Иван Ченчев, народен представител от „БСП за България“ и член на Националния съвет, в специално интервю за SafeNews коментира скандалите в партията. Според него през отчетно-изборна кампания има събрания на основни партийни организации, където всеки ще си каже мнението. Накрая ще се получи така, че редовите социалисти няма да позволят на шепа хора да се разпореждат с техните съдби и с БСП, твърди Иван Ченчев.
SN: Г-н Ченчев, обявихте пленума за незаконен. Но той взе решения, че на предстоящите избори БСП ще се яви в коалиция с 15 други леви партии, както и за сроковете за номинации и проектолисти. Какви резултати очаквате от оспорването му пред общопартийната контролна комисия и съдебните органи?
По-важното е, че изборите „чукат на вратата“, както се казва. Първото, което хората трябва да знаят, е, че за това широко обединение, което е обявено, не бяха питани структурите на партията. Защото по места структурите на партията не искат да работят с някои от партиите на това т.н. „Ляво обединение“. От друга страна, като се замислим: колко широко да е това ляво обединение, след като предишното ръководство и тези, които сега наставляват партията, извърши обединение с около 26 партии, включително и партия „АБВ“. Единствените, с които тогава не беше постигната договорка, бяха Мая Манолова и Татяна Дончева. Защото поставиха неизпълними условия.
Да си спомним, че условието на Дончева беше името „21“ да се закачи към това на БСП. А Манолова е поискала и повече водачески места, припомня Иван Ченчев.
Това обединение вече се е случвало и то е механичен сбор, който едва ли ще доведе до желаните резултати. Още повече, че няма нови политики. Не знам, какви екипи работят, както е казано, но знам, че в парламента всички, които бяха до Нинова и след това я предадоха, се подписаха под законопроектите, които именно Нинова предлагаше. Това не е необходимост от нови политики или нови лица, защото ще видим, че в листите и особено при водачите няма да има нови лица. Ще има едно-две изключения, колкото да замазват очите на хората. Те ще се подредят в листите и за тях това е най-важното. За мен и много от членовете на БСП е важна партията. Поради тази причина сигнализираме, къде се проблемите, за да не страда партията от тези действия.
SN: Очаква се на следващото заседание вие и Георги Свиленски да бъдете предложени за наказание за саботаж. А според временния председател Атанас Зафиров спрямо Корнелия Нинова може би ще има някаква мярка за въздействие. Каква ще бъде вашата реакция?
Те нали са обединители?! „Обединителите“ изключват и се лишават от лица, които са им остриетата в парламента. „Обединителите“ с лека ръка се лишават от Нинова, която има своите хиляди поддръжници. Зафиров и сие са хора в оставка. Тази оставка те скриха от онзи Национален съвет, който го избра за и.д. Освен за всичко останало, тук трябва да говорим за морал, чест и достойнство. Особено когато са били между хора, които са били един екип поне до скоро и са работили заедно. Сега ще ни предлагат за изключване, просто защото са гузни и не могат да ни погледнат в очите.
SN: При ръководството на екипа на Корнелия Нинова имаше изключвания, отстранявания от ключови постове на знакови социалисти. Не получавате ли сега вие бумеранговия ефект, г-н Ченчев?
Със сигурност се вижда от цяла България неистовото желание за реваншизъм. Тези хора имат някаква крещяща нужда от имагинерно отмъщение. Може би са кроили това дълго време зад гърба на Нинова. Но начина, по който ми задавате въпроса, ме кара да изразя малко несъгласие. Защото те бяха изключени от 50-тия Конгрес на БСП. И за които си спомняме, какво направиха там на Конгреса. Едва ли не организираха бунт и се държаха изключително непристойно. Тогава по предложение на делегат от Конгреса, а не на Корнелия Нинова, и на възмутени други делегати, тези хора бяха изключени с гласуване на Конгреса. Не виждам, как НС отменя решения на Конгреса. Ако наистина тези хора бяха обединители, щяха да подходят по друг начин. Заслепени от собствения си кариеризъм, те тръгнаха в друга посока. Това не е добре за БСП. Тяхната съдба въобще не ме интересува. Интересува ме съдбата на БСП.
SN: Как ще се яви БСП на тези избори? С един представляващ по решение на съда – Корнелия Нинова. И с друг вписан в регистъра – Атанас Зафиров. Пленумът делегира право на временния председател да подписва за избори и листи. Вие не го признавате. Как ще излезете от тази патова ситуация?
