И
ван Хиновски, председател на Българския енергиен холдинг, коментира специално пред SafeNews безпрецедентното предупреждение на Русия към страната ни заради замяната на руското ядрено гориво в АЕЦ „Козлодуй“ с такова на „Уестингхаус“. Както и за възникналата полемика доколко тя е безопасна. Той изрази тревогата си, че включване на тази тема в предизборните дебати и спекулациите е опасно и вреди на имиджа на България.
„С пълно убеждение искам да кажа, че замяната е безопасна. Фазата и процесите са строго научно-изследователски. Те са извършени от огромен екип специалисти с иновационни програми, които доказват пълната безопасност на ядрено гориво. Дали е обоснована – ние действаме с други държави с други ядрени икономики и трябва да бъдем част от обмяната на технологии и такива решения. Процесът на смяна не е обикновено техническо решение, както мнозина политици спекулативно го представят. Технологичните предимства пред този проект са: надежност, брой аварии, възможност за ремонт на агрегатите по време на експлоатация по отделни елементи. Има стотици неща по които можем да говорим като техническите предимства на това гориво. Когато става дума за това, кой автомобил или самолет е по-добър, всички искат Боинг или Еърбъс и никой не иска да лети вече с Ту или с Ил. Това е паралелът, който трябва да направим, за да стане ясно за какво става въпрос“, каза Иван Хиновски. Абсолютно непрофесионално е изказването на директора на АНО „АтомИнфо-Център“ Александър Уваров. Това е един пиарчик. Знам го. Чел съм много негови изказвания. Той няма грам експертиза по ядрена безопасност. Нормално е да говори така. Процесът е свързан с множество неутронно-физични анализи, анализи на разпределението на неутронния поток в активната зона, на работата на системата за вътрешно-реакторен контрол в новите условия и много други, извършени с най-модерни симулационни компютърни програми. Спекулативно е твърдението, че е била прескочена междинната фаза на въвеждане на тестови касети. Тези тестове се въвеждат, за да се опознаят касетите с останалите части в активната зона. Процесът е минат многократно в Украйна, в Чехия и вече не е нужно да се прави. Резултатите, които се дават в тази междинна фаза са известни. Затова тази фаза в България е прескочена. Тя с нищо не засяга ядрената безопасност“, се аргументира Иван Хиновски.
Според експерта руските заплахи, че с тази замяна страната ни няма да завърши добре, са очаквани. И са свързани със снемането на ядрените гаранции. Той припомни, че до заплахи за снемането на ядрените гаранции се е стигало дори заради опита да се премине към друг вид резервни части. Иван Хиновски твърди, че е нормално един монополист-доставчик да заплашва, за да си запази монопола. И свежда всичко до снемане на правото на операция. Хиновски изрази тревогата си, че тази тема влиза в предизборните дебати.
„Няма друга държава, г-жо Събчева, в света и в Европа, в която технологични въпроси, свързани с ядрени технологии, с опасност и т.н. да влизат в зоната на политическите дебати. Особено като слушам сега в предизборната кампания какво говорят политическите партии, които грам хабер си нямат за това, какъв е този процес, как е направен, от какви хора е организиран теста, фазите, прецизността, с която се правят анализите. Затова разпространявам декларация, с която се обръщам към политиците да изключат темата за новото ядрено гориво на АЕЦ „Козлодуй“ от предизборната кампания. Българските политици и критици на решението за смяна на ядреното гориво в АЕЦ “Козлодуй“ дължат повече доверие на компетентния български регулаторен орган АЯР, който положи огромни усилия в срок да извърши всички необходими анализи. Безуспешни са опитите за ревизията на това решение, дори и от най-ревностните привърженици на предишния модел, защото те не са запознати, но дори и не желаят да се запознаят с предимствата на новото ядрено гориво. Това бе и причината почти всички страни от Източна Европа експлоатиращи руските реактори ВВЕР-1000 да предприемат действия по замяна на руското ядрено гориво с друго“, каза още Иван Хиновски.
В текста на декларацията на Иван Хиновски се подчертава, че в страната ни има обществен консенсус за това и българската ядрена енергетика е поела по нов път на приложение на най-модерните ядрени технологии.
Автор: Цоня Събчева