергийна сигурност. Имаме въглищни централи, които произвеждат скъпа енергия. В момента нашата енергийна система е небалансирана. Внасяме евтин ток от съседните страни – от вятърна или газова енергия от Гърция”, коментира той.
Според него цената на газа е паднала и е станала конкурентноспособна.
„Проектът за седми блок е в етап на ранна концепция – има само политическо решение. Риск номер 1 е да успеем да го лицензираме, номер 2 – да подготвим кадри и инженерна организация, която да защитава проекта пред ЕК като целесъобразен и безопасен. Третият риск е да намерим финансиране – 30% от държавата, 70% външно”, заяви той.
Няколко компонента определят скока на тарифите на тока. Има повишение на регулираната цена. Абонатите, които са получили по-високи сметки, използват многотарифни електроуреди. През зимата на България ѝ се налага да внася голямо количество скъпа електроенергия отвън заради по-ниската продуктивност на фотоволтаиците.
По думите му, ако домакинствата имат възможност да отложат потреблението от 18.00 до 22.00 часа, ще имат по-ниски разходи.
Седми и осми блок на АЕЦ „Козлодуй”
Хиновски уточни, че режим на тока в България никога няма да има. Той добави, че разумна алтернатива за ТЕЦ-овете е да се измислят технологии, които улавят въглеродния диоксид или използват природен газ.
„Абсурдно е цялата мощност в „Марица Изток“ да бъде преоборудвана в газови централи, защото няма такъв пазар. Но 2-3 блока биха могли”, каза още Хиновски.
По думите му, ако домакинствата имат възможност да отложат потреблението от 18.00 до 22.00 часа, ще имат по-ниски разходи.
Източник: NOVA NEWS
Още новини четете в категория Бизнес.