България е правова държава и все пак има съд. Пред всички институции в държавата председател е Нинова. Тъй като тези хора не тръгнаха изначално по Устав и по правилата на БСП. Затова са притеснени, тъй като кой ще излезе виновен, ако не им бяха посочвани грешните ходове и че не могат да управляват партията. За пред държавните институции Корнелия Нинова е председател на партията. Каквото и да иска да направи т.н. ново ръководство, но то всъщност е старо, няма как да заобиколи законите. Ако те заобикалят Устава на партията, то законите в страната не бива и не могат да заобиколят.
SN: По същия начин стои въпросът: може ли Корнелия Нинова да бъде в листите на БСП за депутат. Според пленума – не може. Вие цитирахте Устава във Фейсбук, че може. Как ще завърши и тази битка?
Не е според пленума, защото не знам на пленума да се е обсъждало подобно нещо. А е според Атанас Зафирав. Той със сигурност се чувства неудобно, когато покрай него е Нинова. Гуцанов – също. Вигенин – също. И няма как да не им е неудобно, тъй като тя ги посочи, разви в кариерата и ги направи свои заместници. Желанието на Зафирав да остракира Нинова, която му пречи и е истинският лидер, явно го кара да говори такива неща. В Устава си пише ясно, че за времето, за което председателят е такъв, не се брои депутатското му време. Пише го в Устава, но те са склонни да го заобикалят само и само да се случи това, което искат.
SN: Какво е състоянието на структурите, г-н Ченчев? Какви са вашите наблюдения и разговори – какво мислят хората в страната?
Ще говоря само от позицията на това, какво съм видял, когато съм бил при хората. Няколко неща са важни: да започнем от там, че в двете области на които бях водач на листите – София област и Габрово, резултатът в София област е 8,5%, а в Габрово е – 8,4%. В този смисъл няма как Гуцанов с 5% във Варна, където БСП е девета политическа сила, да иска да става началник на партията. Той е бил председател на предизборния щаб няколко пъти. Бил е и организационен секретар на партията в последните три избора. Къде е неговата отговорност?!
Ако те твърдят, че структурите са в насипно състояние, първата оставка след изборите трябваше да е на Борислав Гуцанов. А също и на международния секретар Вигенин, който критикува сега, че трябвало да имаме добри отношения с ПЕС. Нали той водеше международната политика?! Пита Иван Ченчев.
А Зафиров с коалиционната политика? Сега той не критикува ли себе си, след като казва, че уж правел голямо ляво обединение, а всъщност той беше секретар и заместник-председател на партията по коалиционната политика. Това е нонсенс и пълен абсурд. Не може да се преоблечеш и изведнъж да кажеш, че си нов човек. Няма как да стане, защото хората знаят, помнят и виждат. Затова тези хора, според мен, са загубили доверието на много социалисти.
Ние имаме задача да тръгнем по път, който да спаси партията, разбира се, и да защити желанията и идеите на тези чисти, обикновени социалисти. Защото те не са предали никого, а тях не спряха да ги предават през всичките тези години. Много от тях споделят, че случилото се е непростимо. И те не приемат такъв вариант. Никой не е питал структурите за обединение, подчертава Иван Ченчев.
Това са хора, които единствено искат водачески места, място в парламент, в комисийки и т.н. Тези хора работеха срещу БСП и късаха живо месо от партията на изборите. Сега по места, нашите хора от структурите не искат да ги чуят, да ги видят и да се обединяват с тях. Структурите не са питани въобще. А Националният съвет събра критично мнозинство първия път и дори тогава не сме убедени, че всичко е била наред с кворума. Защото сега, втория път нямаха. Аз бях вътре, Георги Свиленски – също. И видяхме, какво се случва на регистрацията. Те се забавиха с 50 минути, започнаха без кворум, криха списъците, качиха ги в деловодството и отказаха да ни ги предоставят. Това какво е? Така ли се управлява партия?! Затова трябва социалистите и членовете на партията да вземат нещата в свои ръце и да предотвратят тази катастрофа.
SN: Обмисляте ли да се явите на изборите като алтернативно БСП?
Не сме обмисляли такова нещо.
SN: Как тогава хората от структурите в страната ще вземат нещата в свои ръце? Ще имат ли тази възможност?
Има отчетно-изборна кампания, която трябва да тече в партията. Има събрания на основни партийни организации и всичко, което е по Устав. Там всеки социалист може да си каже мнението. Сигурен съм, че това ще се случи. Защото членовете всъщност са всичките социалисти. Предателите са една шепа хора. Накрая ще се получи така, че всичките тези социалисти няма да позволят на една шепа хора, позволили си да изтъргуват и предадат партията, да се разпореждат с техните съдби и с посоката, в която трябва да върви България.